Kaip papuošti namus Kalėdoms nerizikuojant sukelti gaisro?

Šventinis laikotarpis būtų nešventiškas be lempučių, girliandų ir šviečiančių dekoracijų.

 Ugniagesiai dėl intensyvėjančių dekoracijų lenktynių nerimauja: pernai nuo gruodžio 1 iki sausio 6 d. Lietuvoje kilo 827 gaisrai, juose žuvo 15 žmonių, o 17 patyrė traumas. Dažniausios priežastys – elektros instaliacijos ir elektros prietaisų gedimai.

„Mes, specialistai, turime posakį: „Gaisro lengviau išvengti, nei jį užgesinti“. Manau, kad tam, jog apsisaugotume nuo gaisro, verta pasitelkti visas prieinamas saugos priemones. Daugelis jau įsirengė dūmų detektorius, bet nedaugelis žino apie elektros lanko apsaugą, kuri leidžia išvengti daugumos su elektros gedimais susijusių gaisrų. ABB asortimente turime net kelis lanko gedimų aptikimo įrenginius, kurie patikimai saugo žmones ir pastatus“, – sako ABB elektrifikacijos produktų specialistas Dmitrijus Lomonosovas.

Dėmesio namų saugumui per mažai

Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organizavimo skyriaus viršininkas Aurimas Gudžiauskas pastebi, kad gaisrų prevencijos situacija Lietuvoje pamažu gerėja, tačiau savo namų saugumui dėmesio derėtų skirti daugiau. Autonominius dūmų detektorius Lietuvoje turi 60 proc. būstų, bet jie privalomi visiems. Apie 5 proc. eksploatuojamų šildymo sistemų netvarkingos ir kelia gaisro pavojų, panašiai tiek yra netvarkingų elektros instaliacijų. A. Gudžiausko teigimu, kasmet šventiniu laiku ugniagesiai sulaukia pranešimų apie kibirkščiuojančias, besilydančias elektrines dekoracijas.

„Problema ta, kad niekada negalime būti visiškai tikri dėl laidų ar prie jų prijungtų įrenginių saugumo, net jei patys juos sumontavome. Užtenka vieno silpno komponento visoje grandinėje ir jau kyla rizika. Dažniausios elektros lanko atsiradimo priežastys yra kabelio izoliacijos pažeidimai, pvz., judantys varžtai, vinys ar baldai, taip pat netinkamas kabelių montavimas ir tvirtinimas. UV spinduliuotė arba pelių, žiurkių, naminio triušiuko ir kitų graužikų padaryta žala kabeliams gali sukelti gaisrą. Todėl ABB sukūrė elektros lanko gedimo aptikimo įrenginį“, – sako D. Lomonosovas.

Toks įtaisas, esantis elektros skyde, išjungia elektros grandinę, jei linijoje atsiranda lanko gedimas arba kibirkščiuoja laidų sujungimas. Įprastas automatinis jungiklis arba skirtuminės srovės relė (RCD) tokio gedimo neaptinka. Dėl elektros lankų gedimų prevencijos ir pažeistos grandinės nutraukimo prietaisas užtikrina patikimą ir visišką visų tipų pastatų apsaugą.

Elektros lanko apsaugos jungiklį rekomenduojama įrengti ne tik privačiuose būstuose, bet ir visuomeniniuose pastatuose, įmonėse. Šiuos įrenginius lengva montuoti tiek naujame pastate, tiek esamoje elektros instaliacijoje.

Ugniagesių patarimai

Atkreipti dėmesį, kad visos elektrinės dekoracijos būtų tvarkingos, nepažeistais laidais. Prieš kabinant elektrines dekoracijas patikrinti, ar jos tinkamai veikia, ar nekibirkščiuoja ir nekaista laidai.

Jei dekoracijos kabinamos lauke, derėtų įsitikinti, ar jos tinkamos naudoti žemoje temperatūroje, ar atsparios drėgmei, tai nurodyta gamintojo instrukcijoje. Dekoracijų laidus svarbu tiesti taip, kad per juos nevaikščiotų žmonės, neperspaustų varstomos durys, langai ar baldai.

Žvakes deginti reikėtų atokiau nuo degių medžiagų, specialiose žvakidėse arba ant nedegaus pagrindo. Einant miegoti arba išvykstant išjungti visas elektrines dekoracijas, užgesinti žvakes.

3 dažniausios gaisrų priežastys šventiniu laikotarpiu 2020 gruodžio 1– sausio 6 d.: iš viso kilo 827 gaisrai, kuriuose žuvo 15 žmonių, o 17 patyrė traumas. 241 gaisras kilo dėl krosnių, židinių ir dūmtraukių eksploatavimo, 138 – dėl neatsargaus žmonių elgesio, 88 – dėl elektros instaliacijos ir elektros prietaisų gedimų arba nesaugaus jų naudojimo.