Kaip rinkti miško gėrybes nedarant žalos miškui?

grybaiKiekvienas, ieškantis grybų, uogų, riešutų, vaistažolių ar sraigių, turėtų vadovautis Grybavimo Lietuvos miškuose, Vynuoginių sraigių išteklių naudojimo taisyklėmis, Laukinės augalijos išteklių naudojimo tvarka, Miškų įstatymu, apibrėžiančiais gamtai nekenkiantį naudojimąsi jos gėrybėmis, o kartu ir tinkamą elgesį miške.

Pagal Grybavimo Lietuvos miškuose taisykles, grybauti draudžiama rezervatuose, o nuo balandžio 1 d. iki rugsėjo 1 d. – ir ornitologiniuose draustiniuose. Savivaldos institucijų sprendimais gėrybių rinkimas gali būti laikinai uždraustas ir kituose miškų plotuose, prieš tai žmones papildomai apie tai informavus.

Pastarosiomis dienomis atvėsę lietingi orai paskatino gausų baravykų dygimą ir į miškus pritraukė gausų būrį grybautojų.
Orientuojantis į dažniausiai superkamų grybų rūšis, Grybavimo taisyklėse išskirtos dvi grybų rūšys – voveraitės ir baravykai. Žvalgantis miške voveraičių ir baravykų, reikia atkreipti dėmesį į jų dydį. Draudžiama rinkti, parduoti ir supirkti voveraites, kurių kepurėlių skersmuo nesiekia vieno centimetro, bei baravykus, kurių kepurėlės skersmuo mažesnis negu 1,5 cm.

Jei aplinkos ministerijos pareigūnai patikrinimo metu ras tokių baravykiukų ar voveraičių, grybautojams bus skirtos baudos. Už grybų supirkimą, pardavimą ar perdirbimą pažeidžiant nustatytą tvarką piliečiai gali užsitraukti baudą nuo 250 iki 500 litų, o pareigūnai – nuo 500 iki 1000 litų. Tačiau jei iš viso surinktų grybų kiekio per mažų grybukų yra mažiau nei 10 procentų, baudos negausite.

Grybavimo taisyklės numato ir grybavimo tvarką. Grybą reikia arba išrauti, arba nupjauti prie pat žemės. Griežtai draudžiama ardyti miško paklotę, samanų ar kerpių dangą, niokoti nerenkamus grybus. Kiekvienas sutvėrimas miške atlieka savo funkciją, tad nereikia ir negalima žmogui nevertingų grybų naikinti.

Miško ekosistemoms ypač kenkiama, kai miško paklotė ardoma grėbliais ir kitais įrankiais. Taip sunaikinama ir grybiena.
Laukinės augalijos išteklių naudojimo tvarka nustato, kad uogaujant draudžiama rauti, laužyti ar kitaip niokoti augalus, naudoti specialias šukas ir kitas mechanines priemones.

Renkant medžių ir krūmų uogas bei vaisius (įskaitant  sėklas), draudžiama pjaustyti, kapoti, laužyti ar kitaip žaloti šių medžių ar krūmų šakas ir kamienus. Tokia pati taisyklė galioja ir riešutavimui. Riešutaujant leidžiama nukirsti lazdynus, augančius plynam kirtimui atrėžtoje biržėje, kurią ne vėliau kaip po metų planuojama iškirsti, taip pat, kai lazdynai planuojami kirsti medelyno ugdymo tikslu.

Renkant vaistinius augalus reikėtų nepamiršti, kad medžių ir krūmų lapus, pumpurus leidžiama skinti iki 1/3 augalo lajos aukščio (apatinėje dalyje).

Renkant daugiamečių žolinių augalų bei puskrūmių žolę, lapus, žiedynus, sėklas, draudžiama rauti su šaknimis.
Su šaknimis rauti leidžiama tik renkant vienmečių augalų žolę, lapus, žiedynus, sėklas.

Jei renkate beržo ir tuopos pumpurus, liepų žiedynus ar alksnio kankorėžius, leidžiama nuo medžių nupjauti smulkias šakeles.

Plačiau laukinių vaistinių ir prieskoninių augalų  išteklių naudojimas aprašytas Laukinės augalijos išteklių naudojimo tvarkoje.

Nors sraigių rinkimo sezonas jau baigėsi (tęsiasi nuo sraigių vegetacijos pradžios iki liepos 1), svarbu žinoti, kad negalima rinkti sraigių, kurių kiauto skersmuo yra mažesnis nei 2,8 centimetro. Superkamos sraigės jau turi būti išrūšiuotos pagal dydį, o visame kiekyje negali būti daugiau nei 5 procentai mažesnių nei leidžiama naudoti vynuoginių sraigių. Už sraigių rinkimą ne sezono metu gresia Administracinių teisės pažeidimų kodekse nustatyto dydžio baudos.

Linkime gausaus miško gėrybių derliaus ir primename, kad grybaudami, uogaudami ar tiesiog leisdami laiką miške nepamirštumėte, koks didelis turtas yra miškas ir kad  kiekvienas neapgalvotas veiksmas gali labai greitai tą gamtos turtą sunaikinti.

LMSA informacija Informacija publikuojama bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija.