Kaip šiemet mokėsime žemės mokestį?

PINIGAI 18Į klausimus atsako Klaipėdos AVMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Edita CIBIENĖ.

– Klaipėdos apskrityje žemės mokesčio mokėtojų skaičius šiemet išaugo, o ar padaugėjo žemės savininkų Šilutės r., kuriems reikės mokėti už žemę?

– Šiemet Šilutės r. žemės mokesčio mokėtojų – tiek gyventojų, tiek įmonių – gretos taip pat išaugo. Žemės mokestį už turimus (nebūtinai Šilutės r. savivaldybės teritorijoje) žemės sklypus šiais metais turės mokėti 10881 (praėjusiais metais – 10372) Šilutės r. gyventojai ir 98 (praėjusiais metais – 84) juridiniai asmenys (įmonės, kt.).

Savivaldybės biudžetas šiemet turėtų pasipildyti bendra apie 1 mln. litų žemės mokesčio suma, didžiausią dalį mokesčio į Šilutės r. biudžetą sumokės privačios žemės savininkai gyventojai – per 0,9 mln. litų.

– Atsivertę žemės mokesčio deklaracijas dalis gyventojų pastebi, kad mokesčio suma jiems padidėjo, kai kuriais atvejais – sumažėjo. Kas tam turėjo įtakos?

– Apskaičiuotam žemės mokesčio dydžiui įtakos turi mokestinė sklypo vertė, taip pat  savivaldybės, kurios teritorijoje yra žemės sklypas, patvirtintas žemės mokesčio tarifas ir nustatytos  lengvatos. Be to, galbūt primiršta, kad iki 2016 metų taikomos pereinamojo laikotarpio žemės mokestinės vertės nuostatos – tuo atveju, jei mokestinė žemės vertė, nustatyta nuo 2013 m., yra didesnė už iki 2013 m. taikytą  indeksuotą mokestinę vertę, yra taikomas mažinimo koeficientas (šiemet – 0,6 šio žemės ploto mokestinės vertės padidėjimo sumos, kitais metais – 0,4, o 2016 m. – 0,2).

Pvz., jei 2,5 ha ploto žemės ūkio paskirties sklypo 2012 m. indeksuota vertė buvo 100 litų, o 2013 nustatyta mokestinė vertė – 300 litų. Jei nesikeičia apmokestinamas plotas ir mokesčio tarifas, taip pat nesikeitė žemės ūkio paskirties žemės vertės mažinimo koeficientas, tai 2013 m. sklypo apskaičiuota mokestinė vertė, pritaikius pereinamojo laikotarpio nuostatas, buvo 49 litai, 2014 m. – 63 litai, 2015 m. – 77 litai ir 2016 m. – 91 litas.

Atkreipiu dėmesį, kad jei mokestinė sklypo vertė nesikeitė arba sumažėjo, mažinimo koeficientas netaikomas. 2017 metais žemės mokestis bus skaičiuojamas jau nuo visos 2013 m. nustatytos mokestinės vertės.

– Ar pensinio amžiaus žmonėms yra kokių nors išlygų ir kodėl reikia mokėti už sodų žemę?

– Pensinio amžiaus žmonėms nereikia mokėti apskaičiuoto žemės mokesčio už savivaldybių patvirtintą nustatytą žemės sklypo plotą tik tuo atveju, kai jų šeimose mokestinio laikotarpio pradžioje nėra darbingų asmenų. Jei sklypas yra didesnis, už sklypo dalį, viršijančią neapmokestinamą dalį, žemės mokestį moka ir pensininkai.

Sodų žemė yra apmokestinama. Jos mokesčio tarifus, kaip ir kitų paskirčių žemei, nustato savivaldybių tarybos.

– Ar yra būdas pasitikrinti, ar teisingai suskaičiuotas žemės mokestis, kuris pateikiamas žemės mokesčio deklaracijoje?

– VMI svetainėje yra skelbiama žemės mokesčio skaičiuoklė, į kurią teisingai suvedus žemės mokesčiui apskaičiuoti reikalingus duomenis, palyginimui pateikiamos žemės mokesčio sumos nuo 2012m. iki 2018 m., su sąlyga, kad žemės mokesčio tarifas, kurį nustato savivaldybės, išliks toks pats visus tuos metus. Atkreiptinas dėmesys, kad skaičiuoklėje nevertinamos žemės mokesčio mokėtojui priklausančios lengvatos.

Beje, gyventojai ir įmonės visą reikiamą informaciją gali sužinoti, jei kreipsis į mokesčių specialistą, kurio kontaktai pateikti žemės mokesčio deklaracijoje. Bus išaiškinta, kaip susigrąžinti žemės mokesčio permoką, permokos ar nepriemokos atsiradimo priežastis ir kt.

– Iki kada šiemet būtina sumokėti žemės mokestį ir kas laukia laiku nesumokėjus?

– Šiemet sumokėjimo terminas nusikelia į lapkričio 17 d., pirmadienį. Nesumokėjus iki šios dienos yra skaičiuojami delspinigiai, kurie šiuo metu yra 0,03 proc. ir skaičiuojami už kiekvieną po deklaravimo termino pradelstą dieną. Vien už praėjusius metus Šilutės r. gyventojai, turintys žemės sklypus savivaldybės teritorijoje arba kitose šalies savivaldybėse, yra sukaupę per 34 tūkst. litų žemės mokesčio nepriemokos, skolų turi 2 tūkst. Šilutės r. gyventojų. Tačiau yra ir skolininkų, turinčių skolų iš ankstesnių metų.

– Žemės mokesčio sumokėjimo atidėlioti neverta, o kur galima sumokėti?

– Gyventojai, mokėdami įmokas į VMI surenkamąją sąskaitą, gali rinktis mokėjimo paslaugų teikėją. Visi mokėjimo paslaugų teikėjai, kuriuose galima sumokėti VMI įmokas, nurodyti VMI interneto svetainėje adresu http://www.vmi.lt/cms/biudzeto-pajamu-surenkamoji-saskaita.

Daugiau informacijos apie žemės mokesčio sumokėjimą ir apskaičiavimą galima sužinoti  VMI svetainėje ir paskambinus į Mokesčių informacijos centrą trumpuoju telefonu 1882.