Kaip sutaupyti renkantis vaistus? Kodėl skiriasi vaistų kainos?

vaistaiRenkantis vaistus ar maisto papildus kokybės reikalavimas itin svarbus. Tačiau, pasak vaistininkų, lietuviai per dažnai kokybę sieja vien tik su kaina.

Reikėtų žinoti, kad kai kurie pigiau kainuojantys preparatai nenusileidžia brangesniems jų broliams.

Pasikliauja žinomais prekių ženklais

Neseniai rinkos tyrimų bendrovės TNS LT atlikto tyrimo duomenimis, rinkdamiesi vaistus lietuviai daugiau dėmesio skiria žinomam prekės ženklui nei tokios pačios sudėties preparatams, kurių prekės ženklas nėra  toks žinomas. Į tos pačios sudėties, tačiau pigesnius mažiau žinomų prekių ženklų vaistus žvelgiama atsargiau.

Tačiau vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Virgilija Bečelytė teigia, kad vaisto kokybės vien su gamintoju sieti negalima: „Visiems vaistų gamintojams taikomi labai griežti reikalavimai, kurie nepriklauso nuo prekės ženklo žinomumo. Todėl, norint sutaupyti, galima rinktis ir pigesnius vaistus“.

Būdas sutaupyti – generiniai vaistai

Pigesni – vadinamieji generiniai vaistai. Tai pigesnės patentuotų etinių vaistų kopijos, kurių sudėtyje naudojamos tos pačios veikliosios medžiagos ir jų kiekis. Kodėl tuomet skiriasi kaina?

„Sukurti vaistą kainuoja labai brangiai, būtent todėl patento galiojimo laikotarpiu etinių vaistų gamintojai gali pardavinėti juos maksimaliai brangiai. Generiniai vaistai pigesni ne todėl, kad yra prastesni. Gamintojams tiesiog nebereikia papildomai investuoti į jų kūrimą“, – paaiškina vaistininkė V.Bečelytė.

Ji pabrėžia, kad didžiulis kainų skirtumas susijęs tik su skirtingomis gamintojų išlaidomis – juk kurti patentinį vaistą kartais prireikia ir 10-15 metų, o generiniai vaistai gaminami pagal jau sukurtą ir išbandytą formulę. Dėl tokių skirtingų investicijų generinių vaistų gamintojams nustatomos tam tikros „kainų lubos“, kad jie negalėtų iš šių vaistų uždirbti tiek pat, kiek vaistą sukūrę gamintojai. Tačiau saugumo ir kokybės tyrimai pagal įstatymus yra nustatyti vienodi visiems vaistams.

Piniginei palankios ir vaistinių akcijos

Vaistininkė V.Bečelytė sako, kad sutaupyti vaistams galima ir teisingai pasirinkus, kurioje vaistinėje juos įsigyti: „Ne paslaptis, kad skirtingose vaistinėse tų pačių vaistų kainos skiriasi. „Camelia“ visada stengiasi pasiūlyti mažiausias kainas, be to, nuolat taikome įvairias nuolaidas, skelbiame akcijas, dėl kurių net ir įprastai brangiau kainuojantys vaistai būtų prieinamesni“.

Pasiūlyti pigiausius vaistus vaistininkus įpareigoja ir įstatymai: pagal juos privaloma suteikti informaciją apie vaistinėje turimus to paties vaisto analogus ir jų kainas, nurodant ir pigiausią variantą.

„Kartais pacientai į tą pigiausią variantą kažkodėl žiūri įtariai, tačiau tam nėra pagrindo – visiems vaistams galiojančiuose kokybės ir saugumo reikalavimuose išimčių nėra. Todėl, norint sutaupyti, išties verta rinktis pigesnius generinius vaistus“, – sako V.Bečelytė.

Vaistininkė priduria, kad pasirinkusieji pigesnius vaistus dažnai dėkoja vaistininkams už jų rekomendacijas ir vėliau vis dažniau renkasi pigesnius analogus, taip gerokai sutaupydami.