Kaip teisingai vartoti vaistus: 7 dažniausios klaidos

„Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė pasakoja, kad neteisingas vaistų naudojimas gali pridaryti daugiau žalos nei naudos – nuo alerginių reakcijų, poveikio nepajautimo iki atsparumo antibiotikams, kai šių labiausiai reikia. Pasitikrinkite savo žinias, ar nedarote kurios nors iš 7 savigydos klaidų.

Negaliojančių vaistų vartojimas

Jeigu pasibaigus galiojimo terminui paracetamolio tabletės spalva nepakito ir liko balta, tai nereiškia, kad ji tinkama vartoti. Dažnai pasibaigusio galiojimo vaistas keičiasi iš vidaus. Pasibaigusio galiojimo vaistus vartoję žmonės kreipiasi į vaistininką dėl nusiskundimų, kad vaistas nesuveikė, arba dėl įvairių pasekmių, kurių dažniausios odos bėrimai, sualergizavimai.

Žmonės neretai pasakoja, kad jie turi namuose vaistų, kurių galiojimas pasibaigs ateinantį mėnesį, bei klausia, ar galės juos tuomet vartoti. Jų vartoti negalima, nes vaistai po galiojimo termino pabaigos nėra ištirti ir gali sukelti rizikų.

Tablečių trynimas

Žmonės dažnai trina tabletes, nes negali jų praryti, vyresni mėgsta sukramtyti tabletes ir tik tada nuryti. Toks traiškymas ar kapsulių išardymas gali sukelti žalos sveikatai. Sutrinti ar sukramtyti vaistai tikrai nesuveiks greičiau. Tai yra vaisto pažaida, dėl kurios jis gali suveikti kitaip nei tikimės, arba išvis neturėti poveikio.

Laikymas šaldytuve

Vaistininkams tenka susidurti su mitu, kad visus vaistus reikia laikyti šaldytuve, nes taip jie bus tinkami vartoti net pasibaigus galiojimo terminui. Patariama vadovautis vaisto laikymo sąlygomis, kurios nurodytos informaciniame lapelyje, ir šaldytuve laikyti tik tuos vaistus, kurių informacinis lapelis tai nurodo.

Suvartojimo laikas

Dėl užmaršumo esame linkę vartoti vaistus ilgiau negu nurodoma ant pakuotės. Svarbu nesumaišyti vartojimo ir galiojimo terminų. Yra nemažai vaistų (sirupai ar akių lašai), kuriems svarbus vartojimo laikas nuo pakuotės atidarymo. Patariama pradarius pakuotę ant jos užsirašyti datą iki kada vaistas bus tinkamas vartoti, kad nepraleistumėte galiojimo pabaigos.

Vartojame ne pagal paskirtį

Kartais remiantis internetu ar nuogirdomis nusprendžiama vaistus naudoti kitaip negu nurodyta, nepasitarus su gydytoju. Dažniausias pavyzdys – ricinų aliejus, kuris skiriamas žarnynui atlaisvinti, bet yra tepamas ant plaukų. Iki šiol nėra tyrimų, kurie patvirtintų, jog šis aliejus turi naudos plaukų augimui.

Vartojame vaistus, kurių nereikia

Iš taupumo, nenorint išmesti gero, bet nebereikalingo vaisto, nusprendžiama jį suvartoti. Rekomenduojama rinktis tik jums reikalingus bei jūsų simptomus atliepiančius vaistus.

Nesugeriame viso antibiotikų kurso

Peršalimo sezono metu į vaistines užsuka daug žmonių, susirūpinusių, kad jiems būtina pasveikti rytoj. Nors peršalimą rekomenduojama gydyti konkrečius simptomus malšinančiais vaistais ir poilsiu, kartais žmonės nusprendžia rinktis gydymą antibiotikais. Vaistininkų klausiama, ar turint namuose likusių antibiotikų, galima juos suvartoti greitesniam pasveikimui. Namų vaistinėlėje neturėtų būti antibiotikų likučių, nes gydytojui paskyrus svarbu suvartoti visą kursą. Nustoję vartoti antibiotikus dar nepasibaigus kursui, mes pasveikstame ne iki galo ir liga gali sugrįžti. Be to, ilgainiui vystosi bakterijų atsparumas antibiotikams. Piktnaudžiaujant tokiu gydymuisi ilgainiui prireikus rimtos pagalbos šie vaistai nebepadės.

Pagal Eurovaistinės inf.