Informavimas ir kompromiso ieškojimas
Pirmiausia reikėtų pasikalbėti su skolininku ir pabandyti susitarti geranoriškai. Tiesioginis kreditoriaus ir skolininko susitarimas gali padėti ne tik išvengti papildomų skolos išieškojimo išlaidų, tačiau gali padėti ir išlaikyti gerus tolimesnius tarpusavio santykius. Taigi pirmiausia vertėtų su skolininku aptarti kodėl vėluojama grąžinti skolą, galbūt susitarti skolą grąžinti dalimis per tam tikrą laikotarpį. Jei skola negrąžinama dėl svarių priežasčių, pavyzdžiui skolininkui praradus darbą, nebeturint pastovių pajamų gavimo šaltinio, atsitikus nelaimei, pablogėjus sveikatai ir pan., tokiu atveju galbūt užtektų pasikalbėti su skolininku ir pasistengti rasti abejoms šalims palankų sprendimą. Galbūt skolininkas skolą galėtų atiduoti turimu kilnojamu ar nekilnojamu turtu, o galbūt susidariusią skolą pagal susitarimą galėtų jums atidirbti. Svarbu kalbėtis ir pasistengti rasti abejoms pusėms palankiausią sprendimą.
Ikiteisminis skolų išieškojimas
Jei su skolininku nepavyksta susitarti geranoriškai ar skolą delsiama grąžinti, galima kreiptis į skolų išieškojimo bendroves, kurios už tam tikrą mokestį bendrauja su skolininku, aptaria skolos grąžinimo sąlygas, reikiant siunčia priminimus ir raginimus grąžinti skolą. Ikiteisminis skolos išieškojimas tinkamas tuo atveju jei tarp kreditoriaus ir skolininko nekyla ginčas ir skolininkas skolą linkęs grąžinti geranoriškai. Ikiteisminis skolos išieškojimas dažnai yra daug mažiau papildomų išlaidų reikalaujantis procesas nei teisminis skolos išieškojimas, tačiau šis būdas tinkamas tik tuo atveju jei skolininkas bendrauja geranoriškai.
Teisminis skolų išieškojimas
Esant sudėtingesnėms aplinkybėms reikėtų kreiptis į teismą dėl skolos išieškojimo. Jei su skolininku nepavyksta susitarti geranoriškai, kyla ginčas ar iš vis nepavyksta su skolininku susisiekti, tuomet vienintelis skolos išieškojimo būdas yra kreipimasis į teismą. Teisminis procesas, priklausomai nuo pasirinkto kreipimosi būdo, įprastai užtrunka nuo 2 iki 6 mėnesių, tačiau kiekvienas atvejis individualus, o kilus ginčui teisminis procesas gali užtrukti dar ilgiau. Skolų išieškojimas teisminiu keliu yra kiek sudėtingesnis, nes reikia pateikti daugiau dokumentų, dažnai reikalingos advokatų ar kitų specialistų paslaugos. Teisminis skolos išieškojimas nors ir gana ilgas ir brangus procesas, tačiau turint pakankamai skolos faktą patvirtinančių dokumentų, sėkminga proceso baigtis jūsų naudai, galima sakyti, garantuota. Teisminis skolos išieškojimas gali būti vykdomas skolininkui net nedalyvaujant, todėl net jei nepavyksta susisiekti su skolininku, jis vis tiek bus įpareigotas skolą grąžinti.
Poteisminis skolų išieškojimas
Būna atvejų kai net ir po įsiteisėjusio teismo sprendimo skolininkas skolos negrąžina, tuomet poteisminiu skolų išieškojimu rūpinasi antstolių kontoros. Turint teismo sprendimą antstolis gali areštuoti skolininko banko sąskaitas ir turimą turtą. Antstolis priverstinai išieško skolą iš skolininko ir imasi tam būtinų priemonių. Be raginimo grąžinti skolą, antstolių kontora gali areštuoti visą turimą skolininko turtą ir banko sąskaitas, o taip pat gali varžytinėse parduoti skolininko turimą turtą, o iš gautų pinigų bus grąžinama skola kreditoriui.
Jei paaiškėtų, kad skolininkas yra nemokus – t.y. neturi jokio turto, negauna jokių oficialių pajamų, tokiu atveju net ir antstolis negali užtikrinti skolos išieškojimo. Bet turint teismo sprendimą ir su antstolio pagalba skola gali būti išieškoma net ir daugelį metų. Net jei ir šiuo metu skolininkas yra nemokus, tikėtina, kad kažkada jis vis tiek gaus oficialias pajamas ar turės turto, o tada antstolis pasirūpins jūsų skolos išieškojimu. Taigi net jei ir žinote, jog skolininkas šiuo metu yra nemokus, vis tiek verta kreiptis į teismą ir antstolį, taip būsite garantuotas, kad skola niekur nedings ir anksčiau ar vėliau bus grąžinta.
Rašyti atsakymą