Kairiarankiai – talentingi, jautrūs ir kūrybingi žmonės

lefthandedVakar, rugpjūčio 13-ąją, pasaulyje paminėta Tarptautinė kairiarankių diena. Pirmą kartą toks renginys vyko 1992 metais Britų kairiarankių klubo iniciatyva.

Įvairiose šalyse kairiarankių klubai šią dieną rengia įvairius renginius ir varžybas, kur dalyviams neleidžiama naudotis dešine ranka valgant ir atliekant įvairius veiksmus.

Statistika rodo, kad pasaulyje gyvena daugiau nei 550 milijonų kairiarankių – jie sudaro 12-15 % kiekvienos šalies gyventojų. Prognozuojama, kad 2020 metais kairiarankių kiekis viršys milijardą. Po 20 metų jų gali būti apie 40 proc.

Kairiarankių fenomenas

Kairiarankystė – ne liga, ne įprotis ir ne defektas. Kairiarankių fenomenas nėra dar gerai ištirtas, tačiau, mokslininkų nuomone, kairiarankystė – įgimta genetinė ypatybė.

Kairiarankystė dažniausiai persiduoda iš kartos į kartą motinos linija. Mokslininkų nuomone, maždaug trečią ketvirtą mėnesį vaisiaus sąmonėje kažkas įvyksta, ir jo dešinysis pusrutulis tampa pranašesnis už kairįjį, jis suteikia galimybę vystytis toms sritims, kurios vėliau bus atsakingos už kalbą ir raštą. Kai ši persvara įsivyrauja, smegenys persitvarko taip, kad kairė ranka tampa dominuojanti.

Žmogus gali virsti ir priverstiniu kairiarankiu, patyręs dešinės rankos traumą, todėl jis pradeda daugiau naudotis kairiąja ranka.

Bausmė ar pripažinimas?

Viduramžiais kairiarankiai buvo įtarinėjami susidėję su velniu, kaltinami raganystėmis, kenkimu kitiems. Vadovaudamiesi šia nuostata, teisėjai pasmerkė kairiarankę Prancūzijos didvyrę Žaną Dark sudeginti, o Rusijos Caras Petras I uždraudė teismuose liudyti kairiarankiams – kad Dievo neerzintų.

Musulmonų kraštuose tradicijos draudžia imti valgį ir praustis kairiąja ranka.
1921 metais išspausdintame psichologijos mokslo veikale buvo teigiama, kad žmonės, linkę kasdienius darbus atlikti kairiąja ranka, dažniausiai yra silpnapročiai.

Kairiarankių pasakojimai liudija, kad namuose ir mokyklose jie buvo nuolat barami, kad rašo ar atlieka darbus kairiąja ranka. Buvo ir ranka prie nugaros rišama, ir prie karštos krosnies dedama.
XX amžiaus pabaigoje pastebėjus, jog daugelis lyderių ir genijų, pavyzdžiui, Aristotelis, Julijus Cezaris, Leonardas da Vinčis, Napoleonas Bonapartas, Čarlis Čaplinas, Albertas Einšteinas, buvo kairiarankiai, imta teigti, jog kairiarankystė – genialumo požymis.

Buvusioje Sovietų Sąjungoje tik 1985 metais valstybiniu lygiu buvo priimtas sprendimas švietimo ir ugdymo įstaigose kairiarankių neversti tapti dešiniarankiais.

O kad kairiarankių ir Lietuvoje buvo daug, liudija pavardės Kairys paplitimas visuose regionuose. Pasak kalbininkų, ši pavardė kilusi iš pravardės, rodančios žmogaus fizinės veiklos savybę.

Kairiarankiai gyvena trumpiau

Vis dėlto iki pat šiol pasaulis labiau pritaikytas dešiniarankiams, todėl kairiarankiai dažniau pakliūva į nelaimingus atsitikimus, susižeidžia. Dėl šios priežasties kairiarankių gyvenimo statistika liūdnesnė – jie gyvena trumpiau.

Kairiarankių problemomis susidomėta XX amžiaus pabaigoje. Tyrimų duomenimis, kairiarankiai kai kuriose srityse yra labiau pažeidžiami nei dešiniarankiai. Daugelis kairiarankių vaikų palyginti vėlai pradeda vaikščioti ir kalbėti, sunkiau išmoksta skirti dešinę ir kairę puses. Kairiarankiams būdingas jautrumas, dažna nuotaikų kaita. Kairiarankiai greitai susijaudina, jų nervų sistema lengvai pažeidžiama.

Kairiarankiai vaikai, verčiami tapti dešiniarankiais, nuolat patiria psichologinių sunkumų.
Tyrimų duomenimis, kairiarankiai dažniau serga skrandžio ir žarnyno ligomis, juos dažniau kamuoja astma, diabetas, migrena, autizmas.

Tačiau dauguma kairiarankių turi itin lakią vaizduotę, pasižymi nestandartiniu mąstymu ir dažnai karjeroje pasiekia daugiau už dešiniarankius.lefthanded010

Turi daug pranašumų

Kairiarankiai pasižymi didesniu sugebėjimu suvokti garsus ir intonaciją, taip pat atskirti smulkiausius spalvų atspalvius, ko nesugeba dešinieji. Vyrauja puiki vaizdinė atmintis, kurioje ilgai išsaugojami ryškiausi įspūdžiai. Dažnai kairiarankiai būna linkę į kūrybinį darbą, susijusį su situacijų įvairove ir greita jų kaita. Puikiai atlieka darbus, reikalaujančius nepaprasto tikslumo ir erdvinės vaizduotės. Jie yra gabesni matematikai ir architektūrai.

Teigiama, kad kairiarankiai sportininkai yra neeilinio talento, universalesni, taiklesni ir sunkiau sustabdomi.
Mokslininkai teigia, jog žmonės, pasižymintys ekstrasensiniais, telepatiniais sugebėjimais, dažniausiai taip pat yra kairiarankiai.

Jeigu jūsų mažylis – kairiarankis

Žinoma, „dešiniarankėje“ visuomenėje viskas pritaikyta būtent dešiniarankiams – nuo paprasčiausių žirklių iki sudėtingiausios technikos. Be to, ir apšvietimas mokyklų klasėse pritaikytas taip, kad rašant šviesa kristų ant lapo iš dešinės, kaligrafijos schema taip pat pritaikyta dešiniarankiams – sėdėdamas suole kairiarankis, rašydamas alkūne baksnoja kaimyną.

Kaip bežiūrėtum, kairiarankis atsiduria mažiau palankioje padėtyje. Todėl, kai kurių specialistų manymu, galima atsargiai pamėginti pamokyti vaiką dirbti, valgyti, rašyti dešine ranka.

Tačiau jeigu jūsų pastangoms bus priešinamasi, nesiekite savo per prievartą! Reiškia, jūsų vaikas – stipriai išreikštas kairiarankis, ir riboti jo veiksmus kaire ranka beprasmiška.

Jeigu šeimoje vaiką mėginama paveikti grasinimais, tokiais kaip „nenupirksiu pyragėlio“, „mokykloje visi vaikai juoksis iš tavęs“, taip pat jeigu vaikui suduodama per kairę ranką, kai mažylis ja ima pieštuką ar šaukštą, toks prievartinis perauklėjimas padaro didžiulę žalą. Vaikas tampa nervingas, įgąsdintas, sunerimęs – kaip čia nepadarius to ar kito kaire ranka, kad tik to nepastebėtų aplinkiniai.

Visiškai ne atsitiktinumas, kad tarp kairiarankių – ypač „perauklėtų“ – labai paplitusios įvairios neurozės ir sunkios psichinės ligos.

Įdomūs faktai

* Lietuvoje yra daugiau kaip 300 tūkstančių kairiarankių.

* Kas dešimtas žemės gyventojas – kairiarankis, o kas penktas garsus žmogus – kairiarankis.
* Vyrų kairiarankių yra 1,5-2 kartus daugiau nei moterų.

* Jei abu tėvai – dešiniarankiai, tai tikimybė, kad vaikas gims kairiarankis yra 2 proc., jei vienas iš tėvų kairiarankis, tikimybė – 17 procentų, jei abu tėvai kairiarankiai – 46 proc.

* Neseniai atliktas 20 000 žmonių tyrimas parodė, kad kairiarankius labiausiai gimdo moterys, perkopusios per trisdešimt, dažniausiai jie gimsta antroje metų pusėje, būna neišnešioti ir sveria vos per kilogramą.

* Didžiausias kairiarankiams skirtų gaminių centras veikia Anglijoje, kadangi, statistikos duomenimis, šioje šalyje gyvena daugiausia kairiarankių. Čia parduodamos kanceliarinės prekės, namų apyvokos reikmenys, pritaikyti specialiai kairiarankiams.

Tarp jų – žirklės, rašikliai, pieštukai, „atvirkščios“ liniuotės, greitai džiūstantis rašalas, galąstuvai, virtuvės reikmenys, rankinės, laikrodžiai, kompiuterinės prekės.

* Amerikos ekonominių tyrimų nacionaliniam biurui paskelbus naujo tyrimo rezultatus, paaiškėjo, jog vyrai kairiarankiai, turintys vidurinį išsilavinimą, uždirba 15 proc. daugiau nei jų kolegos dešiniarankiai. Tuo tarpu turintys aukštojo išsilavinimo diplomą uždirba 26 proc. daugiau.

* Visos poliarinės meškos kairiarankės, todėl kartais kairiarankiai vadinami „baltaisiais lokiais“.
* Pietų Virdžinijos valstijoje yra miestas Left Hand (Kairė ranka).

* Tik 50 % kairiarankių kompiuterio pelytę naudoja kaire ranka. 68 % kairiarankių žirklėmis naudojasi dešine ranka, o 74 % pietų peilį laiko su dešine ranka.

* Žinomi Lietuvos kairiarankiai: krepšininkai Šarūnas Marčiulionis, Artūras Karnišovas, dailininkas karikatūristas Rimas Valeikis, žurnalistas Kristupas Krivickas, operos solistas Liudas Mikalauskas.

* Garsiausi pasaulio kairiarankiai: filosofai Aristotelis, Gandis, mokslininkai Albertas Einšteinas, kompiuterių genijus Bilas Geitsas, imperatoriai Aleksandras Makedonietis, Julijus Cezaris, Napoleonas Bonapartas, Didžiosios Britanijos princai Čarlsas ir Viljamas, prezidentai Barakas Obama, Benžaminas Franklinas, Tomas Džefersonas, Džeraldas Fordas, Ronaldas Reiganas, Džordžas Bušas vyresnysis, Bilas Klintonas, Haris Trumanas, Borisas Jelcinas, tapytojai Leonardas Da Vinčis, Mikelandželas,  Klodas Monė, Pablas Pikasas, Salvadoras Dali, Vincentas van Gogas, kompozitoriai Liudvikas van Bethovenas, Nikolo Paganini, Sergejus Prokofjevas, Sergejus Rachmaninovas, muzikantai Stingas, Polas Makartnis,   Kurtas Kobainas, Celine Dion, Džimis Hendriksas, rašytojai Levas Tolstojus, Hansas Kristijanas Andersenas, Aleksandras Puškinas, Markas Tvenas, aktoriai Bradas Pitas, Džimas Keris, Nikolė Kidman, Čarlis Čaplinas, Merlin Monro, Demi Mur, Sylvestras Stalonė, Robertas de Niro, Bruce Villisas, Marlon Brando, Andželina Džoli, Tomas Kruzas, Džulija Roberts, Deividas Duchovnas, Vupi Goldberg, futbolininkas Pele, tenisininkai Martina Navratilova, Rafaelis Nadalis, krepšininkai Lary Birdas, Billas Russelas, astronautas N.Armstrongas.