Kalbos klaidos kenkia įmonių įvaizdžiui, rodo tyrimas

rasybaKalbos technologijų bendrovės „Tilde IT“ užsakymu atliktas visuomenės nuomonės tyrimas rodo, jog kas antras gyventojas mano, kad kalbos klaidos kenkia įmonių įvaizdžiui.

Kas antram Lietuvos gyventojui kalbos klaidos įmonių interneto svetainėse, įvairiuose dokumentuose ar reklaminėse priemonėse asocijuojasi su prastu bendrovės įvaizdžiu, o 63 proc. gyventojų nuomone, taisyklinga rašyba turėtų vienodai rūpintis tiek verslo, tiek valstybinių institucijų atstovai.

Tyrimo rezultatai atskleidė, jog labiausiai klaidos atbaido išsilavinusius ir turtingiausius žmones. Iš pusės gyventojų, manančių, kad netaisyklingas lietuvių kalbos vartojimas kenkia įmonių įvaizdžiui, didžioji dalis (63 proc.) yra įgiję aukštąjį išsilavinimą ir gauna didžiausias pajamas (58 proc.). Tuo tarpu gyventojai, turintys nebaigtą vidurinį išsilavinimą ir mažiausias pajamas, su šiuo teiginiu sutiko beveik du kartus rečiau (atitinkamai 35 proc. ir 43 proc.). Šiek tiek dažniau neigiamai klaidas vertina moterys (53 proc.) negu vyrai (49 proc.).

Tyrimo duomenys taip pat parodė, kad penktadalis gyventojų bendroves, paliekančias rašybos klaidų, vertina kaip nepatikimas, ir tik dešimtadalis (9 proc.) mano, jog tokios klaidos nekenkia įmonių įvaizdžiui. 23 proc. gyventojų, dažniausiai turinčių nebaigtą vidurinį išsilavinimą, prisipažino tokių klaidų visai nepastebintys.

Remiantis apklausos duomenimis, gyventojams nesvarbu, kokios srities – verslo ar valstybinių institucijų – atstovai daro klaidų; tai vienodai svarbu abiejų sektorių organizacijoms. Šiam teiginiui dažniausiai pritaria aukštąjį išsilavinimą turintys jauniausi (iki 29 m.) gyventojai. Vis dėlto, nors dauguma gyventojų teigia, kad taisyklingai rašyti vienodai svarbu tiek verslui, tiek valstybinėms institucijoms, keliskart daugiau yra manančiųjų (29 proc. lyginant su 4 proc.), jog tuo labiau rūpintis turėtų valstybinės institucijos.

Reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą 2014 m. gegužės mėnesį atliko įmonė „Vilmorus“. Jos metu apklausta 1002 vyresni negu 18 metų šalies gyventojai.