Kalėdų tradicijas prikelia muziejininkai: senovinių žaisliukų dirbtuvėlės, eglutės puošmenų paroda, eglučių alėja

P1190629 „Jei Kalėdas pramiegosi, niekad sau nedovanosi…“, – praėjusį ketvirtadienį priminė Šilutės muziejininkai. Adventinio vakarojimo – edukacinės pamokos „Kalėdų laukimo dvasia lietuvininkų krašte“ metu šilutiškiai mokėsi senovinių eglutės žaisliukų gaminimo paslapčių bei išgirdo pasakojimų apie senuosius lietuvininkų papročius.

Vėliau muziejuje buvo atidaryta žėrinti kolekcininkės Nijolės Bendikaitės paroda „Eglutės žaisliukų šalyje“, kurioje galima išvysti įvairiausių kalėdinių žaisliukų, eglutės puošmenų.

Adventinę nuotaiką sustiprino folkloro kolektyvo „Ramytė“ atliktos dainos.

Iki švenčių vaikai gali parašyti laišką Kalėdų seneliui, nes muziejuje pastatyta speciali pašto dėžutė.

Eglutes puošdavo obuoliais ir morkomis

Senovinių žaisliukų ir eglutės puošmenų gaminimo pagal senąsias lietuvininkų tradicijas mokė net keturios mokytojos.

Tautodailininkė Birutė Servienė parodė, kad nublizgintas obuolys gali būti puikiausias eglutės žaisliukas, o tualetinio popieriaus rulonėlis atgimti žaisliuku – Kalėdų seneliu. Pasak tautodailininkės, lauko eglutės galėtų būti puošiamos morkomis, kurias pasisavinti galėtų nebent kiškiai.

Technologijų mokytoja Irena Budvytienė mokė, kaip iš šiaudų pasigaminti paukštelius, kurie, pasak I.Skablauskaitės, gali visas svajones išpildyti: „ Jei tokį paukštelį turėsi, tai laimę prie savęs laikysi“.

Dailininkė Monika Dobravalskytė vaikus mokė koliažo technikos, o mokytoja Idalija Ragelienė parodė angelėlių gaminimo gudrybių: „Jei tokį žmogelėlį ant eglelės pakabinsi, tuomet laimė visada lydės“.

Kūčių vakarą valgydavo rainus žirnius

Adventas – ne tik ramybės, apsivalymo, susikaupimo, bet ir mistikos, burtų bei stebuklų metas. Muziejuje parodyto filmo ištraukoje buvo pasakojama, kad Kūčių vakarą, bet ne anksčiau, papa į didžiąją stubą parnešdavo eglę, o visi šeimos nariai, ypač mažieji vaikeliukai, ją puošdavo.

Ant eglutės kabindavo tą, ką turėdavo: obuolius, žvakeles, vatos gabalėlius: „Viską kan gražiausia turėdavo, sukabindavo ant tos eglės“. Pasiturintieji iš Tilžės, Karaliaučiaus, Klaipėdos blizgančių žaislų parsiveždavo.P1190677

Tuomet vaikų jau laukdavo Kalėdų senis, kuris būdavo paslapčiomis persirengęs kaimynas ar giminaitis. Jis apsiaudavo „veilokus“ (veltinius), užsivilkdavo išverstus kailinius, pasiimdavo lazdą ir būtinai turėdavo terbą su dovanomis.

„Vaikeliukai žinodavo, jei geri buvo per visus metus, mamos, papos klausė, visus darbus nudirbdavo , tada dovanų tikrai sulauks“, – pasakojo muziejininkė. Kas eilėraštį pasakydavo, kas giesmę pagiedodavo ir tuomet gaudavo dovanų.

Dovanų visokių būdavo, bet pagrindinė buvo obuoliai. Kiekviena šeimininkė kaip išgalėjo saugodavo, kad tuos obuolius iki Kūčių vakaro išlaikytų.

Sakydavo, kad „kvepiantys obuoliai vaikystę, Kūčias primindavo“. Jei šeimoje augdavo mergelikė, tai jai prieš Kūčias būtinai nupirkdavo arba pasiūdavo naują „kleidę“ (suknelė). Sakydavo: „Nauja kleidė – jau Nauji metai prasideda“.

Lietuvininkai pasninko nesilaikydavo, todėl Kūčių vakarą ruošdavo savitas vaišes: rainus žirnius su ypatinguoju mėsos pažadu, o po to – žąsį.

Pavakarieniavus, ateidavo metas burtams. Jaunos merginos bandydavo sužinoti savo gyvenimą: ar turės bernelį, ar išeis iš namų, ar seksis. Burtų būta daug ir  įvairių. Pavyzdžiui, parsinešdavo į namus gaidį ir paleisdavo ant žemės: prie katros pribėgs gaidys ir les grūdus, ta bus turtinga.

Kalėdų rytą visa šeima anksti atsikeldavo, nusiprausdavo, sukalbėdavo šventinę maldą ir važiuodavo į bažnyčią. Pirmą vakarą, kai grįždavo iš bažnyčios, švęsdavo, daug valgydavo: dešros, kopūstų, būtinai – šiupinį, kuris yra šišioniškių Kalėdų valgis.

Antrąją dieną kieminėdavo: važiuodavo pas kaimynus, o vakare jau eidavo į smuklę, kurioje vyresnieji sėdėdavo ir kalbėdavosi, o jaunieji šokdavo ir muzikėlę „grajindavo“.

Kolekcijoje – daugiau kaip 3000 žaisliukų

Unikali kalėdinių ir naujamečių žaisliukų paroda Šilutėje pristatyta pirmą kartą. „Nijolė prieš Kalėdas atėjo kaip kalėdinė dovana“, – džiaugėsi ir kartu parodos autorei N.Bendikaitei dėkojo muziejaus direktorė Roza Šikšnienė.

N.Bendikaitė per septynerius metus yra surinkusi daugiau kaip 3000 kalėdinių žaisliukų ir eglutės puošmenų. Parodai atrinkta tik nedidelė šių grožybių dalis. Kolekcijoje nėra nei vieno kiniško žaislo, visi eksponatai – kelių dešimtmečių senumo, sovietmečiu gamintos puošmenos: kosmonautai, raketos, dirižabliai, žvaigždės, seniai šalčiai, snieguolės, atvirukai. Žaisliukai pagaminti iš įvairių medžiagų: vaško, stiklo, tešlos, medžio. Seniausi eksponatai – pokariniai žaislai.

Kolekcininkė dėkojo visiems parodos lankytojams, muziejaus darbuotojams, draugams ir giminėms, kurie padėjo rinkti šią kolekciją. „Tikiuosi, kad kiekvienas čia suras dalelę savo vaikystės“, – linkėjo N.Bendikaitė.

Rinkti kalėdinius žaisliukus moterį paskaitino mamos išsaugoti jos vaikystės eglutės papuošalai. Naujų puošmenų kolekcijai papildyti ji ieško pas pažįstamus, perka, dalyvauja aukcionuose.

Šią įdomią parodą Šilutės muziejuje galima aplankyti iki sausio 15 d.

Prie dvaro išsirikiuos mokyklų eglutės

Šilutės muziejininkai nori sukurti naują tradiciją: kviečia visas švietimo įstaigas prie H.Šojaus dvaro pastatyti savo papuoštas eglutes, kad atgimtų Kalėdų dvasia lietuvininkų krašte.

Etnografė Indrė Skablauskaitė pasakojo, kad prie H.Šojaus dvaro anksčiau augdavo daug eglių ir manoma, kad prieš Kalėdas jos būdavo puošiamos.

Gruodžio 14 d. 14 val. miestiečiai kartu su vaikais kviečiami ateiti į iškilmingą teatralizuotą Eglučių alėjos atidarymą prie H.Šojaus dvaro. Renginyje dalyvaus Šilutės kamerinio dramos teatro aktoriai. Kalėdų senelis džiugins vaikus  – šoks ir dainuos, papasakos įdomybių. Juknaičių pagrindinės mokyklos folklorinis ansamblis „Skalviai“ parodys senovinius tradicinius ratelius ir pagiedos giesmių.

Eglutės bus dabinamos senoviškais, lietuvininkų tradicijas primenančiais žaislais. „Jos nežibės elektrinėmis lemputėmis, bet bus tokios, kokios būdavo anksčiau“, – kalbėjo I.Skablauskaitė. Dalyvauti šiame renginyje jau užsiregistravo keliolika švietimo įstaigų, galbūt jų atsiras ir daugiau.

Muziejininkai taip pat organizuoja Mažąją advento mugę, kuri penktadienį prie Kultūros ir pramogų centro prasidės 16 val. Pardavinėti sausainius, kepinius, pačių pagamintus kalėdinius žaisliukus, kojines, pirštines, riešines kviečiami visi vaikai, moksleiviai.

Etnografė priminė, kad mūsų krašte advento metu visada vykdavo mugės, kuriose gyventojai dažniausiai pardavinėdavo žąsis, iš žąsų plunksnų pagamintas pagalves, švilpynes iš žąsų gerklų, taip pat spanguoles.

Daugiau nuotraukų galerijoje
joomplu:8040 joomplu:8053 joomplu:8067

spaudos remimo fondas Projektas „Šilutės krašto kultūra ir žmonės: tradicijos, istorija, kūryba”.