Kalnalių skalūnų gręžinyje išgauti pirmieji mėginiai

SKALUNUUAB „Minijos nafta“ jau baigė skalūninių dujų ar naftos paieškinio gręžinio darbų pirmąjį etapą. Švėkšnos seniūnijos Kalnalių kaime Lenkijos bendrovės „Poszukiwania Naftowia Diament“ geologai jau pasiekė 1,5 km gylyje slūgsančius skalūnų klodus.

Iš gelmės iškelti penki skirtingų dydžių skalūno kerno uolienų pavyzdžiai, kurių bendras svoris sudaro daugiau nei pusę tonos.

UAB „Minijos nafta“ yra pirmoji Lietuvoje bendrovė, kuri ėmėsi konkrečių darbų pradėti angliavandenilių gavybą iš skalūnų uolienų. Gegužės 18 dieną Kalnalių kaimo pamiškėje pradėtas gręžti ieškomasis gręžinys. Lenkų geologai gręžimo proceso metu nesusidūrė su jokiomis nenumatytomis kliūtimis ir skalūno sluoksnius pasiekė pora savaičių greičiau, nei planavo bendrovės „Poszukiwania Naftowia Diament“ vyriausiasis mechanikas J.Golšciak.   Iškeltos skalūno uolienos išgabentos į Lenkiją – į Krokuvos mieste esančią laboratoriją. Ši laboratorija yra viena moderniausių Europoje, joje veikia naujausi tyrimams reikalingi įrenginiai bei dirba itin kvalifikuoti specialistai.

Apie pusmetį užtruks uolienų tyrimas. Jo metu bus aiškinamasi, koks šiuose skalūno pavyzdžiuose yra organinių medžiagų kiekis. Šie parametrai leis „Minijos naftai“ apskaičiuoti, kokie galėtų būti išgaunami skalūnų angliavandenilių kiekiai. Pagal tai UAB „Minijos nafta“ turės apsispręsti, ar imtis skalūnų naftos, ar dujų gavybos.

„Minijos naftos“ vyriausiasis finansininkas Virgilijus Petuška kalbėjo, kad į skalūninių dujų ar naftos paieškos darbus įmonė planuoja investuoti 6,5 mln. litų.

UAB „Minijos nafta“ ryšių su visuomene specialistė Kristina Paukštytė – Brazdauskienė sako, kad Kalnalių kaime vykdomo paieškinio gręžinio tikslas yra ne vien tik ištirti skalūno uolienose esančių angliavandenilių kiekį, bet ir išgauti skalūnines dujas ar naftą. Jau prieš ketverius ar penkerius metus šioje vietoje buvo pastebėtos uolienos, kuriose galėtų būti įprastinės naftos klodai, tačiau šios uolienos yra giliau skalūnų sluoksnio.

Pasak K.Paukštytės – Brazdauskienės, kol bus tyrinėjamos skalūnų uolienos, bendrovės „Poszukiwania Naftowia Diament“ geologai tęs gręžimo darbus ir ieškos įprastinės naftos. Ar yra Kalnaliuose įprastinės naftos, ar nėra, turėtų paaiškėti greičiau, nei bus ištirta, kiek toje vietoje skalūno uolienose yra angliavandenilių.

joomplu:5184