Kaminai rūksta ir nelegaliose rūkyklose…

nelegalios rukyklos mesaKad ir kaip sukasi Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai, visokiausias gamintojų ir prekybininkų patikras organizuodami ir vieni, ir su Policijos bei Mokesčių inspekcijos pareigūnais, bandymų nelegaliai gaminti maisto produktus Šilutės rajone nemažėja.

Nelegalūs verslininkai ne tik žuvį rūko, bet ir mėsos bei daržovių konservus gamina, uogienes verda, o išvirę ieško lengvatikių, norinčių pirkti nesvarbu kokioskokybės, bet svarbiausia – pigų produktą.

Štai vos prieš savaitę Rusnėje ir vėl aptikta nelegali žuvies rūkyklėlė. Jos veikla sustabdyta, o savininkei už tokią veiklą teks pakloti baudą.

Gamintojai pasirūpina tik… reklama

Kad maisto produktai nebūtų gaminami visokiausiuose pogrindiniuose cechuose, rūpi ne tik Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI), bet ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistams.

Pastaroji tarnyba yra atsakinga už tai, kad vartotojus pasiektų saugiai, atsakingai ir tinkamomis sąlygomis pagaminti maisto produktai, kad nekiltų ligų protrūkiai.

Daug metų šioje srityje dirbantys specialistai negali atsistebėti, kad bandančių apeiti įstatymus gamintojų vis dar apstu.nelegalios rukyklos zuvis

Inspektoriai patys negali įeiti į butus, kuriuose dažniausiai ir įrengiami nelegalūs cechai, todėl talkon kviečiasi policiją. Būna, kad prašoma ir aplinkosaugos, Darbo inspekcijos, kitų rajonų VMV tarnybų specialistų pagalbos.

Tokiems nelegaliai dirbantiems verslininkams nė motais produktų sauga, sanitarijos reikalavimai bei asmens higiena, o vaikydamiesi ilgesnio euro jie ir įmonės registravimo stengiasi išvengti.

„Keisčiausia, kai tokia nelegalia veikla užsiima žmonės, kurie patys dar neseniai dirbo viešojo maitinimo srityje, tad įstatymus ir tvarką žino kuo puikiausiai“, – sako Šilutės VMVT viršininkas Edmundas Ciparis.

Anot E.Cipario, šie žmonės vadovaujasi nuostata „sumaniau ir dirbu“, ir pasirūpina tik reklamą apie savo paslaugą internete paviešinti ar tiesiog namo kieme pakabinti. Reklama dažniausiai ir prišaukia tikrintojus, nors neatmetama galimybė, jog tokie gamintojai viliasi, kad vieša reklama kaip tik niekam nesukels įtarimo.

Rusniškės poelgis – „tiesiog nachališkas“

„Rūkyta žuvis“ – tokią reklamą galima pamatyti bent penkiuose Rusnės gyventojų kiemuose, kur legaliai rūkoma ir parduodama žuvis. Tokią neseniai pasistatė ir rusniškė S.B., kurios poelgį E.Ciparis vadina „tiesiog nachališku“.

Pasak VMVT viršininko, visose seniūnijose nuolat organizuojami mokymai apie tai, kokių reikalavimų privalu laikytis sumanius steigti įmonę ir gaminti maisto produktus. Tokie mokymai Rusnėje pernai vyko net 2 kartus, ir seniūnijos darbuotojai apie mokymus buvo informavę visus salos gamintojus.

Įkalbinėti žuvies rūkymo paslaugą norinčius teikti rusniškius nereikėjo, jų į mokymus susirinko išties nemažai. Trys informaciją išklausę salos gyventojai po to oficialiai įregistravo savo įmonėles, o ir nelegalių gamintojų, inspektorių žiniomis, po to sumažėjo.

Rusniškė S.B. jokiuose mokymuose nedalyvavo, tačiau žinoma, kad moteris yra dirbusi viešojo maitinimo įmonėje, todėl ir be jų gerai žinojo, jog bet kokia su maisto gaminimu ar pardavimu susijusi veikla turi būti legali.

Gamintojai nustemba, kad turi legalizuotis

nelegalios rukyklos nesvaraE.Ciparis sako, kad informacija apie nelegalius gamintojus tarnybą pasiekia įvairiais keliais: gaunama pirkėjų pranešimų, stebima informacija internete, kitose viešojo informavimo priemonėse. Ir jei įmonė, apie kurią gaunama informacija, neįrašyta VMVT registre, vykstama jos tikrinti.

Šiemet neregistruotos veiklos atvejus besiaiškinanti Šilutės VMVT jau 6 kartus prašė policijos pareigūnų pagalbos, 4 kartus kreipėsi ir į Klaipėdos apskrities VMI Ekonominių nusikaltimų tyrimo operatyvinį skyrių.

Tos pagalbos reikėjo tikrinant ne tik žuvies rūkytojus, bet ir mėsos ar daržovių konservų gamintojus, uogienių pardavėjus. Ant kelio užvedė tokie skelbimai, kaip „gaminu mėsos konservus iš savo ar užsakovo mėsos“, „apdirbu žuvį“, „gaminame daržovių konservus“, „parduodame namines uogienes“ ir pan.
Ne vienas toks gamintojas nustebo, kai sužinojo, kad privalėjo registruoti savo veiklą ir dirbti laikydamiesi nustatytų reikalavimų.

Buvo gautas ir skundas dėl maisto tvarkymo pažeidimų įmonėje, kurioje dirbo ir nelegalių darbuotojų.

Veiklos legalizavimas – apsauga verslininkui

Veiklos registracija, anot E.Cipario, nėra vien tik formalumas, tai dar ir paties paslaugos teikėjo apsauga. Juk maisto produktų gamybai nepritaikytoje aplinkoje dirbantys ir taip pagamintą produkciją pardavinėjantys žmonės pirmiausia rizikuoja, kad dėl to gali kilti ligų protrūkiai. O tai jiems atneštų milžiniškus nuostolius.

Jei tokioje įmonėlėje gamintą produktą suvalgęs vartotojas susirgtų, pagal galiojančius teisės aktus, gamintojas privalėtų apmokėti visas jo gydymo išlaidas, o vartotojas dar turėtų teisę ir į moralinės žalos atlyginimą. Taip, pasak E.Cipario, gali susidaryti ne viena dešimtis tūkstančių eurų. Tokių atvejų, kai vos užgimstantis verslas dėl higienos pažeidimų buvo visiškai sužlugdytas, jau yra buvę ir mūsų rajone.

VMVT specialistai pataria gamintojams nesivaikyti lengvų pinigų, nes kiekvienu atveju yra skaičiuojamos baudos valstybei, o jei gaminama žuvies produkcija – tai dar įvertinama ir gamtai padaryta žala. Be to, sunaikinama ir produkcija.

Rizikuoja ir pirkėjai

„Stengiamės padėti visiems, norintiems legalizuoti savo veiklą: teikiame informaciją ir žodžiu, ir raštu, organizuojame seminarus, atsakome į visus klausimus. Maisto tvarkymo subjekto pažymėjimą galima gauti ir neišeinant iš namų – naudojantis mūsų tarnybos IMVIS sistema. Bet vis tiek vis dar atsiranda rizikuojančiųjų praslysti ir dirbti nelegaliai“, – stebisi E.Ciparis.

Nemažiau rizikuoja ir patys pirkėjai, kurie, gal ir sutaupydami vieną kitą eurą, įsigyja nežinia kokiose sąlygose pagamintą produktą. Jį suvalgę gali ir medikų globon pakliūti.

Štai vien šiemet per pusmetį tikrinti jau daugiau nei 10 gamintojų, išaiškinti 5 nelegalios prekybos atvejai.

VMVT šio darbo nutraukti nežada, nuolat bus žiūrima, ar nerūksta kaminai ir jau uždarytose nelegaliose įmonėlėse.