Kandidatų į merus debatai Šilutėje: pažadėjo „blic“ Šilutę ir parodė krašto „didvyrius“

Jeigu iki šiol nežinojai, skaitytojau, tai dabar žinok: pasibaigus kovo mėnesį vyksiantiems rinkimams Šilutės rajone nebeliks akmens ant akmens.

Bus ne tik su šaknimis išrautos bet kokios korupcijos apraiškos, bet ir kardinaliai pakeistas ligoninės darbas, atidaryti vaikų „atilsio“ centrai, visiems norintiems skiriamos kompensacijos perkant būstus ir už vaikų darželius, ir net iš ministerijų pavaldumo į savivaldybės pavaldumą kažkokiu mistiniu būdu perimti regioniniai keliai. Čia bus sudarytos tokios puikios sąlygos jauniems specialistams, kad šie net mušis dėl galimybės apsigyventi Šilutėje, mieste važinės elektrobusai, o mes visi kartą per mėnesį būsime kviečiami į valdžios rūmus kalbėtis su meru.

Tai šilutiškiams pažadėjo 8 iš 9 kandidatų į merus, dalyvavusių šeštadienį surengtuose debatuose. Juose apsčiai buvo viešam renginiui nederančių ginčų, kitaip manančiųjų ir net rajono įstaigų darbo žeminimo ir savojo „aš“ kėlimo ant pjedestalo. O pasakyti, kad buvo pažadų, būtų nepasakyti nieko: jų buvo tiesiog pritrenkiančių…

O vienam kandidatui – tai buvo pirmas ir paskutinis užlipimas į sceną…

Prisistatė

Politikos stebėsenos tinklas „Žinau ką renku“ tokius debatus organizuoja visose 60-yje šalies savivaldybių ir tai nėra jokia naujiena nė vienam šalies aktualijomis besidominčiam žmogui.

Šiemet Šilutėje rinkėjų teismui išdrįso sėsti 8 iš 9 kandidatų: Vytautas Laurinaitis, Vaida Pocė, Tomas Budrikis, Lijana Jagintavičienė, Žygimantas Kurlianskas, Daiva Plikšnienė, Tomas Dulkys ir Robertas Kuncaitis.

Pastarajam šis lipimas į sceną tapo ir paskutiniuoju. O štai Daivos Žebelienės nuomonės įvairiais klausimais rinkėjai apskritai neturėjo galimybės išgirsti.

Debatų moderatorius, LRT radijo žurnalistas Edvinas Kučinskas pradėjo nuo to, kad išsiaiškino, jog didžioji dalis artipilnėje Šilutės kultūros ir pramogų centro salėje susėdusių rinkėjų buvo priklausantys kokiai nors partijai.

Paprašius prisistatyti V. Laurinaitis priminė, kad dirba jau antrą kadenciją, šios kadencijos programą su komanda įgyvendino 90-čia proc. Dar likę nebaigtų darbų, kuriuos norėtų tęsti ir užbaigti, nes „turi būti tęstinumas“.

V. Pocė į mero postą kandidatuoja antrą kartą, praėjęs kartas nebuvo sėkmingas, bet mano, kad rajono politikoje reikia naujų jaunų žmonių.

T. Budrikis sakė irgi antrą kadenciją yra rajono tarybos narys ir turi tikslą, kad Šilutės kraštas gražėtų.

L. Jagintavičienė priminė esanti tik prieš pusmetį susikūrusio skyriaus narė, kaimo vaikas, bet žinanti ir miesto problemas, daug bendraujanti ir galinti padėti, be to, jaučianti mūsų bendruomenės baimę.

Ž. Kurlianskas išsitarė esąs „studentų meilės vaisius“, o į regioną grįžęs todėl, kad myli savo šalį ir savo kraštą. Be to, mato „netenkinančią situaciją“ ir nori ją keisti. Šilutės rajonas, anot jo, įstrigo „vidutinybės žirklėse“.

D. Plikšnienei svarbi „asmeninė laisvė“ ir atsakomybė, bet ji mananti, kad „daryti revoliucijų nereikia“.

R. Kuncaitis prisipažino esąs „baltas popieriaus lapas“, o į merus eina todėl, kad yra už tradicinę šeimą ir prieš narkotikų dekriminalizavimą.

T. Dulkys tikino, kad jį „pastūmė ir prašė“ Katyčių žmonės, o savo jėgas deda tam, kad „jaunimas nevažiuotų į užsienį“.

Nevengė ir „pasidurninti“ 

Paaiškėjo, kad pusė susirinkusių žiūrovų mano, jog korupcijos kontekste Šilutė pastaruoju metu skamba pernelyg dažnai. Ką apie tai mano kandidatai?

V. Laurinaitis mano, kad toks skaičius normalus, nes salėje sėdi politinių partijų atstovai. V. Pocė įsitikinusi, kad Šilutėje išties klesti korupcija, o rinkimai vyksta nesąžiningai. T. Budrikis kaltina žiniasklaidą, kuri ištransliuoja įvairius korupcinius faktus, o L. Jagintavičienė, kad net ir sąžiningi politikai po tokių įvykių „priversti vilkti tą patį šleifą“. Ž. Kurliansko nuomone, korupcija Šilutėje tiesiog faktas, nes sustojo rotacija, o D. Plikšnienė, kad skamba Šilutės vardas ne šiaip sau, nes vyksta tyrimai dėl korupcijos. T. Dulkys tik priminė, kad Šilutę STT „tik purto ir purto“.

Ietis politikai surėmė ir dėl niekaip rajone nebaigiamų kanalizacijos tinklų plėtros. V. Pocė pažadėjo ieškoti galimybių padėti prisijungti prie jų  negalintiems žmonėms. T. Budrikis mano, kad Savivaldybė galėtų labiau pasirūpinti šių tinklų plėtra. D. Plikšnienė tikino, kad „pas mus projektai pradedami ir nebaigiami“, o T. Dulkys įsitikinęs, kad viso to sprendimas – „reikia sutvarkyti viešuosius pirkimus“. R. Kuncaitis paprašė iš karto skambinti jam, mat jis „jau nuvažiavo pas A. Markvaldą ir viską išsiaiškino“, o L. Jagintavičienė be užuolankų rėžė: „Jei tapsiu mere, iš karto imsiuosi šios problemos“.

L. Jagintavičienės klausimas „ar jūs visi apsimetat durniukais – juk matėt ką daro V. Pozingis“, iššaukė mero V. Laurinaičio reakciją. Šis pareiškė, kad, pastaroji „visai vėjus šnekanti“, mat kažkada važiuojant autobusu į Usėnus, norėdama tapti Tarybos nare pati įrodinėjusi, jog nematanti „geresnio direktoriaus už Pozingį“…

Pakeis net vyriausybės tvarkas

Kaip kandidatai ketina pritraukti į rajoną jaunus žmones? V. Laurinaitis priminė šiuo metu vykdomas būsto ir stipendijų mokėjimo programas, D. Plikšnienė mano, kad pas mus veši baisus nepotizmas, tai „kaip tie žmonės nebijos čia važiuoti“. V. Pocė siūlytų lengvatas verslui, o T. Budrikis mano, kad reikėtų plėsti studentų rėmimo programą ir gerinti infrastruktūrą. L. Jagintavičienė pagalbą jaunoms šeimoms teiktų jau nuo darželio ir mokyklos, o labiausiai pertvarkytų ligoninės Vaikų ligų skyrių, kur, anot jos, vaikai su lašinėmis guli koridoriuose ant suolų. Ž. Kurlianskas akcentą dėtų į būstą, darbą ir paslaugas, o T. Dulkys pažėrė tiesiog neįsivaizduojamą galybę minčių apie mokesčių mažinimą ir verslo plėtros galimybes.

V. Laurinaitis greit „nuleido“ kolegą ant žemės ir priminė, kad mokestinę politiką nustato ne savivalda, o šalies Vyriausybė.

Kandidatai dar ne kartą stebino šilutiškius fantazijomis apie galimybes nuveikti tokius darbus, kurie toli gražu nėra Savivaldybės prerogatyva. Štai D. Plikšnienė pasiryžusi sureguliuoti ligoninės gydytojų darbą taip, kad pas specialistus nereikėtų registruotis prieš kelis mėnesius. Tik greičiausiai pamiršo, kad tokia yra Sveikatos ministerijos nustatyta tvarka.

Dar ji be vargo perimtų į savivaldybės pavaldumą Valstybei priklausančio regioninio kelio atkarpą – Šilutės centrinę gatvę – ir paverstų ją plačiais dviračių takais…

Visi gelbės ligoninę

Atskira diskusija užvirė dėl Šilutės ligoninės. R. Kuncaitis tikino su vyr. gydytoju Algiu Starkumi kalbėjęs, ir šis teigęs, jog ketinama net uždaryti mūsų ligoninės Reanimacijos skyrių, tad „meras jau turėtų gultis ant kelio ir prašyti, kad jo nenaikintų“.

Dar jis pažėrė pavyzdžių, kaip Priėmimo skyriuje, kai „žmogui jau putos drimba iš burnos“, jo dar neleidžiama kažkur išvežti, mat seselė turi surašyti metus…

V. Laurinaitis paneigė tokias kalbas ir priminė dar gruodį su vyr. gydytoju buvęs pas ministrą A. Dulkį, kuris patikino, jog nė vienas ligoninės skyrius nebus uždarytas.

Beje, „Šilutės naujienoms“ su A. Starkum kalbantis prieš 3 savaites, vyr. gydytojas irgi teigė, jog į įstaigą pritraukiama vis daugiau gydytojų, tad apie uždarymą nesą nė kalbos. Tą teigė ir T. Budrikis, o V. Pocė priminė, kad gydytojų trūkumas – irgi visos šalies, ne tik Šilutės problema.

Dar viena šalies problema yra tai, kad tie patys gydytojai dirba ir privačiose, ir valstybinėse įstaigose. Tačiau L. Jagintavičienei kažkodėl atrodo, kad ir tai turėtų būti nesunkiai išsprendžiama savivaldos lygmenyje. O pritraukti gydytojus į Šilutę, anot jos, yra daugybė būdų.

Tik T. Dulkys prisipažino apie ligoninę nieko negalintis pasakyti, tad, kai būsiąs meru, ten nueisiąs ir pasižiūrėsiąs „kaip gelbėti tą ligoninę“.

Bus „blic“ Šilutė

Kokias šiandien didžiausias problemas Šilutėje mato kandidatai?

Pasak V. Laurinaičio, čia problemos tos pačios, kaip visoje Lietuvoje. V. Pocė pasigenda ryšio su bendruomene, D. Plikšnienė mano, kad tai korupcija, o Ž. Kurlianskas – kad gyventojų mažėjimas. Pasak T. Budrikio, tai – jaunų specialistų stygius, o pasak L. Jagintavičienės, baimė sakyti.

Originalią mintį ir vėl iškėlė T. Dulkys, pareiškęs, kad Šilutės valdžia nesikalba su žmonėmis, ir nurodęs, kad, jeigu jis taps meru, kiekvieną mėnesį kviesis liaudį į Savivaldybę. Vedėjui patikslinus, kad rajone gyvena apie 42 000 žmonių, jis patvirtino, jog tikrai kviesis visus…

Klausantiems liko klausimas, ar jis dar žada bent kada dirbti?..

Paprašyti pateikti rinkėjams savo pažadus, kandidatai irgi nesismulkino. V. Laurinaitis teigė norintis tik užbaigti pradėtus projektus, V. Pocė sieks rajoną paversti kurortine vietove, T. Budrikis imsis kelio į Klaipėdą remonto ir skatins verslumą, o L. Jagintavičienė ir toliau dirbs „be korupcijos“. Ž. Kurlianskas nutarė, kad jei jau visi tiek žada, tai jis pažadės „dar stipriau“ ir žiebė 50 proc. asfaltuotų kelių viziją, elektrobusus, elektros įkrovimo stoteles automobiliams ir visos savivaldybės saulės parką…

Nesikuklino ir D. Plikšnienė: ši kandidatė visiems dalins kompensacijas už vaikų darželius, visiems vaikams po pamokų garantuos užimtumą, įkurs daug naujų dienos centrų, sparčiai renovuos daugiabučius ir perims jau minėtą centrinę gatvę, o iš jos padarys „blic“ gatvę…

R. Kuncaitis prisišnekėjo

O R. Kuncaičiui tai buvo pirmas ir paskutinis užlipimas į sceną. Verčiau jis būtų į ją nelipęs…

Šis valstiečių žaliųjų atstovas net du kartus taip pribloškė salėje susirinkusius šilutiškius, kad šie vieną sekundę nebegalėjo atgauti žado, o kitą – jau ošė…

Kandidatams surengta viktorina iš 3 klausimų apie savivaldą, Tarybos darbą, ministerijų ir rajono gyventojų skaičius, Seimo  pirmininkus ir religijas ir kt. Paklaustas, kam priklauso Krymas, R. Kuncaitis atsakė „de facto“ Rusijai“. Paklaustas to paties darkart, į jį nebeatsakė. „Aš neatsakinėsiu gal į tą klausimą, nes žinote, kodėl“, – trumpai ištarė.

Dėl tokio požiūrio jis jau sekmadienį buvo pašalintas iš partijos ir kandidatų į merus.

„R. Kuncaičio pareiškimus laikome visiškai nepriimtinais ir atsiprašome ukrainiečių tautos ir Lietuvos visuomenės už LVŽS kandidato išsakytą poziciją. LVŽS kategoriškai nesutinka su bet kokiomis abejonėmis ir insinuacijomis dėl Ukrainos teritorinio vientisumo – Krymo pusiasalis, kaip ir kitos Rusijos šiuo metu okupuotos teritorijos, priklauso Ukrainai. Valdyba nedelsiant šalina šį asmenį iš LVŽS gretų. Be to, LVŽS atsiriboja nuo R. Kuncaičio ir rinkimuose į Šilutės savivaldybės merus bei artimiausiu metu kreipsis į Vyriausiąją rinkimų komisiją dėl kandidato R. Kuncaičio atšaukimo”, – pranešė LVŽS.

Dar viena R. Kuncaičio „kliurka“ buvo skirta neįgalius vaikus auginantiems tėvams. „Šilutėje reikėtų steigti keletą „atilsio“ namų tuos INVALIDUKUS vaikus auginančioms šeimoms“, – dėstė jis.

Moderatorius E. Kučinskas atsisuko į jau ošiančią salę ir paklausė: „Ar ką nors įžeidė toks kandidato pasakymas?“. Išgirdęs, kad taip, jis turėjo priminti, jog jis tik moderuoja diskusiją, bet neatsako už pasisakančiųjų mintis.

Bet akivaizdu, kad pats R. Kuncaitis net nesuprato kuo papiktino auditoriją. Pasižvalgęs jis vėl grįžo prie „invalidukų“ ir „atilsio namų“ problemos…