Kiekvieną parą – keli šimtai pranešimų apie karantino ir saviizoliacijos pažeidimus, – tokia šiandien yra Lietuvos policijos kasdienybė. O nuo karantino pradžios tokių pranešimų jau fiksuota apie 4000.
Šilutės policija ne išimtis: nuo kovo 16 d. iki kovo 30-osios ryto gauta 70 pranešimų dėl saviizoliacijos nesilaikymo rajone. Dar 5 pranešimai buvo apie tai, kad įmonės vykdo veiklą, nors karantino metu joms tai uždrausta. Vidutiniškai kasdien gaunama po apie 5 – 6 pranešimus, kad kuriame nors rajono kampelyje nesilaikoma izoliacijos.
Tačiau įdomu tai, kad šiuo sunkiu laikotarpiu sumažėjo policijos iškvietimų į kitus – mažareikšmius buitinius konfliktus. Ir pareigūnai turi tam paaiškinimą.
Pranešimų vis daugėja
Karantinas šalyje įvestas kovo 16-ąją, siekiant sulėtinti koronaviruso plitimą, vėliau pratęstas mažiausiai iki balandžio 13 d. Jo metu uždrausta prekyba parduotuvėse, išskyrus prekiaujančias maisto prekėmis ar vaistais. Gyventojai įpareigoti viešose vietose būti ne didesnėmis grupėmis nei po 2, išskyrus vienos šeimos narius, laikytis saugaus atstumo, vengti fizinio kontakto, laikytis higienos, prekybos vietose lankytis po vieną. Barams ir kavinėms uždrausta veikti, išskyrus teikiant maistą išsinešimui, sustabdyta grožio salonų veikla, uždaryti lošimų salonai.
Visiems iš užsienio grįžusiems, ir tiems, kam įtariamas koronavirusas, privaloma izoliuotis 2 savaitėms.
Visgi vien, pavyzdžiui, praėjusio ketvirtadienio parą šalies policija sulaukė 365 pranešimų dėl galimų karantino rėžimo ir saviizoliacijos pažeidimų. Lietuvos policijos atstovas Ramūnas Matonis komentavo, kad vis dažniau tenka bausti nevykdančius pakartotinių policijos reikalavimų žmones. „Yra tikrai daugiau ir daugiau. Iš pradžių policija įspėja žmones geranoriškai, kad laikytųsi tų taisyklių. Jei nesilaiko, nevykdo reikalavimų, antrą kartą jau rašome protokolus“, – penktadienį BNS sakė R. Matonis.
Ieško ir atsarginių įėjimų
„Reaguojame į visus pranešimus apie karantino taisyklių nesilaikymą“, – „Šilutės naujienoms“ sakė Tauragės apskrities policijos komisariato atstovė Greta Kęsminaitė. Pasak jos, pranešimus apie izoliacijos nesilaikančius piliečius gavę pareigūnai su jais susisiekia telefonu. Dar nė vienas toks pranešimas nepasitvirtino.
Iš 70 gautų pranešimų pareigūnai išskiria 15 tų, kurie buvo susiję su piliečių lankymusi didelėmis grupėmis (daugiau nei po 5 asmenis) viešosiose erdvėse. Tai karantino metu irgi draudžiama.
Gavus pranešimą apie veikiančias įmones, kurios veiklos vykdyti negali, vykstama į vietą ir ieškoma kokių nors atsarginių įėjimų. Paprastai tokius nurodo informaciją pateikę asmenys. Jei tokių įėjimų nerandama, skambinama įmonės vadovui. Paprastai išgirstama, kad įmonė dirba nuotoliniu būdu.
Atsakomybė yra dvejopa
Šilutės policijos komisariato viršininkas Artūras Mikalauskas irgi neneigia, kad šis laikas, kai į šalį sugrįžo daugybė emigrantų, į policijos darbą įnešė sumaišties. Pasak PK viršininko, vidutiniškai iš 10-ies šiuo metu gaunamų pranešimų apie karantino taisyklių pažeidimus, 7 yra dėl iš užsienio grįžusių asmenų elgesio. Būtent grįžusieji kur kas dažniau nei vietiniai nesilaiko nustatytų taisyklių.
Pagal dabartinę tvarką, pirmą kartą gavus pranešimą pilietį privalu įspėti, ir tai daroma susisiekus su juo telefonu. Dažniausiai, pasak A. Mikalausko, susiduriama su pozityviu požiūriu: „Supratau, daugiau taip nedarysiu“, – maždaug tokių sulaukiama atsakymų. Žmogus būna tiesiog nepagalvojęs, kad jis negali, pavyzdžiui, išeiti į laiptinę.
Jei apie tokį piliečio elgesį gaunamas antras pranešimas, jau privalu jį bausti. O atsakomybė gali būti dvejopa, priklausomai nuo pasekmių: administracinė (jei dėl žmogaus kaltės nebuvo jokių pasekmių) ir baudžiamoji (kai dėl jo neatsakingo elgesio susirgo kiti žmonės).
Piktybiškų, atsisakančių laikytis privalomų nurodymų, pasak A. Mikalausko, šilutiškių dar nebuvo.
Tauragės AVPK atstovė G. Kęsminaitė informavo, jog karantino nesilaikymas užtraukia baudą arba areštą, arba laisvės atėmimą iki 3 metų, arba įspėjimą. Bauda gali siekti nuo 60 iki 600 eurų, o įmonių vadovams – nuo 140 iki 1 200 eurų.
Sumažėjo iškvietimų į mažareikšmius konfliktus
Įdomu tai, kad susiklosčius dabartinei situacijai darbo policijai beveik nepadaugėjo. Aiškėja, jog šiuo metu kur kas mažiau sulaukiama pranešimų apie išties mažareikšmius, buitinius įvykius ir konfliktus, dėl kurių anksčiau policija buvo kviečiama itin dažnai. A. Mikalausko nuomone, pagrindinė tokio lietuvaičių „pasitaisymo“ priežastis yra ta, kad sutrumpinus parduotuvių darbo laiką sumenko alkoholinių gėrimų prieinamumas. Užtat ir ikiteisminių tyrimų policijoje pastaruoju metu pradedama mažiau.
„Tad nors etatų policijai šiam laikmečiui niekas nepridėjo, bet žmones, kurie anksčiau buvo priversti tirti mažareikšmius konfliktus, dabar galime skirti izoliacijos nesilaikymo įvykiams tirti“, – sako A. Mikalauskas.
Pats dvi savaites praleidęs saviizoliacijoje po kelionės į užsienį, PK viršininkas bando apeliuoti ir į tautiečių sąmoningumą: primena, kad tik visi kartu laikydamiesi izoliacijos galėsime pažaboti mirtiną virusą.
„Apsaugos priemonių pareigūnams nepritrūksta, jų gauname kiek reikia, ir vis kokybiškesnių. Tačiau pareigūnai irgi stengiasi išvengti fizinių kontaktų su žmonėmis, ir savo darbą mes atliksime tinkamai“, – patikino A. Mikalauskas.
Rašyti atsakymą