Karščių dienomis dega šienas ir kombainai

Dege kombainas Lapynai 1Karščiu tiesiog alsavusi praėjusi savaitė ūkininkus išginė į laukus, tačiau jau dribtelėjo ir pirmąsias nelaimes.

Penktadienį popiet gelbėtojams teko skubėti į Saugų sen. Bružų kaimo laukus, kur užsidegė vietos ūkininko kombainas. O šeštadienio vakare liepsnos sunaikino Švėkšnos sen. Vilkų kampo kaime gyvenančio ūkininko šieną, kurį šis dar tik vežė iš pievų.  

Degantį kombainą užgesino pats ūkininkas

Rekordiniai šiemetiniai karščiai sutapo su derliaus nuėmimo pradžia ir šienapjūtės pabaigtuvėmis.

Penktadienį pavakary, apie 16.50 val., Bendrajame pagalbos centre gautas pranešimas, kad Saugų sen. Bružų kaimo laikuose dega kombainas. Pro šalį važiavęs vairuotojas pastebėjo, jog iš javus kuliančio kombaino ėmė veržtis juodi dūmai.

Sustabdęs kombainą iš kabinos iššoko jį vairavęs ūkininkas, stvėrė gesintuvą ir ėmė gesinti liepsnojantį variklio skyrių.

Užgesinti liepsnos židinįjam pavyko dar iki atvykstant ugniagesiams.

Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko pavaduotojas Rimantas Zimantas sakė, kad degė čia gyvenančio ūkininko V.D. kombaino variklio elektros instaliacija. Ūkininkas ugnį pastebėjo greit ir reagavo nedelsdamas, be to, laimė, jis turėjo gesintuvą, todėl kombainas nukentėjo nesmarkiai.

Pasak R.Zimanto, karštu metu ant įkaitusio išmetimo kolektoriaus susikaupusios dulkės nesunkiai gali sukelti liepsnas. Dege kombainas Lapynai

Sudegė apie 20 rulonų šieno ir automobilis

Šeštadienio vakarą Švėkšnos sen., netoli Vilkų kampo kaimo, kelyje Šyliai – Švėkšna, užsidegė kito ūkininko turtas – priekabose iš laukų vežti šieno rulonai.

Pasak R.Zimanto, šios nelaimės priežastis dar tiriama, bet manoma, jog ir šiuo atveju kalta kaitra bei iš traktoriaus duslintuvo pasipylusios žiežirbos. Kad jos pasipylė iš išmetimo kolektoriaus, neslėpė matęs ir pats traktorių vairavęs ūkininkas A.K. Pasak ūkininko, jis  kiek stipriau paspaudė akseleratoriaus pedalą, kad dvi tempiamas priekabas būtų lengviau užvežti į kalnelį, ir tuoj pat per galinio vaizdo veidrodėlį pamatė, kad  ugnis jau glemžiasi vežamą krovinį.

Priekabose iš viso buvo apie dvi dešimtis šieno rulonų.

Vyras skubiai atkabino priekabas, kad nesudegtų dar ir traktorius. Įvykio vieton išskubėjo Švėkšnos ir Saugų ugniagesiai, jie ir nuslopino ugnį. Šienas nuvežtas toliau nuo kelio ir išverstas, kur jo likučiai buvo galutinai užgesinti. Sudegė ne tik šienas, bet apgadintos ir abi priekabos.

Naktį į pirmadienį gaisras kilo Švėkšnoje, Vilkėno g. gyvenančio R.M. namuose. Dėl kol kas neaiškios priežasties užsidegė rūsio durų apšiltinimo medžiaga. Švėkšniškis įtaria padegimą.

Gali būti, kad piktavalio darbas buvo ir tą pačią pirmadienio naktį užsiliepsnojęs automobilis „VW Sharan“, kuris stovėjo Šilutėje, Smėlyno gatvėje.

1997 m. pagaminta transporto priemonė priklauso M.U. ir jos savininkas, kuris patyrė 1500 eurų nuostolį, taip pat įtaria padegimą, mat vienu metu užsidegė ir variklio skyrius, ir bagažinė. R.Zimantas taip pat sako, jog savaiminio užsidegimo atveju vienu metu dviejose vietose liepsnos neįsiplieskia.

Automobilis smarkiai suniokotas.   

Per stichinius karščius pataria darbus nutraukti

R.Zimantas sakė, jog Šilutės PGT specialistai kasmet atėjus vasaros darbymečiui tikrina ir ūkininkų techniką. Tiesiog nuvažiuojama į laukus ir patikrinami tuo metu juose dirbantys kombainai – ar juose yra gesinimo priemonės bei nedegus audeklas, kuriais būtų galima užgesinti beįsiplieskiančias liepsnas.

Tokių priemonių neturintys ūkininkai gali pelnyti ir baudą pagal Administracinio teisės pažeidimų protokolo kodeksą, tačiau, pasak R.Zimanto, mūsų ūkininkai apsaugos priemonėmis jau apsirūpino. Tą parodė paskutinieji reidai – reikalingas priemones turėjo visi patikrinti kombainai.

Mūsų rajono ūkininkų laukuose jau beveik nebematoma ypač senų, dar sovietmečiu gamintų kombainų, tačiau ir pačių moderniausių dar turi retas.      

„Pažeista elektros instaliacija, įkaitusios kombainų dalys, aplipusios dulkėmis ir šiaudais, nesandari kuro tiekimo sistema ar pro dujų išmetimo vamzdį lekiančios kibirkštys lengvai gali sukelti gaisrą, ypač tokiu karštu oru. O tai jau ne tik dideli nuostoliai, bet ir darbų įkarštyje sugaištas brangus laikas”, – sako R.Zimantas.

Jis džiaugiasi, kad didelius nuostolius atnešusių nelaimių mūsų rajone kol kas išvengta, bet pataria ūkininkams kai kuriomis karščiausiomis dienomis darbus laukuose nutraukti.