Karštis ginė prie vandens, bet poilsiautojai turi pretenzijų

pliazas guli1Savaitgalį pagaliau sulaukę saulės kaitros šimtai šilutiškių plūstelėjo prie vandens telkinių: vieni – tik savo per žiemą nubalusius šonus pakaitinti, kiti – meškeres užmesti, o kai kurie užsigrūdinę drąsuoliai jau ir į vandenį pūkštelti išdrįso.

Nors taip sausakimša, kaip esame įpratę matyti karščiausiomis viduvasario dienomis, paplūdimiuose dar nebuvo, tačiau ne vienas šilumos ištroškęs poilsiautojas ieškojo nuošalesnės vietelės, kur galėtų atsipūsti nuo per savaitę varginusios žmonių draugijos. Būtent tuo džiaugėsi ir prie vandenų sutiktas ne vienas klaipėdietis, tikinęs, kad mūsų rajone ieško ramybės nuo uostamiesčio paplūdimių.

Visgi prie vandens susiruošę mūsų kraštiečiai pastebėjo, kad Šilutės valdžiai dar yra platūs nearti dirvonai, jei nori, kad poilsis prie vandens visiems būtų tikrai malonus.

Žvejai ieško ramesnės vietelės

Arčiausiai Šilutės – vienintelis prie Atmatos įrengtas oficialiai įteisintas paplūdimys. Bet savaitgalį gulinėjančiųjų nestigo ne tik šiame paplūdimyje, o ir tolėliau nuo tilto esančioje Atmatos pakrantėje.

Tarp visų tų, kurie ramiai guli saulutei atsukę nubalusius šonus, akį patraukė čia pat po porą meškerių užmetę vyrai. Ramiai įsitaisę ant sulankstomų kėdučių Andrius ir Rimas sakė esantys iš Klaipėdos. Jauni vyrai prisipažino atvykę 7 valandą ryto, manė, jog ši atoki vieta traukia tik jų sielos brolius žvejus mėgėjus. Bet priešpiečiu suprato klydę, mat jiems žvejojant čia pradėjo gultus kloti saulės vonių mėgėjai. Tad kitą kartą klaipėdiečiai sakė ieškosią kitos vietelės.

Į laimikiui skirtą kibirą jiedu jau buvo įmetę keliolika stambokų raudžių ir konstatavo, kad tai – visai neblogai.

26 laipsnius pasiekęs sekmadienio karštis jų, regis, visai nevargino, vyrukai saulės atokaitoje buvo apsirengę ir dar guminius batus apsiavę. „Tai todėl, kad jau per daug nudegėm“, – paaiškino vienas.pliazas zvejai

Vandens temperatūros jie irgi nemėgino, nutarę, kad šis dar gal tik 14 ar 15 laipsnių šilumos teturi. Vėliau išsiaiškinome, kad jie buvo optimistai.

Poilsiautojai pasigenda šiukšliadėžių ir pramogų

Su vyrais vienu kitu žodeliu persimesti atėjęs šilutiškis Jurijus sakė neretai vasarą atvažiuojantis prie upės, bet dažniau įsitaisantis pačioje Rusnėje, prie Skirvytės atsišakojimo nuo Atmatos. Ten yra saugiau maudytis vaikams.

Jurijus prisimena, kad sovietmečiu paplūdimyje prie Atmatos tilto stovėdavo ir vagonėlis ant ratų, kuriame poilsiautojai galėjo nusipirkti šaltų vaisvandenių ar ledų. Tokio patogumo, jo nuomone, reikėtų ir šiandien.

Tiesa, dar labiau reikėtų, kad tualetas būtų ne vienas, kaip dabar, pastatytas mašinų stovėjimo aikštelėje, o bent keli, ir ne tik įteisintame paplūdimyje, bet ir tolėliau – ten, kur vis tiek poilsiautojai kasdien nugula pakrantę.

Jurijus pasigenda ir šiukšių konteinerių, nes ne kiekvienas, anot jo, ryžtasi su šiukšle rankose keliauti iki tos pačios automobilių aikštelės, kur konteineriai stovi, dažnas šiukšles palieka ten, kur gulėjo.

„Didelius šiukšlių maišus galėtų ant stovų pakabinti, be to, svarbu, kad jie būtų dažnai keičiami“, – Šilutės seniūnijai patarimą duoda vyras.   

pliazas maudosiNetoliese vaikštinėjantis šilutiškis Benas su drauge mano, kad paplūdimyje turėtų būti persirengimo kabinos ir smėliuko šviežio reikėtų užpilti, nes jau žino atvejų, kai čia vaikštantys poilsiautojai kojas susipjaustė.

Maudytis Šyšoje jaunuoliai sako nesiryžtantys, nes upės vanduo užterštas. „Dažnai vasarą atvažiuojame prie Atmatos, nes nėra kito pasirinkimo. Šilutės rajone iš viso trūksta poilsiui pritaikytų vietų prie vandens telkinių“, – sako jie.

Jaunimas norėtų, kad Šyšoje pasiplaukiojimą vandens dviračiais kas nors pasiūlytų, svajoja ir apie dviračių taką iki Rusnės.

Maudėsi tik užsigrūdinę

Atokiau paplūdimio kepsninę pasistatė pusamžių klaipėdiečių pora. Dalė pasakoja, kad jai labai patinka ten, kur mažai žmonių, todėl apsidžiaugė pamačiusi tokią ramią vietelę prie upės, kur dar ir mėsytės išsikepti galima.

Maudytis ji nesiryžo, nes jau buvo girdėjusi, kad dugnas čia pavojingas, buvo ir kojas susižeidusių.

Smiltynės ir Girulių paplūdimiuose, anot Dalės, šiuo metu žmogus guli prie žmogaus, tad ten nemiela.

Dalei tik nesuprantama, kodėl prie Atmatos nėra biotualetų – nors čia ir neįteisintas paplūdimys, tualetas turėtų būti.

Šilutiškė Jurgita prie Atmatos atvažiavo su svečiuosna atvykusiais tėvais ir trimis savo vaikais, Pamario pagrindinės mokyklos moksleiviais. Gausi šeimyna tądien aplankė Dreverną, kur gėrėjosi apžvalgos bokštu, bet nusiminė, kad taip ir nerado vietos, kur galėtų į vandenį įmerkti kojas.

Iki tol nė kojų sušlapti Atmatoje nedrįsę ankstesnieji poilsiautojai net aiktelėjo, kai nusimetusi rūbus vandenin pūkštelėjo šeštokė Gabija. Įkandin sesės netrukus pasekė ir aštuntokas brolis Erikas. Tik jaunėlis penktokas Davidas vandens temperatūros savo kailiu nebandė.

Vos išlipusi į krantą Gabija netrukus dar kelis kartus pakartojo maudynę. Jos mama ir seneliai tuo visai nesistebėjo. Pasak Jurgitos, dukra yra labai užsigrūdinusi, maudynes pradeda iš karto, kai tik nugriaudi perkūnija. Matyt, dėl šios priežasties ji niekada ir neserga.

„Ir šiemet, kai visus aplinkui išguldė gripas, ji irgi labai norėjo susirgti dėl visiems suprantamos priežasties – kad nereikėtų eiti į mokyklą. Bet jai nepavyko“, – šypsojosi Jurgita.

Šyšoje šilutiškiai maudytis nedrįsta, nes mano, kad jos vanduo nešvarus. Šeima prie Atmatos atvažiuoja dažnai, irgi ieško vietos, kur mažiau poilsiautojų.

„Visai nešalta“, – tikino ne kartą į vandenį nėrusi Gabija.

Šaltas tas Atmatos vanduo ar ne, spręskite patys: šeštadienį ryte jo temperatūra siekė vos 11,9 laipsnio, sekmadienį – 12,3 laipsnio, – tai „Šilutės naujienoms“ sakė Šilutės hidrometeorologijos stoties vyr. stebėtoja Ona Bubulienė.

Oras šilo kur kas labiau: sekmadienį 12 valandą termometrų stulpeliai Šilutėje kilo iki 23,4, o vėliau – iki 25,6 laipsnių, pirmadienis buvo dar šiltesnis – 12 valandą jau buvo 24,6 laipsniai.

Šyšą nugulė žvejai

Šilutėje savaitgalį pastebėjome kitą, ko gero, dar neregėtą vaizdą – Šyšos krantus nuo Geltonojo tilto iki ligoninės gulte nugulė žvejai. Gaudė jie karšius, kuriuos žvejoti šioje vietoje, nusipirkus reikalingą leidimą, galima ir šiuo metu.

Žvejai tiesiog džiūgavo, nes tokios karšių gausos, kokia dabar plūstelėjo į Šilutę, anot jų, retai pamatysi.
Bet ne visiems jiems toji gausa atnešė naudą. Šilutės gyvosios gamtos inspekcijoje sužinojome, jog šeštadienį nubausti 3 vyrai, karšius žvejoję neleistinose Šyšos vietose ir neleistinu būdu: vienas – statomuoju tinklu, du – užkabinamuoju būdu.

Už vieną neleistinoje vietoje sugautą karšį gresia bauda nuo 115 iki 290 eurų, dar teks sumokėti 65 eurų už žalą gamtai ir atiduoti žvejybos įrankius.karsiu zvejyba mieste andriaus

Šilutiškiai piktinosi, kad po Geltonuoju tiltu paaugliai žuvį žudė net draudžiamu būdu – trišakiais. Iškviesti aplinkosaugininkai esą nieko jiems negalėjo padaryti – tik nuvydavo, o šie netrukus vėl įsitaisydavo ankstesnėje vietoje, nes gerai žino – vaikų iki 16 metų bausti negalima.

Šilutės gyvosios gamtos inspekcijos viršininkas Stanislovas Sudeikis patvirtino, kad žuvį, kuri pagauta draudžiamu, vadinamu užkabinamuoju būdu, privalu iš karto paleisti. Tačiau nereikia manyti, kad paaugliai gali elgtis kaip tinkami – už jų darbus atsakyti tenka tėvams. Tik praėjusį savaitgalį už tokius darbus vaikų tėvams protokolų nesurašyta.

Maudykla – dar ne paplūdimys

O Šilutės seniūnija tualetų ir šiukšliadėžių tose vietose, kurios nėra įteisinti paplūdimiai, nestatys, tai patvirtino seniūno pavaduotojas Algirdas Ivanauskas. Maudymosi vieta, anot jo, dar ne paplūdimys. Pavaduotojas mano, kad atstumai iki dabar stovinčių šiukšlių dėžių ir tualetų nėra dideli, palyginti su tais, kokius poilsiautojams tenka nupėdingi, pavyzdžiui, Palangoje.

Prieš kelerius metus Šyšoje buvo galima pasimėgauti pasiplaukiojimu vandens dviračiais, tačiau ši paslauga verslininkui buvo nuostolinga, nes ja domėjosi mažai šilutiškių. Jei atsiras dar norinčių pabandyti tokį verslą, jie bet kada gali imtis iniciatyvos.