Kartu su gandrais į Šilutę parskrido ir rožiniai flamingai

 

Sysos vingis_2_copyNeįtikėtiną vaizdą šiuo metu stebime per redakcijos langus – vos už keliolikos metrų, palei Šyšos upės vagą maklinėja du rausvi ilgakojai paukščiai – egzotiškieji flamingai. Netrukome išsiaiškinti, kad fiksuodami šiuos gražuolius toli gražu nesame originalūs: Ventės rago ornitologijos stoties vedėjas Vytautas Jusys papasakojo, jog flamingai Lietuvoje per pastarąjį pusšimtį metų stebėti jau bene 10 kartų, paskutinį kart pernai, Melnragėje ir Molėtų rajone.

Telefonu išgirdęs, kad šiuo metu per langus stebime regis neįtikėtiną vaizdą, V. Jusys suskubo žurnalistus „pastatyti į vietą“. Jis papasakojo, kad pirmasis šiuos įstabaus grožio paukščius flamingus (lot. Phoenicopterus roseus) Lietuvoje užfiksavo buvęs ilgametis Ventės rago ornitologijos stoties vedėjas Leonas Jezerskas, o tai buvo dar 1965-aisiais. Vėliau flamingai mūsų šalyje stebėti 1966-ųjų balandį (Šešuolių draustinyje prie Balžės upelio), 1976-ųjų liepą (Kuršių mariose), 1982-ųjų kovą (Rusnėje). 1988 metais jie matyti net kelis kartus: braidė mariose prie Pervalkos ir Neringoje, o 1989 metais – Kauno mariose.

Po to beveik tris dešimtmečius šių paukščių Lietuvoje niekas nematė, kol pernai gegužę dar po vieną paukštį buvo pastebėta Melnragėje ir Molėtų rajone dirbamame lauke tarp Dubingių ir Žalktynės gyveneviečių.
Tiesa, informuota ir apie 2011 metais pastebėtą paukštį, tačiau ši informacija nebuvo patvirtinta.

Beje, tik 1966 metais stebėta dvejų paukščių pora ir tai pamatyti pavyko ilgamečiam šalies gamtininkui, kurį gerai žino vyresniosios kartos atstovai, Ričardui Kazlauskui.

Flamingai yra Afrikos, Šiaurės ir Pietų Amerikos bei Azijos gyventojai, šiek tiek jų peri ir Europoje – Ispanijoje, Italijoje, Prancūzijoje. „Tad galiu tikrai patvirtinti, kad jūsų matomas vaizdas yra ir įspūdingas, itin retas ir svarbus įvykis“, – sakė ilgametis ornitologas V. Jusys.

Visi šie ir daug kitų įdomių faktų apie flamingus užfiksuota Vytauto Jusio, Sauliaus Karaliaus ir Liutauro Raudonikio knygoje „Nauji ir reti paukščiai Lietuvoje“.

 

Parskrido ir žymieji gandrai

V. Jusys taip pat pasidžiaugė, kad į savo namus dar praėjusią savaitę sugrįžo vienas iš žymiosios gandrų poros, kuri į šiltuosius kraštus pernai rudenį buvo išlydėta su siųstuvėliais ant nugarų, narys. Per savaitgalį jis kantriai stovėjo savo lizde ir laukė, V. Jusio žodžiais tariant, grįžtančios „žmonos“. Gandrų lizdas stovi ant ornitologų sodybos ūkinio pastato, jame ši žymi pora pernai išperėjo ir išaugino nė kie ne mažiau žymią dėtį – net 5 gandriukus.
Tiesa, V. Jusio nuotraukoje matomi tik 4 iš jų, mat vienas fotografavimo metu buvo išskridęs. Pasak ornitologo, Ventėje jau praėjusią savaitę jau buvo labai daug gandrų.

Beje, vakar Ventėje buvo darbymetis – ornitologai pradėjo kelti paukščių gaudykles. Jų iš viso turima šešios – 4 zigzaginės ir po vieną didžiąją bei mažąją. Visos jos buvo nuimtos pernai lapkričio viduryje, o iškeltos bus iki balandžio vidurio.

Ornitologas pasakoja, jog atvažiuojantys turistai dažnai klausinėja kur gaudyklės, nori jas pamatyti. O šiemet Ventėje ypač daug lankytojų, vien per kovo mėnesį, pasak V. Jusio, parduota dvigubai daugiau bilietų, nei per tą patį mėnesį pernai. Ekskursantai čia plūsta kiekvieną dieną, o savaitgaliais būna net ne po vieną grupę.

P. S. Šiame straipsnyje neteisingos informacijos yra tik du sakiniai, kad flamingus matėme balandžio 1 d., palei Šyšos upę. Visa kitą informacija apie šių paukščių stebėjimą Lietuvoje – teisinga.