Kas dėl itin išaugusių metalo kainų brangsta it ant mielių?

Pastaruoju metu daug sektorių sukrėtė itin išaugusios metalo kainos.

Tai lėmė statybos medžiagų, įrankių, baldų, automobilių dalių bei kitų prekių pabrangimą. Nenuostabu, jog daug nagingų žmonių nusprendžia įsigyti atitinkamus įrankius ir patys pasidaryti kai kuriuos dalykus. Būtinas įrenginys tokiam darbui – metalui skirtos staklės.

Išaugusių metalo kainų priežastys

Metalo kainos išaugo dėl paprasčiausių priežasčių: pasiūla tapo ribota, o paklausa padidėjo. Tam įtakos turėjo gamybos apribojimai Kinijoje, pasaulio ekonomikos atsigavimo perspektyva ir geopolitiniai konfliktai, neigiamai paveikę prekių gabenimą. Pasaulinės rinkos tik pradeda atsigauti po sulėtėjimą lėmusio karantino ir atnaujina verslo veiklas. Pandemijos metu sustabdytos daugelis kasybos operacijų taip pat apsunkino padėtį. Padidėjo ir krovinių pervežimo bei degalų įkainiai, atsirado nuolatinių problemų dėl karantino apribojimų ir įgulos įdarbinimo.

Kitas išaugusių kainų veiksnys – faktas, kad metalai yra lengviau laikoma medžiaga nei nafta ar žemės ūkio prekės, kurioms reikia specialių įrenginių. Tai daro metalų kainodarą labiau orientuotą į ateitį ir todėl jautresnę palūkanų normų pokyčiams bei rinkos lūkesčiams.

Tiek juodųjų, tiek spalvotųjų metalų gamintojai karštligiškai stengiasi patenkinti vartotojų užklausas. Paslaugų centrai sunkiai randa papildomų medžiagų atsargoms, dėl ko automatiškai kyla įkainiai. Smarkiai išaugo gatavo plieno, aliuminio, švino ir kitų metalų kainos tarptautinėje rinkoje. Tai galioja ir tauriesiems metalams, auksui ir sidabrui. Pavyzdžiui, varis ir nikelis yra glaudžiai susiję su elektromobilių bei energijos kaupimo sektoriais, kuriuose paklausa ir toliau auga. Daugelio šalių planuose yra skiriama dėmesio infrastruktūrai ir atsinaujinančiai energijai, tad tikėtina, jog šių medžiagų vartojimas tik dar labiau padidės.

Didžiausią poveikį patiriantys sektoriai

Vienas labiausiai išaugusių metalo kainų paveiktų sektorių – statybos. Kylančios metalo kainos padidina išankstines išlaidas, apsunkina ir brangina pasiūlymų teikimą bei projektų apsaugą. Vis dėlto kylančių kainų problema nėra tai, kad statybos projektai taps mažiau pelningi ar kad verslas gaus mažesnes pajamas. Rizika yra tai, kad verslas gali susidurti su pinigų srautų problemomis. Reikia būti pasiruošusiems netikėtoms išlaidoms, kurias gali sukelti išaugusios plieno kainos. Būtina atidžiai stebėti, ar didesnės metalo kainos nesumažins biudžeto kitoms išlaidoms, tokioms kaip įrangos remontas, darbuotojų atlyginimai ar kitos medžiagos. Pinigų srautų problemos gali staigiai sustabdyti projektą. Tokiu atveju susiduriama su vėlavimu, nepatenkintais klientais, didesnėmis išlaidomis ir kitomis kliūtimis.

Neigiamai paveiktos yra ir elektros prietaisų bei elektroninių komponentų pramonės. Išaugo ir automobilių dalių, dujų rezervuarų, vamzdynų ir konstrukcinių plieninių vamzdžių verslo kainos. Natūraliai didėja ir buitinių prietaisų kainos: oro kondicionierių, elektroninių dalių ir kitų įrenginių. Įdomu tai, jog, nors didėja kainos, pelnas neturėtų mažėti, nes paklausa išlieka itin didelė.

Kas numatoma ateityje?

Atsižvelgiant į rinkos duomenis, nepanašu, kad artimiausiu metu kainos pradėtų kristi. Atvirkščiai, kai kurie specialistai spėja, kad kainų piko galime sulaukti artimiausiu metu. Kiti, priešingai, teigia, kad kainos gali netgi sumažėti daugiau nei tikėtasi, jei teisės aktų patvirtinimas ir vyriausybių veiksmai, pereinant prie naujų energetikos ir infrastruktūros programų, nepasiteisins. Gera žinia ta, kad neabejotinai artėja lūžio taškas – ekspertai tik nesutaria, kada tiksliai jis įvyks. Kai kurie analitikai mano, jog jau iki metų pabaigos kainos turėtų pradėti po truputį mažėti. Kiti prognozuoja, kad tai gali užtrukti net porą metų. Tuo tarpu galima tikėtis, kad bent artimiausiu metu plieno gamybos laikas ir plieno kainos toliau didės maždaug 10%.

„Pasidaryk pats“ metalo darbai

Jei gąsdina išaugusios metalo kainos, pats metas išbandyti „pasidaryk pats“ idėją. Su tinkamais įrankiais galima lengvai atlikti ne tik paprasčiausius, bet ir profesionalių įgūdžių reikalaujančius darbus. Pavyzdžiui, pradedantiesiems tobulinti gebėjimus galima gaminant žiedus. Jiems pagaminti nereikia daug medžiagos, tačiau toks darbas padeda įvaldyti keletą pagrindinių metalo apdirbimo įgūdžių, tokių kaip lenkimas ir lyginimas. Jūsų padarytas žiedas gali tapti nuostabia simboline dovana.

Kita idėja – durų skambutis. Galite įnešti savo namams autentiškumo, pagamindami vienatinį durų skambutį. Šiai detalei nereikia daug medžiagos, tačiau ji susideda iš daug atskirų dalių, tad bus patobulinti ir metalo apdirbimo, ir kruopštumo įgūdžiai. Paprastas darbas yra ir grotelių, skirtų kepsniams ar mėsainiams ruošti, gamyba. Jos būna nesudėtingos konstrukcijos, nes jas dažniausiai sudaro vien tik metalinių vamzdžių gabalų pjaustymas ir suvirinimas. Naujokams metalo apdirbėjams puikiai tinka ir peilių gamyba.

Labai patogu susimeistrauti darbo stalą. Tokiame projekte galite pilnai įjungti kūrybiškumą. Juk darbastalio dydis, forma ir kitos ypatybės priklauso tik nuo jūsų. Smulkesnis, bet ne ką mažiau svarbus darbas – įvairių vinių, kabliukų ir laikiklių gamyba. Šios detalės būtinos tokioms užduotims kaip lentynų montavimas ar baldų surinkimas.

Džiugu tai, jog atsigaunančioje ekonomikoje vienas stipriausių tampa statybų sektorius. Tam netrukdo ir tai, kad metalo kainos kol kas dar nežada kristi. Todėl vis daugiau žmonių drąsiai renkasi konstruoti patys ir pasigamina reikiamas detales iš metalo.