Kas dešimtam nemokamos akcijos dalyviui nustatyti akių dugno pakitimai

Gydytoja R.Steponkienė, įjungusi kompiuterį, parodė, kaip atrodo akių dugno nuotrauka.Naudingą dovaną – nemokamą patikrą dėl amžinės geltonosios dėmės degeneracijos (AGDD) – vyresnio amžiaus šilutiškiams padovanojusi akių ligų gydytoja Renata STEPONKIENĖ jau gali įvertinti lapkričio 17-24 d. vykusios akcijos rezultatus.

Gydytojos kabinete – rekordinis pacientų skaičius

Akcijos organizatoriai – Lietuvos akių gydytojų draugija – modernią akių dugno tyrimo kamerą šilutiškių patikroms buvo atvežusi vos savaitei, tačiau, kaip pasakojo Šilutės soroptimos klubo narė ir privataus „Optikos salono“ (Lietuvininkų g. 20) akių ligų gydytoja R.Steponkienė, per patikrai skirtas dienas sulaukta išties įspūdingo pacientų skaičiaus.

„Per dieną, sudėjus planinius, dėl traumų atvykusius ir specialiai akcijai užsiregistravusius pacientus, aptarnaudavome po 70-80 žmonių. Kai tik pasirodė straipsnis apie akciją, tą pačią dieną telefonas ėmė skambėti nuo 9 valandos ryto. Tokio aktyvumo nesitikėjome“ –  pasakojo oftolmologė R.Steponkienė.

Galimybe nemokamai atlikti tyrimą, kuris įprastai kainuoja apie 80 litų, pasinaudojo ir akcijos dienomis dėl profilaktinių patikrinimų bei kitų akių bėdų pataikę užsukti gydytojos R.Steponkienės pacientai. Jauniausias pacientas, kuris pasak gydytojos, tyrimo metu elgėsi labai drąsiai ir vyriškai, buvo vos trejų metų, vyriausias – 91 metų.

Per savaitę iš anksto užsiregistravę dėl geltonosios dėmės degeneracijos pasitikrino 456 žmonės. Iš viso su modernia akių dugno tyrimo kamera buvo padarytos 989 akių dugno nuotraukos.

Pradinė, šlapioji geltonosios dėmės degeneracijos forma nustatyta vienam, sausoji, kuri yra sąlyginai lengvesnė, – 40-imčiai pacientų.

Nemokamos profilaktinės akcijos metu aptikus akių pakenkimų gydymas nebuvo skiriamas.

„Kadangi norėjau patikrinti kuo daugiau pacientų, juos tik informavau, ar jau reikia pradėti gydytis dėl AGDD, ar akys sveikos.

Kiekvienam, kurio tyrimas rodė pokyčius, davėme metodines rekomendacijas, tačiau tolesniam gydymui žmonės turi atskirai registruotis pas specialistus“, – sakė R.Steponkienė.

Geltonosios dėmės degeneraciją galima pristabdyti

Gydytoja pasakojo, kad atliekant tyrimą, kai kuriems pacientams buvo pastebėti ir kitų akių ligų požymiai.

„Kadangi tyrimo metu matomas visas akies dugnas, pas 21 pacientą radau glaukomai – padidėjusiam vidiniam akies spaudimui, būdingų pokyčių. 15-ai jų, vėliau atvykusiems platesniam ištyrimui, ši liga buvo patvirtinta. Dar vienam pacientui nustatyta kita tinklainės patologija“, – rastų ligų „derlių“ vardino R.Steponkienė.

Vienas akių ligas, tokias kaip glaukoma, pasak gydytojos, laiku diagnozavus galima sustabdyti ir, vykdant visus gydytojo nurodymus, gyventi visavertį gyvenimą, nejausti jokio diskomforto. Daug sunkiau gydyti bendrinių organizmo ligų ir sutrikimų – diabeto, kraujotakos, kraujospūdžio, sąnarių, sukeltus akių negalavimus, kurie dažniausiai atsiranda kaip minėtų ligų pasekmė.

„Panašiai yra ir su geltonąja dėme. Norint išvengti AGDD, reikėtų atsisakyti rūkymo, keisti mitybos įpročius: valgyti daugiau daržovių, žuvies, mažiau riebių, saldžių patiekalų bei nuolat aprūpinti organizmą specialiomis ligos progresavimą stabdančiomis medžiagomis – liuteinu, zeaksantinu, vitaminais E, C, kurie stiprina tinklainę“, – teigė gydytoja R.Steponkienė.

Geltonoji dėmė dažniausiai puola vyresnio amžiaus žmones, o pirmieji pastebimi AGDD simptomai yra iškraipytas centrinis vaizdas ir prieš akis atsiradusi tamsi dėmė. Iš pradžių žmogui darosi sunku skaityti, sunkiau įžiūrėti spalvas. Vėliau pasidaro sunku atskirti veidus, naudotis telefonu, įžiūrėti laikrodžio rodykles, apsipirkti parduotuvėje, tvarkytis namuose.

Pasak gydytojos oftolmologės, tikrintis konkrečiai dėl šios ligos pacientai neina, nes nedaug jų žino, kokios ligos simptomus patiria.

„Dažnai žmonės pas gydytoją ateina prisilašinę įvairių vaistų (kai jie nebepadeda), tačiau nežino, kokia liga serga. Tačiau turiu ir tokių pacientų, kurie ateina apie savo ligą žinodami kone viską. Reikėtų pabrėžti, kad bet kokiai akių ligai būtina kontrolė, nuolatinis sekimas, ir to pamiršti nederėtų“, – sakė R.Steponkienė.