Kas pradangino Sugintų autobusų stotelę?

Sugintu stoteleAutobusai čia stoja, keleivių netrūksta, bet tokios stotelės… nėra. Tai Žemaičių Naumiesčio miestelio pradžioje esančio Sugintų kaimo problema.

Problema ta, kad Klaipėdos gatvėje kažkada buvusioje stotelėje, esančioje arčiausiai Sugintų kaimo, daugybę metų autobusai stojo ir bilietus iki Sugintų vairuotojai pardavinėjo. Bet pačios stotelės čia seniai nėra, nebuvo ir jokio grafiko, jokios užuominos apie tai, kada tų autobusų laukti. Tad laukdavo žmoneliai ir valandą, ir dvi, stovėdami visų vėjų pagairėje.

O paprašę padėti išsiaiškinti, kodėl Šilutės autobusų parkas negali pakabinti autobusų grafiko, sulaukė dar blogesnio rezultato: autobusų parko vadovai atsipeikėjo, kad stotelė šioje vietoje tikrai seniai panaikinta, todėl vairuotojams visai uždraudė čia stabtelti – net jei ir senoliai prašo…

Bilietus iki Sugintų pardavinėjo

Sugintai – kaimas, nepasiduodantis spartėjantiems emigracijos mastams, čia gyvena nemažai ir vyresnių, ir jaunų šeimų. Bent jau taip tikino redakcijai skambinusi kaimynų įpareigota sugintiškė. Moteris pasakojo, kad kelyje Šilutė – Žemaičių Naumiestis, šio miestelio pradžioje, autobusų stotelė buvo nuo seno. Kol autobusai važinėjo dažniau, ir grafikas joje kabėjo, ir taip ilgai autobusų laukti nereikėjo. Tačiau pastaraisiais metais Sugintų gyventojai priversti, anot pašnekovės, pakelėje „snarglius varvinti“, nežinodami, kada atvažiuos autobusas, kiek teks laukti.

„Nė menkiausios informacijos apie tai, kada ir koks autobusas važiuos. Net ir stulpo, ant kurio tokia lenta turėtų kabėti, seniai nebeliko. Negi mes kokie bedaliai, kad autobusų parkas nemato reikalo mus informuoti, kada pro mūsų kaimą važiuos autobusas? Negi pakabinti tokį grafiką būtų toks jau nepakeliamai brangus darbas?“ – ir klausė, ir guodėsi pašnekovė.

Tiesa, autobusų grafikas kabo Žemaičių Naumiesčio centre esančioje stotelėje. Iki jos nuo Sugintų – gerokas kelio galas, tad senoliams labai sunku iki ten pėdinti vien tam, kad pasižiūrėtų, kada koks autobusas važiuos.

Anot pašnekovės, kai kurie vyresni autobusų vairuotojai Sugintų stotelę gerai žino ir joje nė neprašomi sustoja.

Tuo tarpu jaunesni vairuotojai tos stotelės nežino, nors autobuso kasos aparatas ant bilieto išmuša stotelės pavadinimą „Sugintai“. Stotelės egzistavimą iki šiol žmonėms įrodė ir bilietų kainos: bilietas nuo Šilutės iki Sugintų  kainuoja 1,40 euro, o iki Žemaičių Naumiesčio aikštėje esančios stotelės – 1,50 euro. Tad žmonėms buvo akivaizdu, kad Sugintų stotelė yra, tačiau kažkodėl ji neįrengta.

Šalia tos stotelės gyvenanti moteris pasakojo, jog labiausiai jai gaila senolių, kurie susiruošia kelionėn. Atėję iš Sugintų kaimo iki buvusios stotelės vietos, ilgai laukia autobuso, nes neaišku, kada jis važiuos. Prošal einančių kaimynų klausinėja, gal žino autobusų grafiką.

„Kartais tenka atsakyti, kad nemažiau kaip pusantros valandos lietui pliaupiant turės laukti“, – pasakojo naumiestiškė.

Ne vieną šąlantį ar mirkstantį keleivį ji siuntė į miestelio parduotuves… autobuso palaukti. Bet žmonės sakė nenorintys ilgai šmėžuoti pardavėjoms akyse, nes nenori sulaukti įtarimų: „O ko čia trinatės?“…

Pamiršo perprogramuoti

Šilutės autobusų parko direktorius Artūras Stonkus „Šilutės naujienoms“ kantriai pasakojo, kad Sugintų stotelė panaikinta jau kone dešimtmetį. Jos nebeliko atliekant pagrindinės Žemaičių Naumiesčio gatvės rekonstrukciją. Tada autobusų parko vadovui nepavyko Savivaldybėje išsiderėti, kad stotelė išliktų.

Dabar direktorius mano, kad stotelės Sugintuose nereikėtų, nes jei ji būtų įrengta, Žemaičių Naumiestyje stotelės būtų tiesiog per arti viena kitos, tarp jų nėra nė puskilometrio.

A.Stonkus pabrėžia, kad stotelių vietas regioninės reikšmės kelyje nustato Klaipėdos regiono kelių specialistai, o Šilutės autobusų parko darbas yra tiktai pastatyti stovą ir surašyti autobusų važiavimo laiką. „Jei kelininkai nutars, kad čia stotelės reikia, mes grafiką pakabinsime“, – pažadėjo A.Stonkus.

Direktorius žino, kad vairuotojai Sugintuose stabtelėdavo, jei matydavo laukiantį senolį ar vaiką, jei žmonės paprašydavo Sugintuose išleisti. Bet vairuotojai tai darė nusižengdami tvarkai ir rizikuodami keleivių gyvybėmis, mat šioje vietoje nėra net gatvės praplatėjimo, į kurį autobusas galėtų bent šiek tiek pasukti.

„Vidury gatvės sustabdytas autobusas užtveria važiuojamąją dalį, o tai yra Kelių eismo taisyklių pažeidimas“, – priminė A.Stonkus. Jei čia stabtelėjus įvyktų nelaimė, visa atsakomybė už tai tektų vairuotojams.

Anot direktoriaus, vienintelė įmonės klaida galėjo būti ta, kad panaikinus Sugintų stotelę nebuvo perprogramuoti bilietų išdavimo aparatai. Pradžioje tiesiog tikėtasi, jog galbūt procesas dar pasisuks atgal, bet kai stotelė nebuvo įrengta, perprogramavimas jau buvo pamirštas.

A.Stonkus patikino, jog šią klaidą įmonė ištaisys – bilietų aparatai Sugintų stotelės vardo nebemuš.

Rado atpirkimo ožį – žurnalistus

Autobusų parkas savo klaidas netrukus ištaisė, o kalčiausi liko… žurnalistai.

Mat dabar sulaukėme dar piktesnių sugintiškių skambučių. Žmonės guodėsi, jog dabar vairuotojai griežtai atsisako stabtelti įprastoje, sugintiškiams patogioje vietoje, mat toks yra Autobusų parko direktoriaus nurodymas.

„Vargas! Siaubas! To nėra buvę nuo 1956 metų! Autobusai Sugintuose visai nebestoja. Vairuotojai sako, kad žurnalistai autobusų parką apipuolė“… – dejavo paskambinusi moteris…