Rankomis mes gaminame maistą, glostome vaikus, dirbame, liečiame pinigus ir taip toliau. Dažnai priliečiame nešvarius, o kartais net labai nešvarius paviršius ir prie mūsų rankų per dieną prikimba įvairiausių bakterijų, virusų ir kirmėlių kiaušinėlių.
Visa tai per nešvarias rankas gali patekti į mūsų organizmą ir esant silpnesniam imunitetui žmogus suserga.
Rankų plovimas viena iš svarbiausių priemonių apsisaugojant nuo kirmėlinių ligų. Plaunant rankas muilu, nuo jų pašalinama 95 proc. žmogui pavojingų bakterijų, virusų, kirmėlių kiaušinėlių.
Neplaudami rankų užsikrečia kirmėlėmis
Užkrečiamųjų ligų prevencijai itin svarbi higiena. Per nešvarias rankas plinta įvairios virusinės ir bakterinės infekcijos, galinčios sukelti rimtų pavojų sveikatai.
Enterobiozė (spalinės) – labiausiai paplitusi kirmėlinė liga Lietuvoje, plintanti per užterštą aplinką. Per šiuos metus iš viso užregistruota 950 šios ligos atvejų, iš kurių net 690 – iki 6 metų vaikų grupėje.
Kaip ir kitomis kirmėlinėmis ligomis, žmogus enterobioze užsikrečia spalinių kiaušinėliams per burną patekus į žarnyną.
Išgydyti šią ligą yra nesunku, bet jei žmogus gyvena spalinių kiaušinėliais užterštoje aplinkoje, jis užsikrečia pakartotinai, todėl sirgti gali mėnesius ar net metus.
Svarbu plauti dažnai ir teisingai
Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl dažniau serga vaikai yra ta, kad jie neplauna arba ne visada teisingai plauna rankas.
Rankų plovimas ypač svarbus užkrečiamųjų ligų profilaktikai. Todėl būtina nuo mažų dienų ugdyti vaikų įprotį plautis rankas, nepamiršti muilo.
Tėveliai savo atžaloms turėtų nuolatos priminti, kad rankas reikia plauti:
pasinaudojus tualetu;
kosint, čiaudint, išpūtus nosį;
grįžus iš lauko;
po kontakto su gyvūnais ar gyvūnų ekskrementais;
po kontakto su sergančiu asmeniu;
po naudojimosi viešuoju transportu;
prieš valgį;
įdedant ar išimant kontaktinius lęšius;
tvarkant bet kokius odos pažeidimus, žaizdas;
prieš maisto tvarkymą.
Plauti rankas gali būti linksma
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) iniciatyva šį rudenį, jau antrus metus iš eilės, organizuoja konkursą „Švarių rankų šokis 13“. Šiais metais sukurti šokį kviečiami ne tik darželinukai ir pradinių klasių moksleiviai, bet ir šeimos.
Konkurso taisykles ir pirmųjų konkurso dalyvių šokius rasite svetainėje ulac.lt.
Ikimokyklinių įstaigų ir pradinių klasių ugdytiniai šiemet turi puikią progą, auginant mikrobus specialioje terpėje, patikrinti savo rankyčių švarą. Visi norintys pamatyti, kas gyvena ant nešvarių rankų gali kreiptis į savo ugdymo įstaigos visuomenės sveikatos specialistą, kuris padės tinkamai atlikti šį smagų testą.
Higienos įpročiai formuojasi vaikystėje, todėl ULAC ragina ikimokyklinių įstaigų ir pradinių klasių ugdytinius bei šeimas lavinti asmens higienos įpročius ir kviečia kūrybiškai pažvelgti į švarių rankų svarbą – sukurti originalų šokį, kuriame atsispindėtų rekomenduojami rankų plovimo judesiai.
Nuolat kartojami ir nuotaikingai atliekami judesiai didina tikimybę, jog vaikai greičiau įsisavins informaciją ir jos greitai neužmirš.
Originaliausio šokio kūrėjų laukia prizai!
Filmukus su šokio vaizdo įrašais įkelkite į interneto svetainę youtube.com ir pavadinkite jį „Švarių rankų šokis 13“.
Užpildykite registracijos formą (laisva), nurodykite savo šeimos pavardę arba darželio ar mokyklos pavadinimą, grupę, mokytojo/auklėtojo vardą, pavardę, miestą, el. paštą, pridėkite vaizdo įrašo nuorodą, ir ją atsiųskite el. paštu sokis@ulac.lt iki š. m. spalio 30 dienos.
Originaliausio šokio kūrėjų laukia prekinio ženklo „Margarita“ ekologiškos produkcijos rinkiniai bei „Vilniaus energijos“ įsteigti prizai.
Rašyti atsakymą