Kas tai yra silantai?

silantai2Silantai – dantų ėduonies profilaktikai skirta medžiaga, kuri giliai įsiskverbia į sveikų krūminių dantų vageles ir duobeles, hermetizuoja jas ir neleidžia ten patekti bakterijoms bei angliavandeniams, kauptis apnašoms bei maisto likučiams. Taip vaikų dantukai yra apsaugomi nuo ėduonies. Tai neskausminga keliolika minučių trunkanti procedūra.

Išsamiau apie silantus ir dantų padengimo jais procedūrą „Sveikatos šaltiniui“ pasakoja UAB „Sveikatos darna“ gydytojai odontologai Lina Skarbaliūtė ir Vilius Balčius.

Kas gali gauti PSDF biudžeto lėšomis apmokamas dantų silantavimo paslaugas?

Vaikai nuo 6 iki 14 metų. Silantais dengiami tik sveiki nuolatiniai krūminiai dantys. Efektyviausia ir rekomenduojama vos išdygus nuolatiniams krūminiams dantims. Norint gauti šią paslaugą nemokamai, reikia kreiptis į gydytoją odontologą arba burnos higienistą, kuris dirba gydymo įstaigoje, sudariusioje sutartį su TLK dėl šių paslaugų teikimo, ir užsiregistruoti pas jį vizitui.

Kada vėl pasitikrinti profilaktiškai?

Padengtų silantais dantų kontrolė atliekama po 3 mėnnesių, vėliau – kiekvieno profilaktinio vizito metu. Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama.

Tenka išgirsti nuomonių, kad silantai kenksmingi dantims. Kodėl taip teigiama?

Jei silantas padengiamas ant jau ėduonies pažeisto danties, pro matinį (baltą) silantą nėra galimybės įvertinti ėduonies plitimo laipsnio, jis pastebimas tik labai išplitęs po silantu. Todėl kartais teigiama, kad geriau dantų išvis nesilantuoti, tada atsiradusį ėduonį nesudėtingai galima diagnozuoti ankstyvoje stadijoje.

Moksliniai tyrimai pateikia, kad ten, kur yra silantai, bakterijų žymiai mažiau, nei nesilantuotuose dantyse. Silantai sumažina ėduonies atsiradimą ir padeda išvengti jo progresavimo. Kai kurie mokslininkai teigia, kad kartais silantai gali būti naudojami ne tik sveikose vagelėse, bet ir nedideliuose emalio pažeidimuose. Įrodyta, kad silantai yra efektyvūs mažinant kramtomųjų paviršių pažeidimus.

Ir jei dantys sveiki – drąsiai silantuokite!

Savivaldybės ekstremalių situacijų operacijų centras, jo vadovu paskirtas Šilutės ligoninės vyr. gydytojas Viktoras Šileikis. 
Šiuos sprendimus priėmė Savivaldybės ir jos įstaigų vadovai, medikai, seniūnai, susirinkę į neeilinį Ekstremalių situacijų komisijos posėdį. Anot jų, per artimiausias dvi savaites paaiškės, kaip mes pasiruošę kovai su COVID-19 plitimu.
Užsidarė daug įmonių
„Situacija negerėja tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje, visų prašome į tai žiūrėti rimtai. Kai kurios valstybės iš pradžių neįvertino situacijos“, – posėdį pradėjo meras Vytautas Laurinaitis.
Šilutės, kaip ir visos Lietuvos gyvenimas keičiasi: uždrausti bet kokie renginiai, užsidarė sporto klubai, grožio salonai, ne maistu prekiaujančios parduotuvės. Įmonės nebepriima klientų savo patalpose, darbuotojai, jeigu yra galimybė, dirba iš namų, ima atostogas, nedarbingumo lapelius. Kavinės ir restoranai naudojasi leidimu  maistą pristatyti į namus. Savaitgalį viešojoje erdvėje buvo galima matyti nuotraukų su tuščiomis prekybos centrų lentynomis, visgi, patys įsitikinome, kad nusipirkti buvo galima visko: mėsos, duonos, pieno, kruopų, saldainių, net ir to liūdnai pagarsėjusio dezinfekcinio skysčio. Prekybininkai sako, kad maisto produktų užtenka, tik darbuotojai nespėja pildyti lentynų.
Nuo pirmadienio nebedirba vaikų darželiai, mokyklos, vaikų ir neįgaliųjų dienos centrai. Dalinai užsidarė ir Savivaldybės administracija. Klientai priimami Vieno langelio skyriuje, kurio darbuotojai priima dokumentus, o jei reikia, iškviečia specialistus konsultacijai. Į antrą ar trečią Savivaldybės aukštus lankytojai nebeįleidžiami.  
Meras V. Laurinaitis ragina mokyklų vadovus pagalvoti, kaip reiks organizuoti mokymosi procesą nuotoliniu būdu, pasibaigus dvi savaites truksiančioms moksleivių atostogoms.
Posėdyje nuskambėjo siūlymas Šilutėje įkurti budintį darželį, tačiau meras su tuo nesutiko. Anot jo, Vyriausybė liepė nutraukti visą ugdymo procesą, o savivaldybėms liepta nesavivaliauti. Meras sutinka, kad mažus vaikus auginantys tėvai turės problemų, jiems kils sunkumų, bet rizikuoti negalima.
Šilutės Visuomenės sveikatos centro vedėja Roma Jovaišaitė pritarė merui ir pridėjo, kad tėvai, kuriems iškils sunkumų su darbu, jie negalės dirbti nuotoliniu būdu, gali gauti nedarbingumo lapelį.
„Nereikėtų rizikuoti žmonių sveikata. Pasaulinė praktika rodo, kad vaikai gali sirgti lengva COVID-19 forma. Jie gali būti  nešiotojai ir apkrėsti savo šeimas“, – sakė ji.
Socialinių paslaugų centro vadovė Reda Urbaitytė sakė, kad socialinės darbuotojos, dirbančios su riziką patiriančiomis šeimomis, dirbs nuotoliniu būdu, esant būtinybei, šeimas aplankys kartą per savaitę. Iki minimumo sumažinta ir lankomoji priežiūra į namus. „Darbuotojai dirba mažiau valandų, kas gali pasiima nedarbingumo pažymėjimus“, – sakė ji.
Bus gydoma ir Šilutėje
Savivaldybės ekstremalių situacijų operacijų centro vadovu paskirtas Šilutės ligoninės vyr. gydytojas V. Šileikis. Jis iš karto informuos, ką reikia daryti, nustačius pirmąjį koronavirso atvejį  rajone. Vasario 10 dieną V. Šileikis dalyvavo Klaipėdos zonos medicinos įstaigų vadovų pasitarime, kur aptartos galimybės, kilus COVID -19 protrūkiui regione. Jo žiniomis, Klaipėdos universitetinė ligoninė garantuoja 200 vietų koronavirusu sergantiems žmonėms. Respublikinė ligoninė užsiminė apie panašų skaičių, Jūrininkų ligoninė tam nelabai turi sąlygų. 
Jei atsitiks taip, kad nebeliks vietų Klaipėdos ligoninėse, užsikrėtę šilutiškiai bus guldomi į dabartinį Šilutės ligoninės vaikų ligų skyrių. Skyriuje yra 13 boksuotų palatų, jose galės būti gydoma po kelis asmenis, visame skyriuje – iki 30. Vaikų ligų skyrius bus iškeltas. Taip nutiks tik jeigu bus užpildytos Klaipėdos ligoninės.
V. Šileikis „Šilutės naujienoms“ sakė, kad Šilutės ligoninė turi 3 plaučių ventiliacijos aparatus ir 5 – 6 narkozės aparatus, kurie taipogi gali ventiliuoti plaučius. „Tikimės, kad to nereikės, nes ventiliuoti plaučius turi Universitetinė ligoninė. Tačiau jei reikės, užtikrinsime gydymą ir mes, viskas paruošta“, – ramina vyr. gydytojas.
Pasak V. Šileikio, esant ekstremaliai situacijai medikai bus siunčiami tarsi į minų lauką. Priimtas sprendimas, kad medikams ir draudimai įsigalios, jeigu susirgs ta liga ir liks liekamieji reiškiniai. Ateityje už gydymą bus padengtos išlaidos, tai gerai, nes dar prasidėjus COVID-19 plitimui, apie tai niekas nepagalvojo.
„Reikės pagalvoti ir apie ligoninės darbuotojus, tuos, kurie eis į tą minų lauką. Žmonėms turės būti skirtos kompensacijos ir didesni atlyginimai“, – sakė jis.
Izoliavimas – Rusnės darželyje
Dar kovo 10 d. SAM, reaguodama į naujojo viruso grėsmę, visoms šalies savivaldybėms nurodė pasirūpinti specialiomis izoliavimo ir gydymo patalpomis. Jos skirtos ligoniams ir žmonėms, įtariamiems, kad serga, taip pat turėjusiems sąlytį su ligoniu ar galimai sergančiuoju tuo atveju, jeigu jų gyvenamosios patalpos neatitinka higienos sąlygų ir nėra galimybės izoliuotis nuo kitų žmonių.
Šilutės savivaldybėje tokios patalpos paskirtos Rusnės specialiojoje mokykloje, kur lig šiol veikė vaikų darželis. Iškilus būtinybei bus izoliuojami asmenys, šeimos, kurie buvo kontakte su koronavirusu sergančiais žmonėmis. Patalpos jau paruoštos naudojimui. Patogu, kad pastate yra atskiri įėjimai, Savivaldybė užtikrins, kad čia veiktų internetas, gal bus televizorius. Dar nenuspręsta, kaip šie žmonės bus maitinami. Meras pasiūlė surasti tiekėją, kuris sutiktų 3 kartus per dieną atvežti maistą vienkartiniuose induose. 
Savivaldybės vadovai ragino socialinius darbuotojus, seniūnus ir visus neabejingus žmones rinkti informaciją, kas buvo išvykę į tas valstybes, į kurias nerekomenduojama vykti ir pranešti. Tai būtina, kad specialistai žinotų kiek dar patalpų karantinavimui ruošti.
Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė Lina Stanišauskienė sakė, kad yra paruoštas vienas greitosios pagalbos automobilis vežti galimai užsikrėtusius šilutiškius į Klaipėdą. 
„Kai yra toks ligonis, greitoji gauna informaciją iš dispečerinės, kad reikia važiuoti į židinį. Tada medikai apsirengia spec. apranga, persėda į specialų automobilį ir juo veža“, – pasakojo ji.
Neoficialiomis „Šilutės naujienų“ žiniomis, pastarąją savaitę į Klaipėdą tyrimams buvo išvežta keletas šilutiškių, tačiau jiems koronavirusas nepatvirtintas.
Savivaldybė iš Valstybės rezervo yra užsisakiusi apie 700 l dezinfekcinio skysčio, kuriuo savo atsargas papildys Savivaldybės įmonės.