Kas trečias prie vairo – išgėręs, o tinkamiausia bausmė –kalėjimas

Kas trečias vairuotojas linkęs sėstis prie vairo išgėręs. Patys vairuotojai įvardija, kad veiksmingiausia priemonė mažinti girtų vairuotojų skaičių – baudų griežtinimas, kalėjimas ir viešieji darbai. Tai atskleidė Lietuvos transporto saugos administracijos užsakymu atlikta apklausa. 

„Kasmet tiriame gyvybes nusinešusius eismo įvykius ir pastebime, kad apsvaigę vairuotojai yra pagrindiniai žūčių eismo įvykiuose kaltininkai. Vien pernai iš tirtų įvykių apsvaigimas nuo alkoholio tapo 26 mirtinų nelaimių priežastimi“, – sakė Lietuvos transporto saugos administracijos direktorius Genius Lukošius.

Tyrimas atskleidė ir tai, kad nors ir turi progą, artimieji ir draugai nedrįsta užkirsti kelio tokiems vairuotojams sėstis prie vairo. „Peršasi mintis, kad šiandien visuomenės tolerancija išgėrusiam vairuotojui yra per didelė. Todėl būtina keisti tiek pačių vairuotojų, tiek visuomenės mąstyseną, kad apsvaigę vairuotojai keliuose taptų reta išimtimi“, – sako G. Lukošius.

35 proc. vairuotojų yra sėdę prie vairo, kai santykinai jautėsi blaivus (iki 0,4 promilės), 24 proc. prisipažino vairavę būdami labiau apsvaigę, nei leidžia taisyklės. Abiem atvejais prie vairo dažniau linkę sėstis aukštesnio išsilavinimo vyrai.

Sprendimą vairuoti išgėrus lemia tai, kad vairuotojai jaučiasi pakankamai blaivūs ir kontroliuojantys situaciją (41 proc.), bei tai, kad yra įsitikinę, jog neviršija leistinos ribos (40 proc.). 29 proc. apklaustųjų teigia sėdantys prie vairo išgėrę, nes neturi kitos susisiekimo galimybės, dar 22 proc. linkę rizikuoti dėl trumpo atstumo.

27 proc. sėsdami prie vairo išgėrę jaučiasi užtikrinti savimi, ir tai – daugiausia vyrai. 22 proc. vairuotojų labiausiai bijo kelyje sutikti policijos pareigūnus, 16 proc. baiminasi galimų padarinių, 14 proc. bijo sukelti avariją ir patys žūti, 10 proc. kelia nerimą galimos netikėtos kliūtys ir sava reakcija, 8 proc. nuogąstauja dėl gebėjimo adekvačiai valdyti automobilį, likę 2 proc. – dėl artimųjų reakcijos grįžus automobiliu neblaiviam.

Vairuotojai nurodo, kad veiksmingiausia priemonė mažinti girtų vairuotojų skaičių keliuose yra baudų griežtinimas, kalėjimas ir viešieji darbai – už tokias priemones pasisako 32 proc. 11 proc. efektyviausia priemone įvardija vairuotojo pažymėjimo atėmimą, po 9 proc. – antialkoholinius variklio užraktus bei visuomenės švietimą, 8 proc. mano, kad drausmintų automobilio konfiskavimas.

Vairuotojų vertinimu, visuomenė yra pakanti sėdantiems prie vairo neblaiviems (vidutiniškai vertina 5,76 / 10). Dauguma apklaustųjų (84 proc.) nurodė, kad jų niekas neatkalbinėjo ir nebandė sustabdyti nuo vairavimo išgėrus, iš jų 17 proc. norėtų, kad aplinkiniai juos sustabdytų.

Atlikus visuomenės apklausą, kuria buvo tiriamas žmonių požiūris į apsvaigusius nuo alkoholio vairuotojus bei aiškinamasi, kodėl artimieji ar draugai nesiima iniciatyvos sulaikyti nuo vairavimo išgėrus, paaiškėjo, jog žmonės baiminasi galimo konflikto (60 proc.) bei santykių pablogėjimo (36 proc.), 34 proc. nenori būti matomi kaip teisuoliai ar išsišokėliai ir pan. Konflikto vengimą dažniau nurodo moterys, gadinti santykių nenori dažniausiai vyresni nei 45 m. apklaustieji, o išsišokėliais ar teisuoliais dažniausiai bijo pasirodyti jauni (18–35 metų) vyrai.

42 proc. yra susidūrę su situacija, kai kartu buvęs ir alkoholį vartojęs žmogus sėda prie vairo, 65 proc. mano, kad pagrindinė to priežastis – savo blaivumo ir situacijos kontroliavimo pervertinimas.

54 proc. respondentų įsitikinę, kad atsakomybę dėl išgėrusio vairuotojo atkalbėjimo turi prisiimti jo partneris, 32 proc., kad pobūvio šeimininkas, 27 proc., kad tai turėtų daryti artimiausi draugai, dar 25 proc. – kad didžiausią autoritetą turintis asmuo.

Elta inf.