Kas yra ir kuom naudinga spirulina?

Spirulina - priskiriama cianobakterijoms arba mėlynai žaliems dumbliams - kitose šalyse jau šimtmečius naudojama kaip maisto šaltinis.

 Jos galima įsigyti kapsulių, tablečių ir miltelių pavidalu, jos dedama į tam tikrus maisto produktus ir gėrimus, pavyzdžiui, energinius batonėlius, popkornus ir kokteilius. Registruota veganų dietologė Rhyan Geiger sako, kad tai yra puikus maisto papildas veganams ir vegetarams dėl savo maistinių medžiagų profilio, ypač dėl didelio geležies kiekio. Viename valgomajame šaukšte spirulinos miltelių yra 11% rekomenduojamos paros normos geležies.”

Penki svarbiausi istorijos momentai – nuo maistingo maisto produkto ištakų iki naujos, itin geidžiamos maisto dažomosios medžiagos

1. Actekų maistas

Mėlynai žalsvi dumbliai šimtmečius buvo plačiai naudojami kaip populiarus maisto produktas. Pasak žurnalo „Algae Industry Magazine”, ankstyvuosiuose ispanų raštuose užfiksuota, kad actekai valtimis rinko žaliuosius dumblius iš ežerų, paskui džiovino juos saulėje ir gamino žalią pyragą. Šie pyragai buvo maišomi su maistu ir dedami į duoną arba tiesiog vartojami su vandeniu. Neretai buvo vartojami ir tam, kad palaikytų jėgas ilgų žygių metu. Po XVI a. didieji Meksikos slėnio ežerai buvo nusausinti ispanų užkariavimo metu, ir šie dumbliai išnyko iš istorinių šaltinių.

2. Supermaisto titulas

Kadaise buvusi pamiršta istorijos liekana, melsvadumbliai grįžo su trenksmu ir tapo pasauliniu fenomenu. Spirulinos nauda organizmui labai plati – dėl didelės baltymų, vitaminų, mineralų, maistinių medžiagų, karotenoidų ir antioksidantų koncentracijos imti vadinti supermaistu. Jie paprastai vartojami kaip natūralus maisto papildas. Šiuos dumblius galima auginti kaip gryną kultūrą labai šarminiame vandenyje, nes kitos bakterijos ir mikrodumbliai negali išgyventi tokioje nepalankioje aplinkoje. Dėl to juos galima auginti nesibaiminant, kad jie bus užteršta kitais mikroorganizmais, todėl idealiai tinka tiek dideliems, tiek nebrangiems ir mažiems auginimo plotams.

3. Ginklas prieš badą

Jungtinės Tautos pasiūlė melsvadumblius naudoti kaip maisto šaltinį badaujančioms bendruomenėms, pavyzdžiui, Čado ežero regione, kur sunku įdirbti dirbamą žemę, kadangi jie daug efektyviau nei kiti augalai naudoja vandenį ir užima daug mažiau vietos. Dėl lietaus trūkumo mažėjant Čado ežerui ir didėjant įtampai regione, vis dažniau pasitaiko prastos mitybos ir bado atvejų. Kanembu genties moterys jau šimtus metų Čado ežero pakrantėse tradiciškai renka dumblius ir vis atranda naujų metodų, leidžiančių gaminti išgrynintą produktą, pasižymintį didesniu maistingumu.

4. Išskirtinė spalva

Maistingumas nėra vienintelė šios dumblių rūšies naujos šlovės priežastis. 2013 m. Jungtinių Amerikos Valstijų Maisto ir vaistų administracija (FDA) patvirtino, kad melsvadumbliai gali būti naudojami kaip maisto dažiklis. Europos Sąjunga taip pat patvirtino šią spalvą, todėl ji tapo viena pirmųjų natūralių mėlynų spalvų. Didėjant natūralių dažiklių rinkai ir tokioms bendrovėms kaip MARS, Kellogg’s ir General Mills įsipareigojus pereiti prie natūralių dažiklių, iš dumblių išgaunamos natūralios grynos mėlynos spalvos paklausa sparčiai išaugo. Mėlyna spalva gaunama iš pigmento fikocianino, kurio mesvadubliuose yra nuo dešimties iki dvidešimties procentų. Šią spalvą galima naudoti atskirai arba maišyti su kitomis spalvomis, kad būtų sukurta unikali žalia, violetinė ar juoda spalva.

5. Auganti rinka

Istoriškai didžioji dalis komercinės spirulinos buvo auginama Azijoje, tačiau nuo tada, kai ji buvo patvirtinta kaip maisto dažiklis, ji pradėta daugiau auginti Europoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Jos pasaulinė rinka 2019 m. buvo vertinama 393,6 mln. dolerių, o iki 2027 m. numatoma pasiekti 897,61 mln. dolerių ir nuo 2020 m. iki 2027 m. užfiksuoti 10,5 % augimo tempą. Didėjanti natūralaus ingrediento paklausa ir investicijos į mokslinius tyrimus ir plėtrą, skirtos komerciniams mėlynai žalių dumblių produktams, yra pagrindiniai rinkos augimą skatinantys veiksniai. Kalbant apie augančią rinką, spirulinos kaina išlieka prieinama – DailySpoon šiuo metu kaip tik vyksta akcija – ją įsigyti galite už 9,27 eur.

Trūkumai

Esame linkę manyti, kad laukinėje gamtoje užauginti dalykai yra saugesni arba bent jau natūralesni nei užauginti ūkiuose. Tai pasakytina apie lašišą, kai kalbama apie aplinkos tvarumą arba kai esame susirūpinę dėl per didelio antibiotikų vartojimo, kuris kelia problemų ūkiuose auginamoms žuvims. Tačiau kalbant apie šiuos žaliadumblius teigiama, kad auginami jie yra saugesni, nes iš laukinių žuvų surinkta spirulina, priklausomai nuo vandens šaltinio, gali būti labiau užteršta, joje gali būti daugiau sunkiųjų metalų ir bakterijų. Beje, kad mėlynai žali dumbliai gali sąveikauti su kai kuriais farmaciniais vaistais. Teigiama, jog jie mažina kraujo krešulių susidarymą, todėl žmonėms, turintiems kraujavimo sutrikimų, gali padaugėti mėlynių. Taip pat jie subalansuoja cukraus kiekį kraujyje, todėl sergantieji diabetu turėtų žinoti ir plačiau pasidomėti apie galimą sąveiką su insulinu. Be kita ko, ši dumblių rūšis didina baltųjų kraujo kūnelių skaičių, todėl sergantieji autoimuninėmis ligomis, tokiomis kaip vilkligė, išsėtinė sklerozė ar reumatoidinis artritas, prieš įtraukdami šį produktą į savo mitybą, turėtų pasitarti su specialistu.

Mėlynai žalių dumblių galima įsigyti tiek tablečių, tiek miltelių pavidalu. Būtent pastaruosius rasite DailySpoon. Nepaisant to, kad dumbliai turi šiek tiek stipresnį jūros skonį, miltelių pavidale esantį produktą yra lengviausia įtraukti į savo kasdienę mitybą. Štai keli pavyzdžiai, kaip į kasdienius patiekalus galima inkorporuoti šį supermaistą:

  • įmaišyti į kokteilius, kad gėrimas įgautų žalią spalvą;
  • miltelius barstyti ant salotų arba į sriubas;
  • įmaišyti į energijos rutuliukus kartu su kitais sveikatai naudingais ingredientais;
  • įmaišyti šaukštą į vaisių ar daržovių sultis.

Atkreipiant dėmesį į galimus šalutinius poveikius, rekomenduojama neviršyti rekomenduojamo vartoti kiekio – 2 arbatinių šaukštelių (6-8 g) per dieną, o esant sveikatos sutrikimams – prieš vartojimą pasitarti su secialistu.