Kasdien mokykloje vaikai turės išgerti stiklinę pieno? Medikai, tėvai ir mitybos specialistai pašiurpę

milk-642734 960_720Nuo rugsėjo patvirtinti nauji vaikų maitinimo reikalavimai kelia aršias ir tėvų, ir medikų diskusijas. Darželinukams ir moksleiviams bus privalu kasdien išgerti stiklinę pieno, motyvuojant tuo, kad taip jie gaus kalcio (Ca) paros normą.

Sveikatos ministras Aurelijus Veryga vieną po kito žeria lietuviams privalomus nurodymus. Vos aprimus ažiotažui dėl alkoholio vartotjimo ir jo pardavimų ribojimo, tautiečiams buvo mestas nurodymas išbraukti iš savo valgiaraščių nuo amžių amžinųjų vartotą sviestą ir pakeisti jį ilgus dešimtmečius kritikuotu margarinu. Kuomet lietuviai pasipriešino, ministras, kone atsiprašinėdamas tautos, pareiškė, esą mes vis dar esame tokie nesusipratėliai, kad mums tenka skirti ilgesnį pereinamąjį laikotarpį, per kurį būtume pripratinti prie naujovės…

„Sveikatos šaltinio“ kalbinti Šilutės medikai ir mažylių tėvai, taip pat sveikos mitybos specialistai  neslepia pasipiktinimo, anot kai kurių, „dar vienu A.Verygos cirku ir išsišokimu“…

Laktozė – net dešrelėse ir batone

Laktozės, t.y. visų pieno produktų netoleruojančią dukrą auginanti šilutiškė pasakoja, kad tie du vaiko auginimo metai išmokė daugybės naujų dalykų. Pirmaisiais dukters auginimo metais pagrindinis mamos rūpestis buvo skaityti parduotuvėse maisto produktų etiketes. Dabar moteris sako jau susigyvenusi su tuo ir didesnių problemų tai nebesukelia. Dabar jau ne tik mama, bet ir mažylė žino, jog jai negalima ragauti daugyės produktų: varškės sūrelių, jogurto kefyro, sūrio. Negalima net ledų, kurių kažkodėl vis atsineša į svečius ateinantys ir šeimos problemą žinantys bičiuliai. Tad visiems nuolat tenka priminti, jog laktozės yra net ir pieniškose dešrelėse ir batono riekelėje…

„Dukra jau supranta, jeigu pasakau, kad kokio nors visų vaikų mėgstamo produkto jai negalima, nes skaudės pilvelį. Ji padeda jį atgal į lentyną, sakydama, kad tuomet čia bus tėčiui“, – pasakoja moteris. 

Produktų dukrai be laktozės nuolat ieškanti moteris pastebi, kad pasirinkimas tikrai yra, bet… ne Šilutėje. „Mūsų mieste dažnai nebūna varškės be laktozės, o kefyras be laktozės tik pasirodė ir dingo. Tenka kažko įdomiau važiuoti pirkti į Klaipėdą“, – sako ji.

Pasak pašnekovės, jeigu tuo, jos žodžiais tariant, „priverstiniu“ pienu pagal ministro nurodymus bus nutarta girdyti ir jos dukrą, vaikų ugdymo įstaigai teks pirkti specialių pieną be laktozės. Mat mergaitės tėvai įstaigai pristatė alergologų pažymą, kad jai negalima pieno produktų. Dėl to jai net yra sudarytas individualus valgiaraštis. Tad be mamos žinios ji negali gauti jokių produktų.

Kalcis – ne tik piene

Sveikos mitybos specialistė VšĮ „Sveikatai palankus“ direktorė Raminta Bogušienė savo pranešime spaudai rėžia: „Tokie reikalavimai – pertekliniai. O kur dar pieno programos, kai vaikams papildomai tiekiamas pienas, jogurtas, varškė. Jie net nėra įtraukti į valgiaraščius. Pienas ir jo produktai sveikoje mityboje rekomenduojami, tačiau per didelis jų vartojimas gali padidinti pieno alergijų ar netoleravimo atvejų.“

Pasak R.Bogušienės, nėra abejonių, kad 200 ml pieno yra 240 mg Ca, o 100 g tepamo sūrio – 557 mg. Tačiau norint gauti reikiamą Ca kiekį per dieną (norma svyruoja nuo 600 iki 1000 mg), reikėtų išgerti stiklinę pieno, suvalgyti 75 g kietojo, 50 g puskiečio sūrio ir dar jogurto indelį. „Tai labai didelis pieno produktų kiekis, kurį vartojant pažeistume sveikos mitybos principus ir kitas vaikų maitinimo normas, numatytas įstatyme. Viršijamas sočiųjų riebalų kiekis, kuris gali sudaryti tik iki 10 proc. nuo visų 30 proc. rekomenduojamų riebalų paros kiekio“, – teigia mitybos specialistė.

Ji kelia klausimą: kodėl vaikai Ca turi gauti tik iš pieno ar jo produktų? Tarsi jo būtų tik stiklinėje pieno. Ir dar būtinai pasterizuoto ir ne riebesnio nei 2,5 %. Ji primena, kad Ca gausu ankštinėse daržovėse, žaliosiose salotose (špinatuose, garžgarštėse), sėklose (sezamo), riešutuose, prieskoniniuose augaluose (mairūnas, bazilikas), jis puikiai pasisavinamas iš vandens, net iš čiaupo. „Vandens kietumas būna įvairus, bet vidutiniškai išgėrę 2 litrus vandens, gauname iki trečdalio kalcio dienos normos“, – dėsto sveikatai palankius valgiaraščius mokymo įstaigoms ruošianti R.Bogušienė.

Būtina įvairovė

Net jei vaikai kasdien gers pieną ir vartos jo produktus, Ca organizmas gali nepasisavinti, jei jam trūksta vitamino D. Šio vitamino Lietuvoje nepakanka daugeliui, net vasarą, nes daug laiko praleidžiame patalpose, mažai būname gryname ore. O vitaminas D gaminasi būnant saulėje ir tik nedideliais kiekiais gaunamas su maistu. Jei vertiname vaikų maitinime Ca, neturime pamiršti vitamino D, magnio, kalio ir t.t.

R.Bogušienė pasidžiaugia reikalavimu bent kartą per savaitę vaikams duoti žuvį – pakaitomis liesą ir riebią. Žuvis – puikus vitamino D šaltinis. Vitamino D taip pat yra šalto spaudimo alyvuogių, sezamo ar linų sėmenų sėklų aliejuje.

„Mokslininkai nustatė, kad per didelis pieno produktų vartojimas ne sumažina, bet netgi padidina osteoporozės (kaulų išretėjimo) riziką. O kur dar gleivėtumas, atsirandantis vartojant pieno produktus, taip pat stabdo kalcio įsisąvinimą. Produktų įvairovė – viena svarbiausių sąlygų pilnavertei mitybai. Sveikam vaikui pienas ir jo produktai reikalingi, bet negali būti pertekliniai ir sudievinami, nes vienas produktas neišsaugos sveikatos. Svarbu visuma: reguliari, saikinga, įvairi ir subalansuota mityba“, – teigia R.Bogušienė.   

Gydytojai vertina kritiškai

Mažųjų pacientų ir jų tėvų už įgimtą toleranciją itin gerbiama Šilutės ligoninės Pediatrijos skyriaus vedėja Vaidilutė Intienė šįkart nebeišlaiko: „Prievartinį girdymą pienu vertinu blogai ir kritiškai. Tai eilinis ministro išsišokimas, kaip buvo ir su sviesto uždraudimu“, – sako ji.

Pasak gydytojos, jokie draudimai ir prievarta apskritai niekur neveda, nes kiekvienas organizmas yra individualus. Vieni žmonės pieną toleruoja ir mėgsta, bet yra nemažai ir tokių, kurie jo negali pakęsti arba