Katyčiai turi varpinę, greit turės ir varpą

katyciu varpines statyba kranasKatyčių bendruomenei – džiugi žinia: kelerius metus laukę ir svajoję šalia savo katalikų maldos namų turėti varpinę ir varpą netrukus katytiškiai jau galės džiaugtis įgyvendinta idėja.

Savivaldybės Taryba Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos siūlymu perėmė Šilutės rajono savivaldybės nuosavybėn iki šiol Klaipėdos miesto savivaldybei nuosavybės teise priklausantį kariljono varpą ir jį atiduos katytiškiams.

Varpinės idėją gvildeno kelerius metus

Katyčiuose jau keleri metai sklando visą apylinkę suvienijusi idėja turėti naują akcentą ir gražiai sutvarkytą aplinką prie katalikų maldos namų. Tokį tikslą katytiškiai sau išsikėlė dar artėjant Žemaitijos krikšto 600 metų jubiliejui, o jo iniciatorius tuomet buvo dabartinis seniūnas Jonas Lukošaitis.

Miestelyje susibūrusi iniciatyvinė grupė nedelsdama ėmėsi pirmųjų darbų. Susirinkime idėja buvo pristatyta Katyčių gyventojams, kurių dauguma sumanymą palaikė. Visiems buvo aišku, jog tai gera mintis pagražinti ir maldos namų aplinką, ir padaryti juos labiau patrauklius. Juk varpo paskirtis ir yra tokia – sukviesti tikinčiuosius.

Iniciatoriai vylėsi, kad pavyks sudominti ne tik dabar Katyčiuose gyvenančius, bet ir jau išvykusius kraštiečius, kurie nori savo miestelį matyti atsinaujinantį. Niekas neabejojo, kad juos paskatinti dažniau sugrįžti gimtinėn turėtų gyventojus vienijantys varpo dūžiai.

„Varpas ne tik burs tikinčiuosius, kvies maldai ir susimąstymui, bet ir palydės paliekančius šį pasaulį“, – sakė iniciatyvinės grupės nariai.

Ieškojo pigiausio varianto

„Kiekvienas žmogus, turintis kokią nors idėją, pradeda ieškoti kelių jai įgyvendinti, o jei neturi atliekamų pinigų – ieško pigiausio varianto. Taip darėm ir mes“, – sako seniūnas J.Lukošaitis.

Katytiškiai netruko išsiaiškinti, jog varpų atliko Klaipėdoje.

Varpas, kuris atiteks Katyčiams yra iš pirmojo Klaipėdoje sumontuoto kariljono (varpų skambinimo įrenginio), kuris buvo pagamintas anuometinės Rytų Vokietijos Apoldos varpų gamykloje. Atitarnavusius senuosius varpus Klaipėdos miesto savivaldybė pagal sutartį patikėjo saugoti Klaipėdos universitetui. Mokslo įstaiga ketino juos pakabinti savo bokšte, bet paaiškėjo, kad to padaryti negalima dėl netinkamos atraminių bokšto konstrukcijų būklės.

Varpai saugoti nesėkmingai – 6 iš jų (kiekvienas svėręs po kelias dešimtis kilogramų) buvo pavogti.

Naujasis Klaipėdos kariljonas buvo nulietas 2006 metais Olandijoje, jo „inauguracija“ įvyko tais pačiais metais, per Kalėdas. Dabar Klaipėdos kariljonas sudarytas iš 48 naujų bronzos varpų, kurių bendra masė – apie 5 095 kg.

Katytiškiai, sužinoję, kad Klaipėdoje yra nenaudojamų varpų, pirmiausia kreipėsi į Seimo narį Remigijų Žemaitaitį, kuris savo ruožtu su jų prašymu supažindino Klaipėdos miesto merą Vytautą Grubliauską, į derybas įsijungė ir Šilutės rajono savivaldybė. Ir štai rezultatas – Klaipėdos savivaldybė pasiūlė Šilutės r. savivaldybei perimti vieną varpą.

Atsirado daug neabejingų žmonių

Dar pernai pavasarį, balandžio pabaigoje, katytiškiai pasistatė varpinę. Seniūnas J.Lukošaitis sako, jog bene sudėtingiausias darbas įgyvendinant visą idėją buvo surasti lėšų varpinės statybai. Informacija apie projektą buvo išdėstyta rajono spaudoje, internetinėje svetainėje, socialiniuose tinkluose.

Šiandien seniūnas džiaugiasi, kad atsirado be galo daug neabejingų žmonių. „Vieni aukojo pingais, kiti prisidėjo darbu ar bent geru žodžiu“, – pasakojo jis.

Pernai rudenį, rugsėjo 5-ąją į varpinę buvo įkelta ir Marijos skulptūra, kurią padarė juknaitiškis meistras Edmundas Naujokas. Didelę auką paaukojo katytiškis mokytojas Rimvydas Petrauskis, sumokėjęs visas skulptūros kūrimo išlaidas.
Katytiškių idėją parėmė ir švedų labdaros organizacija „Tikėjimas. Meilė. Viltis“, kurios atstovas mūsų krašte Tadas Girčius dovanojo keliolika rojaus obelaičių sodinukų. Katytiškiai viliasi, kad jau pavasarį gėrėsis jų žiedais, o rudenį – spalvingais obuoliukais, tad obelaitės labai papuoš visą erdvę.

Visi, parėmę varpinės statybą, buvo įamžinti kapsulėje, kuri, įmūryta pamatuose, perduos žinią apie šią iniciatyvą ateities kartoms.

Dabar, anot J.Lukošaičio, belieka pavasarį nuvažiuoti į Šiluvą, mat iš ten katytiškiai ketina parsigabenti baltųjų lelijų, kurias taip pat pasodins aplink varpinę.