Katyčių „Sugrįžimuose“– nuoširdžios padėkos ir jautrus atsisveikinimas

Katytiškiai, kaip ir daugelis, turi savo tradicinę miestelio šventę, kurią švenčia liepos pradžioje. Tad birželio 30 – liepos 1 d. jie ir vėl kvietė visus kraštiečius atvykti į miestelį ir pasidžiaugti, paklaidžioti vaikystės takais ir prisiminimais, aplankyti artimuosius, pabūti tarp savų. Simbolišku pavadinimu Katyčių šventė „Sugrįžimai“ – tarsi galimybė ne tik apžvelgti praėjusius metus, bet ir parodyti, ką nuveikė kaimo bendruomenė, kuo ji gyveno ir gyvena, kokius augina sumanymus.

Įrašė į Garbės knygą

Šiemet renginio išvakarėse Katyčių evangelikų liuteronų bažnyčioje, kartu su visais susirinkusiais, buvo atsigręžta į miestelio istoriją ir čia gyvenusių žmonių nuopelnus, įmintus pėdsakus. Po visuotinės maldos už Katyčių gyventojus ir kraštiečius, buvo tęsiama jau šeštus metus iš eilės išlaikoma tradicija – garbingo, nusipelniusio gerais darbais, idėjomis ir užmojais žmogaus pasirašymo Garbės knygoje ceremonija. Šiemet šioje knygoje įrašyta daugeliui katytiškių gerai žinoma asmenybė – kažkada čia pamaldas vedęs, tarnavęs tikintiesiems evangelikų liuteronų bažnyčios klebonas Liudvikas Fetingis.

Nors kunigas šiuo metu jau tarnauja Plikių miestelio parapijoje (Klaipėdos r.), tačiau mielai kartu su susirinkusiaisiais į „Sugrįžimų“ išvakares pasidalijo prisiminimais apie tuos laikus, kai jis savo gerais darbais džiugino katytiškius. Kun. L. Fetingis ne tik kažkada kunigavo Katyčių evangelikų liuteronų bažnyčioje. Jis buvo subūręs ir aktyvių žmonių chorą, taip pat – dūdų orkestrą, o bene didžiausias jo palikimas ir nuopelnas – tai senajame miestelio mokyklos pastate įsteigti senelių globos namai, kurie šiandien visiems žinomi „Globavita“ pavadinimu.

Iškilmingą ceremoniją sakralioje Katyčių evangelikų liuteronų bažnyčios aplinkoje vainikavo išskirtinis koncertas, kurį surengė operos solistai Kristina Zmailaitė ir Edmundas Seilius.

Gerumo parkelio įprasminimas

Liepos 1-osios rytas atnešė į Katyčius šventinių pramogų šurmulį. Tradiciškai surengtos varžybos sporto aikštyne, prie mokyklos, kur laukė tinklinis, baudų mėtymo rungtys. Vėliau susirinkusieji pasidžiaugė išskirtine Pagėgių rinktinės kinologų ir jų dresiruotų augintinių programa, mažuosius šventės dalyvius viliojo linksmybės ant batutų, žaidimai su animatoriais.

Pirmieji šventinės dienos akordai nuskambėjo vienoje gražiausių Katyčių miestelio vietų – Gerumo parkelyje. Sveikinimo žodžius išsakiusi Katyčių seniūnė Gražina Kungienė pasidžiaugė įgyvendintu projektu ir tuo, kad Katyčiuose gyventojai ir svečiai nuo šiol turi labai gražią vietą praleisti laisvalaikiui – tai Gerumo parkelis su išskirtiniu taku, pavadintu „Gerumas į šviesą“. Visiems susirinkusiems Katyčių seniūnijoje gyvenančių bendruomenių atstovams buvo išdalinti simboliniai balti batai, kuriuos, pažymėtus sentencijomis apie gerumą ir šviesą, jie, padėję ant žemės, tarsi įtvirtino, jog šis takas niekad neužžels. Šis gestas tarsi simbolizavo, jog šiuo taku bus nuolat vaikštoma, čia bus atvedami vaikai pasisupti sūpynėse, ateis seneliai pasėdėti ant suoliukų, pabendrauti, vaikščios poros.

Susirinkusiuosius pasveikino ir rajono meras Vytautas Laurinaitis bei Seimo narys Zigmantas Povilas Balčytis. Kartu su bendruomenės pirmininku Viktoru Vaitiekovu jie priminė, kad šie metai yra svarbūs mūsų kraštui ir tuo, jog minime Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos šimtmetį. Svečiai pasodino parke obelaitę.

Kreipdamasis į šventės dalyvius Z. P. Balčytis pasidžiaugė, kad tarp jų yra ir daug jaunimo. Taip pat Seimo narys padėkojo, kad Katyčiuose yra tęsiamos ilgametės tradicijos, jos nuolat puoselėjamos ir kad jis gali būti šventės dalyviu.

Katytiškius pasveikino ir rajono Tarybos narys Arūnas Pupšys. Jis linkėdamas, kad Gerumo takas niekados neužželtų ir toliau vestų į svarbiausias vietas: biblioteką, mokyklą, bažnyčią, paragino Katyčių gyventojus nesnausti ir kasmet dovanoti vis daugiau naujagimių.

Nešini Mažosios Lietuvos vėliavos spalvas žyminčiais balionais bei seniūnijos vėliavomis, šventės dalyviai šventine eisena nužygiavo į tradicinę renginių vietą. Iškilmingą eiseną „traukė“ simboliniai „Sugrįžimų“ šventės ratai, kuriuos laikė Katyčių jaunimas.

Pagerbė už nuopelnus

Oficialioje šventės programoje viena svarbių dalių buvo gyventojų pagerbimas už nuopelnus.

Viena iš pagerbtųjų – ilgametė Katyčių gyventoja, buvusi pedagogė Ramutė Stanišauskienė. Nors šiandien moteris jau skaičiuoja daugiau nei 80 metų, tačiau dar aktyviai bendrauja su bendruomene. Susirinkusiesiems priminta, jog ši gerbiama ir aktyvi katytiškė ilgais žiemos vakarais kvietė seniūnijos moteris į savo linijinių šokių pamokas. Būtent už tai jai renginio metu jai nuoširdžiai padėkota.

Tradiciškai šventėje pagerbti ir seniūnijos jauniausi gyventojai – naujagimiai bei jų tėveliai. Tuokart atsiimti specialių dovanų, kurias įsteigė ir Seimo narys Z. P. Balčytis, atvyko naujagimiai Miglė Bertulytė, Jonas Norvilas, Emilija Dumbraitė su tėveliais.

Seniūnė G. Kungienė ir bendruomenės pirmininkas V. Vaitiekovas pasveikino ir darbščiausius seniūnijos ūkininkus. Padėkodami už tai, kad jie nuolat ištiesia pagalbos ranką, skuba padėti įvairiomis progomis, atsiimti dovanėlių pakvietė Roką Peteraitį,  Žydrūną Jašinską, Algimantą Overlingą, Arūną Jūškevičių.

Renginio metu padėkota ir Katyčių mokytojams Virginijai Gečaitei, Rasai Jonaitienei, Brigitai Vitkauskienei, Algimantui Valaičiui.

Atsisveikino N. Stanelienė

Šiemet Katyčių šventė buvo svarbi ir ypatinga ne tik jau anksčiau minėtomis progomis, bet ir tuo, kad aikštėje nuskambėjo ir sveikinimai, ir atsisveikinimai. Ir jie visi – labai nuoširdūs, daugybę metų auginti su bendruomene bei savotiškai jau persipynę neišdildomais atsiminimais. Tokie atsisveikinimo žodžiai skambėjo ir iš ilgametės Katyčių bendruomenės narės, visų švenčių organizatorės, idėjų generatorės Nijolės Stanelienės lūpų.

Daugeliui įprasta, kad Senųjų kaimo tradicijų kultūros centre bene dešimtmetį besidarbavusi etnografė-vadybininkė N. Stanelienė tapo tarsi visos sistemos svarbiausia ašimi. Deja, šie „Sugrįžimai“ kultūros darbuotojai buvo atsisveikinimas. Paskutinį kartą vesdama miestelio renginį ir kreipdamasi į susirinkusiuosius, Nijolė nuoširdžiai visiems padėkojo už kasmetinę bendrystę, už reikiamais momentais atneštas idėjas, už ištiestą ranką, kuomet to reikėjo labiausiai. „Ačiū jums visiems už praleistą laiką, už šypsenas, už akis“, – atsisveikindama su aktyvia bendruomenine veikla sakė N. Stanelienė.

Šventiniame renginyje koncertinę programą dovanojo pučiamųjų orkestras „Pamario Brass“, Vainuto folkloro ansamblis „Vainuta“, folkloro ansamblis „Verdainė“, Šilalės liaudiškos muzikos kapela „Šilojus“, o sutemas pasitikti ir pajudėti aikštelėje pakvietė charizmatiškasis atlikėjas Steponas Januška ir grupė „Džentelmenai“.