Katyčių šventėje – sugrįžę saviškiai ir nauji seno miestelio akcentai

 katyciu svente ribozenklisSavo kasmetinę šventę „Sugrįžimai“ surengę katytiškiai šiemet vėl papuošė savo miestelį naujais akcentais, dovanojo saviškiams ir svečiams naujų ir tradicinių pramogų, o tų svečių sulaukė ne tik iš gretimų seniūnijų, bet ir iš kaimyninės Latvijos.

Šventės „vinimi“ tapo naujos nuorodos į Katyčius atidengimas, dar kartą patvirtinęs vietinių žmonių ir akmens sąsajas.

Buvo pramogų ir sielai, ir akiai

Kultūrinė „Sugrįžimų“ programa prasidėjo dar penktadienį, kai visus  šio krašto istorijos gerbėjus subūrė vokiečių istoriko Günter Uschtrin knygos „Wo liegt Coadjuthen?“ („Kur yra Katyčiai?“) pristatymas evangelikų liuteronų bažnyčioje.katyciu svente latves

Kitą dieną netrūko norinčiųjų pasivaržyti sporto rungtyse, kurias kasmet organizuoja Giedrius Overlingas. Sportininkai varžėsi mokyklos sporto salėje, nes tuo metu Katyčius dar skalbė lietus.

Gausiausiai – net 6 komandos – susirinko krepšininkų, o nugalėtojų taurę išsivežė kaimynai stoniškiečiai. Stoniškių komanda laimėjo ir tinklinio varžybas. Jauniausi katytiškiai jėgas išbandė kvadrato varžybose, ir apdovanoti buvo visi.

Kol aktyviausi bendruomenės nariai rungėsi sporto aikštėje, šalia tradicinės šventės vietos kūrėsi… sparnuočiai. Reto grožio balandžius, vištaites čia atsivežė Juknaičiuose ir Šiauliuose gyvenantys dekoratyvinių paukščių augintojai.

Tuo pat metu ir mažo, ir seno akis traukė gatvėmis važinėjanti karieta, vadeliojama Versmininkų kaime gyvenančio Aliaus Auškalnio. Išbandyti tokią nematytą pramogą per pusdienį galėjo visi, kas norėjo.

Mažiausieji būriavosi prie batuto, net akis išpūtę stebėjo ant kojūkų vaikštančių Šilutės teatro aktorių gatvės spektaklį, smalsavo, ką gardaus atvežė prekybininkai.

Pažadėjo nuorodą ir iš trečiosios pusės

katyciu svente meistraiPavakariop per miestelį nusidriekė spalvingomis vėliavomis plazdanti eisena, pasukusi link Natkiškių. Bet taip toli eisenos dalyviams žengti nereikėjo, mat jau Natkiškių gatvės pabaigoje buvo pagrindinio tos dienos įvykio „kaltininkė“ – nuoroda, jog svečias peržengė ne tik Katyčių, bet ir viso Šilutės rajono ribą. Katyčių ir Šilutės herbais puoštą didžiulį riboženklį, kuris tuo pat metu informuoja, jog Katyčių vietovardis pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose buvo paminėtas dar net anksčiau nei Šilutė – 1422 metais, vietiniai jau suspėjo ir gėlėmis apsodinti, tad šventės dieną jis tikrai atrodė šventiškai. 

Beveik tokią pat nuorodą katytiškiai prieš metus pastatė kitame miestelio gale – prie įvažiavimo nuo Degučių pusės.

Idėja ryškiai pažymėti Katyčių ribas pirmajam kilo ilgamečiam seniūno pavaduotojui ir bendruomenės pirmininkui Viktorui Vaitiekovui, tad jis šventės dieną sulaukė daugiausia padėkų.

V.Vaitiekovas ir pats džiaugėsi, kad dabar Katyčių vardas išrašytas išties solidžiai, ir pasižadėjo, kad kitų metų šventei panaši nuoroda atsiras ir kelyje nuo Stoniškių pusės.

Seniūnas Jonas Lukošaitis dėkojo meistrams, kurie iš akmenų sumūrijo dvi aukštas kolonas, nuliejo „patrankų“ sviedinius ir tarp kolonų pritvirtino iš metalo iškaltą Katyčių vardą. Tai Saulius Overlingas, Arūnas Kakta, Arūnas Olberkis ir Adomas Chadakauskas. Vyrai šmaikštavo, jog nulieję du tokius sviedinius jau būtų puikūs viduramžių ginklų gamintojai.

Natkiškiečiai važinės per Katyčiuskatyciu svente vaisina

Atidengti naująjį ženklą pakviesti kaimynai iš Natkiškių pusės – seniūnė Vilyta Sirtautienė, bendruomenės pirmininkė Nijolė Dargienė ir visa širdimi su katytiškiais nuolat gyvenantis Tadas Girčius. Jie šeimininkams ir dovaną – natkiškietės Gintarės Marozaitės tapytą savojo kaimo paveikslą – atvežė.

Seniūnas J.Lukošaitis dėkojo kaimynams už bičiulystę, o renginio vedėja Nijolė Stanelienė prisiminė T.Girčiaus dar pernai ištartus žodžius: jeigu tokia pat nuoroda bus pastatyta iš Natkiškių pusės, tai natkiškiečiai visur – net ir į Vilnių – važinės tik per Katyčius.

Panašu, kad dabar jiems teks vykdyti savo atstovo pažadą…

O naujojo statinio papėdę papuošė net iš Latvijos Rucavas kaimo atvežtų darželio gėlių puokštelė, kurią padėjo šventės svečiai – to paties pavadinimo folkloro ansamblio nariai.

Dėkojo aktyviausiems bendruomenių nariams

Kai liepsnojančius deglus ir vėliavas nešanti eisena grįžo į įprastinę šventės vietą šalia seniūnijos, čia jau būriavosi ir katytiškiai, ir svečiai. Senoviniu švenčių šaukliu – lazda – papuošęs sceną seniūnas J.Lukošaitis kvietė visus visada sugrįžti namo.

Katytiškius sveikinęs rajono meras Vytautas Laurinaitis įteikė padėkos raštus visų trijų seniūnijos bendruomenių – Katyčių, Stubrių ir Jaunimo LOFT’o – vadovams V.Vaitiekovui, Alytei Stirbienei ir Rimvydui Petrauskiui. Į sceną sveikinti Katyčių šventės dalyvius lipo ir Seimo nariai, ir gausus rajono politikų būrys.

Katytiškiams skambėjo abiturientės katytiškės Agnės Glemžaitės daina, su savo krašto folkloru supažindino kaimynai latviai, beje, dar ir katytiškių visada godojamą dovaną – solidų akmenį jų jau keletą metų renčiamam Akmenų kalnui atvežę. Seniūnas J.Lukošaitis irgi neliko skolingas – dainininkams jis dovanojo naujintelaitį medinį vežimaitį, kad šie turėtų kuo namo sugrįžti ir ateityje dar ne kartą į Katyčius atvažiuoti.

Padėkota ir aktyviausiems bendruomenės nariams Giedrei Armonienei, Raisai Virvelienei, mokytojoms Daliai Krikščiūnienei, Virginijai Gečaitei, Danutei Pielikienei, Vilmai Nevardauskienei, Mirandai Tarvydienei, Vandai ir Algimantui Valaičiams. Pastebėtas ir aktyvaus jaunimo įnašas į miestelio kultūrinį ir sportinį gyvenimą, tad padėkų sulaukė Rapolas Snitkus, Karolina Pociūtė, Orlandas Nazarovas, Agnė Glemžaitė.

Vaišingi šeimininkai čia pat vaišino sūriu ir gira visus, kas netingėjo atvykti, kas plojo dainininkams, sukosi rateliuose ir net pirmą kartą Katyčiuos nušvietusių fejerverkų sulaukė.