Katytiškiai kuria gyvenimą ir laukia sugrįžtančių žemiečių

KATYCIUOSE 8Katyčių miestelio šventėje „Sugrįžimai“ iš dalyvių lūpų kaip malda dažnai skambėjo frazė: „Mes čia kuriame gyvenimą ir sveikiname sugrįžtančius“. Juk kaip ir visoje Lietuvoje, dažnoje katytiškių šeimoje yra iškeliavusiųjų gyventi kitur – į didmiesčius ar užsienio šalis.

Jauki, kaimiškomis puošmenomis – gėlėmis, iš šieno ir šiaudų nupintomis dekoracijomis – estetiškai padabinta šventės vieta, medžio drožlėmis ir gintaro dulkėmis pakurstomas aukuras darė didelį įspūdį kiekvienam į šventę atvykusiam svečiui ar į tėviškę sugrįžusiam žemiečiui.

Bikavėnų Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro direktorė Eugenija Marytė Matevičienė ir etnografė, šventės vedėja Nijolė Stanelienė pasistengė, kad šventė katytiškiams ilgam įstrigtų atmintyje.

Prisiminė istoriją

Katytiškių šventė „Sugrįžimai“ prasidėjo penktadienio vakare istorine – pažintine programa.

Katyčių evangelikų liuteronų bažnyčios šventoriuje etnografinę programėlę parodė Katyčių pagrindinės mokyklos ketvirtokai. Bažnyčioje paskaitą „Katyčiai laiko tėkmėje“ skaitė klaipėdietė istorikė doc. dr. Silva Pocytė, koncertavo Juknaičių moterų vokalinis ansamblis „Vėjūnė“.

Šiame renginyje padėkos raštai įteikti pradinukų mokytojai Virginijai Gečaitei, skiepijančiai vaikams muzikos, etnokultūros meilę. Pagerbtas vyriausias Katyčių gyventojas Verneris Peteraitis su žmona Eugenija. Verneris Katyčiuose žinomas kaip istorinės praeities saugotojas ir skleidėjas. Jo rankų darbo raktas bei kryžius puošia bažnyčios duris.
KATYCIUOSE 4
Sportavo Šyšos slėnyje

Galima sakyti, visas Katyčių miestelio ir apylinkų jaunimas nuo pat šeštadienio vidudienio rinkosi į poilsinę teritoriją Šyšos upės slėnyje, šalia tvenkinio. Tai – naujai sukurta Katyčių laisvalaikio erdvė, kuri oficialiai atidaryta būtent miestelio šventės metu.

Įvairių rungčių dalyvių skaičiai – įspūdingi. Smiginio ir šaudymo oriniu šautuvu rungtyse dalyvavo nemažiau kaip po šešias dešimtis varžovų, netrūko norinčiųjų žaisti linksmąjį futbolą, lauko šachmatais ir bėgioti kliūčių ruožu.

Sportinės varžybos užbaigtos Pagėgių rinktinės kinologų ir jų augintinių pasirodymu bei Šilutės kamerinio teatro gatvės vaidinimu „Karakumų trupė“.

Sportines varžybas organizavo ir vedė Katyčių bendruomenės aktyvistai, kuriems vadovavo naujasis bendruomenės pirmininkas, katytiškis Giedrius Overlingas.

Sutvarkytas tvenkinys ir jo aplinka

katyciai pagerbe_peteraitiKatyčių tvenkinys, kuris lig šiol tarnavo tik kaip priešgaisrinis vandens rezervuaras, šiemet buvo rekonstruotas: išvalytas dumblas, suformuotos nuolaidžios pakrantės, yra įrengti gultai ir suoliukai poilsiautojams, persirengimo kabina.

Pasak seniūno Jono Lukošaičio, pirmą kartą tos teritorijos tvarkymo darbus jam teko organizuoti prieš tris dešimtmečius. Tuomet atliekomis užversta krūmų kemsynė buvo išvalyta, iškastas tvenkinys, kuris užsipildė čia esančių šaltinių vandeniu. Daugelį metų šis tvenkinys buvo naudojamas priešgaisriniams tikslams.

Dabar Katyčių tvenkinys sutvarkytas taip, kad tiktų ir poilsiui. Tvenkinyje yra įleista karpių, plačiakakčių, amūrų, lynų bei šamų. Šyšos upelio vanduo Katyčiuose pernelyg šaltas, kad jame būtų galima maudytis, todėl pagrindine katytiškių vaikų maudymosi vieta, seniūno nuomone, dabar bus rekonstruotas tvenkinys. Tvenkinio vandens lygis, pasak seniūno, gali būti reguliuojamas sklendėmis, jo gylis gali būti nuo 1,5 iki 2,5 metro.

Beje, žiemą ant tvenkinio J.Lukošaitis planuoja organizuoti ledo ritulio čempionatus, į kuriuos kvies pasirungti mūsų rajono seniūnijų, o gal ir kaimyninių savivaldybių komandas.

Tvenkinio rekonstrukcijai seniūnija gavo šiek tiek pinigų iš Savivaldybės biudžeto, nemažai darbų atliko ir seniūnijos darbininkai bei talkininkai.

J.Lukošaičio nuomone, tvarkingas tvenkinys ir šalia jo sukurta poilsio teritorija papuošė miestelį ir nuo šiol ši vieta bus patogi tėvams ir vaikams pabūti kartu.

Padėkos už nuopelnus Katyčiams

Po įvairių pramogų naujojoje laisvalaikio erdvėje seniūnas J.Lukošaitis visus šventės svečius ir žaidynių dalyvius pakvietė iki pagrindinės šventės vietos nueiti eisena. Ji nusidriekė kone per pusę miestelio.

Mokyklos gatvėje visą šventės dieną veikė karvelių bei triušių paroda, o į turgaus aikštę ūkininkai tėvas ir sūnus Stasys ir Edgaras Sudeikiai, Rokas Peteraitis, Arūnas Juškevičius suvarė naudojamą techniką parodai, kad parodytų, kuo šiandien žemę dirba sėkmingi ūkininkai.

Jau tapo įprasta, kad seniūnijų šventėse apdovanojami gražiausiai tvarkomų sodybų šeimininkai. Tačiau naujasis Katyčių seniūnas J.Lukošaitis nusprendė sulaužyti šią tradiciją. Jis „Šilutės naujienoms“ sakė, kad Katyčiuose visos sodybos gražios, o visi katytiškiai – tvarkingi. Todėl miestelio šventės metu jis padėkos raštais pagerbė tuos žmones, kurie per metus daugiausiai nusipelnė Katyčiams.

Už daugelio metų nuopelnus puošiant Katyčių miestelį padėkos raštas įteiktas Stefanijai ir Vaclovui Žėkams.

Daugiausiai darbo vietų per metus – net 12 – miestelyje įkūrė evangelikų liuteronų parapija, įsteigusi pagyvenusių ir ligotų žmonių globos namus „Vita“. Todėl padėkos raštai įteikti parapijos kunigui Liudvikui Fetingiui bei globos namų administratorei Daliai Jašmantaitei.

Už katytiškiams rengiamus edukacinius rankdarbių užsiėminus ir puošmenas, padarytas iš šieno ir šiaudų suktinių, padėkos raštas įteiktas neseniai Katyčiuose apsigyvenusiems Dianai ir Dariui Mickams.

Padėkos raštai skirti ir Katyčių geriausiai moksleivei Gintarei Urbaitytei, ir „Sugrįžimų“ šventės vedėjai N.Stanelienei, kurios dėka šventės ir renginiai Katyčiuose yra prasmingi bei įdomūs, ir savo pavaduotojui Viktorui Vaitiekovui.

Meras tikisi medžių alėjos

Savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, atvykęs į Katyčių miestelio šventę, pasidžiaugė, kad čia lyja mažiau nei tądien Kintuose vykusioje Marių šventėje. Katyčių bendruomenei jis linkėjo verslumo ir paragino asociacijai „Lamatos žemė“ pateikti bent du projektus, kad gauti paramą bendruomenės verslui ir darbo vietoms sukurti.

Bendruomenės pirmininkui G.Overlingui meras įteikė japoniškojo šermukšnio medelį – apsaugos, ramybės ir laimės simbolį – ir pažadėjo kasmet dovanoti po medelį, kol bus pasodinta alėja.

Beje, Katyčių bendruomenei lig šiol 15 metų vadovavo seniūno pavaduotojas V.Vaitiekovas. Neseniai jis paprašė, kad jį kas nors pakeistų. V.Vaitiekovas šventėje sakė, kad dabar džiaugiasi, jog bendruomenė išsirinko tikrai aktyvų ir sumanų pirmininką G.Overlingą, kuris turės daug energijos ir fantazijos veikti Katyčių naudai.

Bendruomenės nariai ir naujasis pirmininkas G.Overlingas padovanojo buvusiam vadovui kepsninę – tikriausiai, tikisi ne kartą susirinkti pabendrauti V.Vaitiekovo pirtelėje.

Vakaro koncertą pradėjo Katyčių jaunimo grupė „Loftas“, šokti kvietė vyresniųjų žmonių šokių kolektyvas „Juknaičiai“, liaudiškas dainas kartu traukti kvietė liaudiškos muzikos kapela „Ašvelė“, o vėliausiai – iki fejerverkų – koncertavo Irena Starošaitė bei „Du Donatai“.