Katyčių pagrindinė mokykla baigia įgyvendinti Erasmus+ KA2 projektą „Healthy Herbs Outlook“ („Vaistinių augalų stebėjimas“), kuris buvo vykdomas kartu su mokyklomis partnerėmis iš Rumunijos, Lenkijos, Turkijos, Graikijos ir Kipro.
Projekto idėja kilo iš susidomėjimo liaudies medicina. Jo dalyvių nuomone, gamta ir vaistingieji augalai, kaip be galo svarbi gamtos dalis, atveria mums neišsenkančias galimybes bei būdus rūpintis savimi ir kitais, ugdyti sveikos gyvensenos įpročius. Visos projekto veiklos buvo skirtos tam, kad į jas įtraukti mokiniai, jų tėvai, mokytojai, kiti bendruomenės nariai atrastų mus supančius gamtos išteklius, mokytųsi juos saugoti ir tinkamai naudoti savo sveikatai ir gerovei.
Kartu tai buvo proga netradiciškai prisiliesti prie kiekvienos dalyvaujančios šalies ir konkrečių šeimų istorijų bei tradicijų, stiprinti ryšius tarp kartų. Juk gydymas vaistažolėmis – viena seniausių medicinos dalių, yra glaudžiai susijęs tiek su geografiniais, tiek su kultūriniais konkrečios vietovės ypatumais, o dažna šeima turi tradicinius vaistažolių rinkimo bei panaudojimo būdus, kuriuos perduoda iš kartos į kartą.
Siekiant įgyvendinti projekto tikslus, kiekvienoje iš šešių mokyklų partnerių buvo organizuojami praktiniai užsiėmimai, pamokos bei susitikimai. Pirmiausia mokiniai keitėsi sėklomis ir mokyklose buvo projektuojamos bei sėjamos vaistažolių lysvės. Jose buvo auginami ir gydomieji, ir prieskoniniai augalai, kai kurios daržovės, turinčios gydomųjų savybių. Išauginti augalai buvo renkami, džiovinami ir ruošiami naudoti. Mokiniai tyrinėjo aplinkines pievas, miškus, mokėsi pažinti vietinius vaistinius augalus. Mokyklose buvo organizuotos sveikatingumo dienos, kurių metu verdamos arbatos, gaminami specialūs patiekalai.
Katyčių pagrindinės mokyklos mokiniai virė ir pienių medų bei šermukšnių uogienę, kuriais pasidalino su vietiniais gyventojais.
Kiekvienos šalies mokiniai parinko tris tradicinius receptus, kuriuos išbandė savo mokykloje, jie buvo įtraukti į bendrai išleistą „Tradicinių receptų brošiūrą“.
Kad geriau pažintų turtingą gamtos pasaulį, mokiniai skaitė specialią literatūrą, ieškojo informacijos internete, domėjosi pasakomis bei legendomis, kuriose minimi ypatingų galių turintys augalai. Žinias jie panaudojo sukurdami vaistažolių kalendorių, žodyną, kuriame vaistažolių pavadinimai pateikti anglų, lotynų, lietuvių, rumunų, turkų, lenkų ir graikų kalbomis, legendų rinktinę bei elektroninę knygą apie stebuklingas vaistažolių galias.
Kartu projekto idėja papildė ir ugdymo turinį. Mokyklose buvo vedamos įvairių dalykų pamokos, įvairiai integruojant ir pristatant vaistažoles. Katyčių mokiniai taip mokėsi muzikos, matematikos, lietuvių kaibos, chemijos, fizikos. Mokytojai rengė pamokų aprašymus bei pristatymus ir jais dalinosi projekto erdvėje.
Vienas projekto uždavinių buvo stiprinti dalyvių rūpestį gamta ir jos ištekliais, tad mokyklos dalyvės išradingai organizavo praktinius užsiėmimus. Mūsų mokyklos mokiniai iš plastikinių butelių gamino vazonėlius, o iš senų kojinių ir pjuvenų – „oliziukus“ vaistažolėms, kurias pavasarį augino ant palangių. Surinkti seni CD diskai buvo dekoruoti augaliniais motyvais ir puikiai tiko pasidėti arbatos puodeliui.
Per 2 projekto metus įvyko 4 mokinių susitikimai, vienas jų – 2016 m. birželį Katyčiuose. Katyčių mokiniai lankėsi Turkijoje, Kipre, Rumunijoje. Šių susitikimų metu mokiniai susipažino su kiekvienos šalies liaudies medicinos tradicijomis, kultūra, istorija, pristatė mokyklose atliktas veiklas, keitėsi sėklomis, vaistažolių mišiniais. Jie vykdė bendras veiklas, daug bendravo, išmoko dirbti kartu ir susirado naujų draugų.
Šiemet birželį Lenkijoje įvyko paskutinis projekto koordinatorių susitikimas, jo metu apibendrinti pasiekti rezultatai. Džiugu, kad projekto veikla nenutrūksta paraiškoje nurodytą datą: prie kiekvienos mokyklos toliau žaliuoja vaistažolių lysvės, o mokiniai ir mokytojai keičiasi idėjomis ir lanko vieni kitus.
Rašyti atsakymą