Katytiškiai vanojosi patys, vanojo ir kaimynus

Vanojimo cempionatas 10 arbatos grimas kubileTo dar nebuvo ne tik Šilutės rajone, bet ir visame Vakarų Lietuvos regione – Katyčiuose šeštadienį surengtas vanojimo čempionatas.

Tik nemanykite, kad tai buvo tik paprastas kelių bičiulių pasivanojimas pirtelėje. Anaiptol: iš anksto parengę nuostatus ir reglamentą, sukvietę šešias rimtai rungtis pasiruošusias pirčių mėgėjų komandas iš aplinkinių seniūnijų, Šilutės ir Pagėgių, o svarbiausia – visuotinę talką „Darom“ atlikę išvakarėse, katytiškiai per visą dieną savo svečius apvežiojo po 6 pirtis. Jose ne tik vanojosi, bet ir vieni iš kitų mokėsi sveikatinimo procedūrų, vantų surišimo ir net masažų technikos gudrybių…

O netrukus reportažą apie Katyčių vanojimo čempionatą visi pirčių mėgėjai galės pamatyti Lietuvos ryto televizijos laidoje „Vantos lapas“.

Katyčiai propaguoja sveiką gyvenseną

„Kodėl nesurengus vanojimo čempionato, jei vien Katyčiuose yra 6 pirtys, o visoje seniūnijoje – dar daugiau?“ – klausimu į klausimą apie originalios idėjos užuomazgą atsako Katyčių seniūnas Jonas Lukošaitis.vanojimo cempionatas vantos

Beveik prieš du dešimtmečius pirtelę įsirengęs savo sodyboje, J.Lukošaitis gali ilgai pasakoti apie įvairių – rusiškų, lietuviškų, suomiškų ir kitokių – pirčių naudą sveikatai.

Seniūnui žiniomis nenusileidžia ir Katyčių bendruomenės pirmininkas Viktoras Vaitiekovas, tad abu vyrai netruko išgvildenti ir platesnio rato bendraminčių susibūrimo idėją.

„Katyčių bendruomenė propaguoja sveiką gyvenseną“, – tokį šūkį pasirinko negirdėto čempionato organizatoriai.

Dalyvauti šioje sveikatinimo pramogoje neatsisakė Šilutės, Pagėgių, Rukų, Degučių, Natkiškių ir, žinoma, pačių Katyčių gyventojų komandos. Jų nariams, kurių mišriose komandose galėjo būti iki 6, teko ne tik kapitonus išsirinkti, bet ir iš anksto vantomis apsirūpinti, prisistatymą parengti, apie estetiką ir procedūrų saugumą pagalvoti.

Teisėjai dirbo atsakingai

Seniūno J.Lukošaičio, bendruomenės pirmininko V.Vaitiekovo, katytiškės Renos Bučinskienės, stubriškio Alfredo Stasio Nausėdos, vainutiškio Jono Budrecko, ir, žinoma, Katyčių bendruomenės pirtelėse nuo priešpiečių iki vakaro suspėjo pabuvoti visos 6 komandos.

Jose pasitikę teisėjai – šeimininkas su dviem pagalbininkais – akylai stebėjo, kad svečiai ne tik šiaip sau pasipertų, bet ir visus privalomus nuostatų punktus įvykdytų. O tų punktų šią sveikatinimo procedūrą propaguoti sumanę katytiškiai prigalvojo visai nemažai. Privalu buvo  ne tik sumokėti registracijos mokestį ir… nebūti nuogam, bet ir pademonstruoti klasikinio vanojimo ir vanojimosi pozas, masažo įgūdžius, paaiškinti demonstruojamas procedūras ir t.t.

Teisėjai dirbo kaip tikrame čempionate. Jiems teko vertinti dalyvių prisistatymą publikai, aprangą, estetiškumą, procedūros pristatymą, sugebėjimą patraukti ir atsipalaiduoti, kūno ir jo dalių įšildymą, darbo su karštu garu įgūdžius, vanojimosi technikos įvairovę, procedūros saugumą ir net jėgų tausojimą.

Buvo žiūrima, kokias vantas atsivežė dalyviai – pirktines ar savos gamybos, reikėjo papasakoti ir anekdotą pirties tema. Vyko ir pirčių, jų įrangos ir patogumo vertinimas.

Buvo įsteigtas čempionato prizinis fondas, nes organizatoriams rūpėjo apdovanoti nugalėtojus, dalyvius, teisėjus, rėmėjus ir pirčių savininkus.

Prie orginalios katytiškių idėjos sėkmės prisidėjo ir Degučių ūkininkas Helmutas Lengvinas bei Vilkyškių pieninė, apdovanoję pirtininkus sava produkcija.

Nori kurti naują tradiciją

vanojimo cempionatas vantos lapo sveciai„Darėme pirmą kartą, todėl buvo neramu, kad viskas gerai pavyktų“, – neslėpė seniūnas J.Lukošaitis.
Jiems pavyko: pasidaliję simbolines vietas (Pagėgių ir Natkiškių komandos – nugalėtojos, šilutiškiai ir Rukų gyventojai – antri, o katytiškiai su degutiškiais – treti), visi draugiškai rinkosi seniūnijos kieme. Čia skanavo žirnių košę su dešrelėmis ir aptarė įspūdžius.

Dabar ir seniūnas, ir kiti organizatoriai džiaugiasi, mat ne tik patys smagiai laiką praleido, kūnus palepino, bet ir su bendraminčiais pabendravo, naujų įvairių pirčių tradicijų vieni iš kitų sužinojo. Be to, visi jie jau įrašyti į Lietuvos pirtininkų asociaciją.

Tad gali būti, jog toks pirties mėgėjų susiėjimas Katyčiuose taps tradicinis. „Gal savo Vanojimo čempionatu išgarsinsime Šilutės rajoną, kaip garsina Žuvienės virimo čempionatas?..“, – ateities planus kuria katytiškiai.

Daugiau nuotraukų „Šilutės naujienų“ Facebook albume.