Vos išgirdus apie kaulų čiulpų donorystę žmonės išsigąsta ir ima purtyti galvas vien pasiūlius jiems prisijungti prie šios akcijos.
Įvairiausiais mitais apipinta kaulų čiulpų donorystė nėra tokia skausminga ir sudėtinga kaip gali atrodyti iš pirmojo žvilgsnio.
Kas gi tie kaulų čiulpai?
Mūsų kraujas yra gaminamas kauluose esančioje akytoje medžiagoje – kaulų čiulpuose. Ten yra daug jaunų, nebrandžių kraujodaros ląstelių, kurios nuolat dauginasi, bręsta bei pakeičia jau pasenusias kraujo ląsteles. Tai vyksta nuolat – visą mūsų gyvenimą.
Susirgus kraujo vėžiu, kaulų čiulpai vietoj sveikų kraujo ląstelių ima gaminti vėžines ląsteles. Tuomet reikia skubiai pradėti gydymą.
Kaulų čiulpų donorystė yra vienintelė viltis tiems, kurie serga kraujo vėžiu. Vaikams ir suaugusiems, susirgusiems kraujo vėžiu, ne visada padeda gydymas vien vaistais. Daliai jų gali padėti tik donoro kaulų čiulpų (kamieninių kraujodaros ląstelių) persodinimas. Transplantacijos metu sergančios paciento kraujodaros ląstelės pakeičiamos sveikomis donoro ląstelėmis, kurios vėl gamina sveiką kraują.
Kaip vyksta kaulų čiulpų donavimas?
Jei donuojama iš kraujo, donorui 5-6 dienas po oda švirkščiamas preparatas, kuris padidina kraujodaros kamieninių ląstelių koncentraciją kraujyje tam, kad jas galima būtų surinkti. Tai saugu ir nekenksminga, tačiau gali truputį pakilti temperatūra, pamausti kaulus.
Penktą (kartais šeštą) dieną kamieninės ląstelės yra renkamos iš donoro rankų venų naudojant specialų aparatą. Paprastai procedūra trunka apie 5 valandas, tačiau surinktas ląstelių kiekis būna nedidelis – tik apie 100-300 ml.
Tą pačią ar kitą dieną galima vykti namo, o paimtas ląstelių kiekis atsistato per 2 savaites.
Jei donuojama iš kaulų čiulpų, minėtas preparatas nėra švirkščiamas. Kamieninės ląstelės renkamos iš dubens kaulų operacinėje bendros nejautros metu. Paimama apie 700-1000 ml kraujo su kamieninėmis ląstelėmis.
Paėmimo metu donoras miega, tad nieko nejaučia. Po procedūros galima jausti bendrą silpnumą, gali pamausti dubens kaulus, tačiau šie nemalonumai laikini ir per keletą dienų praeina, o paimtas ląstelių skaičius atsistato per kelias savaites.
Surinkti kaulų čiulpai per 72 valandas privalo būti sulašinti pacientui. Jo laukia varginantis ir ilgas gydymas. Tačiau tai – vienintelis būdas įveikti grėsmingą kraujo vėžį…
Kas gali tapti kaulų čiulpų donorais?
Kaulų čiulpų donorais gali tapti visi geranoriški žmonės nuo 18 iki 45 metų. Donorais negali būti žmonės, sergantys lėtinėmis plaučių, širdies, inkstų, kepenų ligomis su funkcijos nepakankamumu, piktybinėmis ligomis (vėžiu), sifiliu, ŽIV, hepatito B arba C virusu.
Kviečiame visus geranoriškus žmones prisijungti prie kaulų čiulpų donorystės akcijos!
Ji vyks Šilutės pirmojoje gimnazijoje.
Jos metu medikai iš venos paims tik apie 9 ml kraujo. Tai paprasta ir beveik neskausminga.
Daugiau informacijos – Gintarė Bernotaitė, tel. 8 637 04305.
el.paštas: gintare.bernotaite@inbox.lt
Galbūt jūs būsite tas, kuris suteiks gyvenimo viltį sergančiajam?
Rašyti atsakymą