Keisčiausi daiktai, išskraidinti į kosmosą

Kosmoso platybės žmoniją vilioja daugybę metų. Praėjusio amžiaus viduryje žmonės į kosmosą skraidino gyvūnus, tik po to kosminei kelionei ryžosi žmogus. Virš žemės buvo iškelta žaislų, maisto gaminių ar automobilių, o lietuviai sugebėjo į stratosferą iškelti banko skyrių.

Poilsis kosmose

Žmogui mirus, jo pelenų išbarstymas jūroje, kalnuose ar kitur – jautrus ir reikšmingas. Filmo „Žvaigždžių kelias“ kūrėjas G. Rodenberry žavėjosi kosmosu ir norėjo, kad po mirties dalis jo pelenų būtų nugabenti į kosmosą ir grįžtų į atgal Žemę. Nuo šio įvykio 1992-aisiais nemažai žmonių pageidauja, kad dalis jų pelenų būtų išbarstyta kosmose.

Savo žymę kosmose paliko ir pilotė A. Earhart – pirmoji moteris lėktuvu perskridusi Atlantą 1928 m., ir be žinios dingusi skrendant virš Ramiojo vandenyno 1937 m. Per visus savo skrydžius ji dėvėjo seną laikrodį, kurį vėliau dovanojo vienam verslininkui. Po A. Earhart dingimo, laikrodis keliavo iš rankų į rankas, o 2009 m. atiteko astronautei S. Walker, kuri jį nuskraidino į Tarptautinę kosminę stotį. Tai įvyko praėjus 82 metams po pirmojo pilotės skrydžio, dėvint žymųjį laikrodį.

Kosmoso karštlige užsikrėtė ir žaislų gamintojas „Lego“. Įmonės atstovai tikėjo, kad figūrėlėms atsidūrus kosmose vaikai taps labiau įkvėpti mokytis bei siekti aukštų rezultatų. 2011-aisiais NASA paskelbė „Juno“ misiją, skirtą tyrinėti Jupiterio planetą, pagrindiniu rėmėju tapo „Lego“. Kosminiame laive atsidūrė ir trys figūrėlės – romėnų dievai Jupiteris ir Junona bei atradėjas Galilėjus.
2008-aisiais į kosmosą iškeliavo ir animacinio filmo „Žaislų istorija“ herojus Bazas Šviesmetis. Žaislas kosmose išbuvo 15 mėnesių – gerokai ilgiau, nei ten praleidžia astronautai. Kelionės tikslas buvo paskatinti vaikus domėtis technologijomis bei matematika.

Lietuviai iškėlė… banką

2012 m. lietuviai nusprendė nuskraidinti picą į kosmosą. Prie meteorologinio baliono pririštas patiekalas pakilo į 30 km aukštį ir nusileido Panevėžio rajone.

Į 33 km aukštį buvo iškeltas Šiaulių banko skyrius – ne pastatas, o skaitmeninis ekranas su interneto ryšiu. Virtualus banko skyrius buvo nuskraidintas specialiu kosminiu įrenginiu, kuris leidžia objektus iškelti aukštai. Kelionė užtruko beveik dvi valandas, o jos kulminacija tapo pirmoji finansinė operacija atmosferos aukštybėse – žurnalistė Goda Raibytė, bendraudama su banko konsultante, sudarė kredito kortelės sutartį. Eksperimentu Šiaulių bankas norėjo parodyti, kad yra pasirengęs aptarnauti klientus net kosmose.

„Žvaigždžių karų“ filmai įkvėpė daugybę žmonių domėtis kosmosu, tačiau iki 2007-ųjų niekas nesitikėjo, kad šių filmų atributas – šviesos kardas – kada nors iš tiesų atsidurs kosmose. Švytintis kardas, kuriuo kovojo filmo personažas Lukas Skaivokeris su 7 astronautais pasiekė kosmosą.
2018 m. E. Muskas į kosmosą išsiuntė „Tesla Roadster“ elektromobilį, vairuojamą manekeno. Po metų pranešta, kad automobilis apskriejo Saulę. Mokslininkai mano, jog po kelių dešimčių milijonų metų jis atsitrenks į Venerą ar Žemę.

NASA astronautas J. Young į kosmosą pasiėmė jautienos sumuštinį, kurį skrydžio metu pasidalino su kolega. Situacija supykdė politikus, kad sumuštinį jie pavadino „30 milijonų dolerių vertės sumuštiniu“. Šis poelgis buvo itin rizikingas, kosminiame laive pasklidusios patiekalo dalelės galėjo sugadinti brangią techniką.

2001-aisiais JAV restoranų tinklas „Pizza Hut“ pristatė picą į Tarptautinę kosminę stotį. Testai rodė, jog Pepperoni dešra negali atlaikyti 60 dienų kelionės, tad vietoje jos buvo panaudoti saliamio griežinėliai ir prieskoniai. Šie astronautų pietūs kainavo daugiau nei milijoną dolerių.