Gegužės 8-9 dienomis Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje vyko Europos dienos šventė „Kelią kuriame eidami drauge su Europa“, kurios tikslas – paminėti Lietuvos narystės Europos Sąjungoje dešimtmetį ir tęsti praėjusius Europos piliečių metus, skatinant šilutiškių bendruomeniškumą bei aktyvumą, supažindinant su ES piliečių teisėmis, rinkimais į Europos Parlamentą.
Šventę rėmė Europos komisijos atstovybė Lietuvoje.
Renginius pradėjo raiškaus skaitymo festivalis „I’am a reciter“ („Aš – skaitovas“). Dalyviai – Šilutės rajono 13 pradinių mokyklų mokiniai – skaitė ir vaidino anglų kalba.
Kitą dieną šventė jaukiame Europos spalvomis padabintame bibliotekos kiemelyje prasidėjo rytmetiniu renginiu mažiausiems bendruomenės nariams – miesto lopšelių – darželių ugdytiniams. Jie turėjo galimybę pamatyti l/d „Gintarėlis“ (vadovė – muzikos mokytoja Danguolė Čeliauskienė) spektaklį vaikams „Boružė Liputė“, kuriame pasakos veikėjai ieško atsakymų į rūpimus klausimus: kas yra namai, kodėl juose gera ir ką jie duoda kiekvienam iš mūsų, kas yra tikra draugystė ir draugiškumas?
Vėliau bibliotekos darbuotojos pravedė viktorinas mažiesiems apie Europos Sąjungą. Dalyviai linksminosi muzikinėje viktorinoje spėliodami, kurios šalies kalba skamba vaikiškos dainelės. Juoko ir vaikiško šurmulio nenustelbė net išgąsdinti bandęs lietutis.
Šventės atidarymo dalyvius pasveikino rajono meras Šarūnas Laužikas, geros šventės linkėjo Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos direktorius Pranas Avižinis, artimiausias bibliotekos kaimynas ir bičiulis, bibliotekos direktorė Dalia Užpelkienė.
Į dangų pakilo 40 helio balionų: geltoni, raudoni, žali, simbolizuojantys Lietuvos vėliavos spalvas, ir mėlyni – Europos vienybę. Po to visi buvo pakviesti pasižiūrėti spektaklį „Laimingasis princas“ pagal airių kilmės anglų dramaturgo, poeto, prozininko Oskaro Vaildo kūrinį. Vaidino Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Šilutės Viltis“ (vadovė Svajonė Mačiukevičienė) teatro grupė.
Po spektaklio suįžūlėjęs lietus nesutrukdė gausiai susirinkusiems dalyviams įsitraukti į žaidimą „ES šalių draugystės labirintas“, pasitikrinti žinias ir tiesiog draugiškai ir linksmai pasibūti. Linksmajame žaidime varžėsi Žibų pradinės mokyklos komandos „Europirmokai“ (mokytoja Alina Vasiliauskienė), „Europrotai“ (mokytoja Elena Bardauskienė) bei Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos komandos „Eurolietuvaičiai“ (mokytoja Dalia Solovjovienė) ir „Klaustukai“ (mokytoja Jolanta Kutkienė).
Komandų kapitonai narsiai kovėsi, atsakinėdami į klausimus apie šalį, į kurią jie pateko. Visi sirgo už savo komandas, visiems buvo įdomu, kuriai iš komandų lemta greičiau pasiekti kelionės tikslą – 28-ąją Europos šalį ir laimėti pirmąją vietą. Jaunosios Europos ambasadorės Ilona ir Dalia stebėjo komandų klaidžiojimus po šalių labirintus, komandų kapitonų atsakymus į klausimus bei visaip linksmino, saugojo nuo lietaus, šildė karšta arbata.
Greičiausiai galutinį kelionės tikslą šalių labirintu baigė komanda „Eurolietuvaičiai“ ir gavo patį didžiausią prizą. Antrą, trečią ir ketvirtą vietą užėmusios komandos taip pat nenusiminė, nes atsakė beveik į visus klausimus, o žaidimas – tiesiog laimės dalykas, svarbiausia – dalyvauti.
Įsismarkavęs lietus nei kiek nesutrukdė „atplaukti“ į sceną egzotiškiems jūrų arkliukams, visi turėjo galimybę išvysti jaunuosius bibliotekos bičiulius „Galvočiukus“, kurie parodė vaidybinę Rasos Aškinytės knygos improvizaciją „Beveik jūrų arkliukų kelionė po ES šalis“ (vadovė Liuda Nausėdienė).
Žiūrovai negalėjo atsistebėti mažųjų artistų talentu ir nuostabiomis kaukėmis, kurias sukūrė Vaikų meno mokyklos dailės skyriaus mokytojas Andrius Sirtautas.
Vakare F.Bajoraičio viešojoje bibliotekoje šilutiškiai susirinko į vakarėlį „Mano alavinės arba rožinės vestuvės“. Vakarėlio vedėja Sandra Jablonskienė priminė, kad lygiai prieš metus toje pačioje vietoje vykusiame piršlybų vakarėlyje lietuvaitei buvo peršami jaunikiai iš įvairių Europos Sąjungos šalių. Tačiau liko neaptarti ES vestuvių papročiai ir tradicijos bei vedybinis gyvenimas. Todėl šiemet pristatyti kiekvienai ES šaliai būdingi vestuvių papročiai. Pavyzdžiui, Čekijoje prie nuotakos namų slenksčio palieka vyno butelį ir trinką su kirviu. Jei vyras pirma paima į rankas vyno butelį, tai reiškia, kad ateityje jis bus girtuoklis. O štai Graikijoje jaunavedžiai neprisiekia amžinos meilės, tačiau jų jungtuvės yra įspūdingos: lovos puošimo ritualai, dovanos svečiams, jaunosios batelio burtai, šūviai į dangų, ryžių lietus. Graikų jaunieji ilgai turi ką prisiminti.
O kokios gi lietuviškos vestuvių tradicijos? Šį klausimą susirinkusiems svečiams uždavė vakaro vedėja. Išsiaiškinta, kad tikri lietuviški vestuvių papročiai yra tokie: jaunųjų sutiktuvės, kai juos su duona ir druska pasitinka tėvai, jaunosios pagrobimas, piršlio korimas, stalo užsėdimas, rūtų vainikėlio deginimas ir kt. Pastebėta, kad pastaruoju metu lietuvių vestuvių tradicijos keičiasi – įgauna kitų ES šalių bruožų.
Aptarus vestuvių papročius ir tradicijas, kalbėta apie vedybų metines iki dešimtųjų – alavinių arba rožinių – bendro gyvenimo metinių. Bandyta išsiaiškinti ilgo ir laimingo vedybinio gyvenimo paslaptis. Patarimų būta įvairių, tačiau prieita prie išvados, kad kiekvienai šeimai – savas laimės receptas.
Vestuvių svečius visą vakarą linksmino, kvietė dainuoti ir šokti bei nuotaikingą muzikinę programą „Pasakyk, mergele, ar tu mano būsi“ atliko Šilutės rajono neįgaliųjų draugijos vokalinis ansamblis „Kvietkelė“ ir kapela „Šilo aidai“ (vadovas Antanas Kmita).
Europos dienos šventės renginiuose netrūko juoko, kelionių po labirintus, spektaklių, muzikos, dainų ir šokių, tik lietaus buvo per daug.
Rašyti atsakymą