Kelionėmis užsikrėtusi Rima: „Geriau kelionė į Romą, negu brangi suknelė“

Keliautoja Rima_Nausedaite_2„Kai kelionėmis užsikreti, tai tampa priklausomybe. Būna grįžtu iš kelionės, dvi savaites pabūnu namuose, padirbu ir galvoju, kur važiuoti toliau“, – kalba šilutiškė Rima Nausėdaitė.

Keliauja Rima dažniausiai viena, o kelionėmis rimtai užsikrėtė prieš keletą metų. Per pastaruosius porą metų ji aplankė Berlyną, Barseloną (du kartus), Varšuvą, Stambulą.

32 metų moteris juokauja, kad jos namuose yra tik būtiniausi baldai, o nešioja ji ne pačias brangiausias sukneles, nes visas santaupas išleidžia kelionėms.

Ieškodama pigesnių būdų ištyrinėti šalis, Rima atrado kaučsurferių (angl. couchsurfing) bendruomenę, jungiančią daugiau kaip 4 milijonus narių visame pasaulyje. Tokiu būdu po pasaulį keliaudami žmonės apsistoja vieni kitų namuose. Pas Rimą jau lankėsi svečiai, vėliau tapę ir draugais, iš Ispanijos, JAV, Kanados, Olandijos. Pasisvečiuoti pas keletą iš jų buvo nuvažiavusi ir ji pati.

Kaučsurfingas jungia 4 mln. žmonių

Kaučsurfingas, tai tarptautinis tinklas, jungiantis keliautojus ir jų lankomas vietines bendruomenes. Inernetinėje svetainėje nemokamai užsiregistravę dalyviai pateikia informaciją apie save, publikuoja asmenines nuotraukas bei, jei yra galimybė priimti svečius, informuoja apie nakvynės sąlygas savo namuose. Ieškantys kur apsistoti nariai tinkle gali vykdyti paiešką pagal vietą, lytį, amžių, aktyvumą bendruomenėje.
Apnakvindinimo trukmė, sąlygos, galimybė gauti namų raktą – visa tai yra svečio ir namų šeimininko susitarimo reikalas. Papildomų mokesčių šio tinklo dalyviams nėra, nebent asmeniškai susitariama dalintis išlaidas, pavyzdžiui, už maistą. Svečius priimantys žmonės yra raginami ne tik parūpinti nakvynę, bet ir pagal galimybes suteikti informacijos keliautojams: apie viešąjį transportą, lankytinas vietas, renginių vietas.

Apie tai, kad žmonės kaučsurfingo dėka ieško nemokamų nakvyės vietų, Rima sužinojo 2009-aisiais. Dar po 3 metų ji užsiregistravo svetainėje couchsurfing.com, kur pateikė informaciją apie save, savo butą. Tuomet dar Šilutėje ji priėmė pirmuosius svečius iš Lenkijos, vėliau turėjo svečių iš Ispanijos ir Italijos.

Po to ilgą laiką Rimą kaučsurfingą pamiršo, tačiau praeitą rudenį prisiminė ir vėl bei priėmė svečius iš Italijos, Amerikos, Olandijos, Prancūzijos, Kanados.

Kandidatus atsirenkaKeliautoja Rima_Nausedaite

Rima džiaugiasi, kad kol kas pas ją buvo apsistoję tik šaunūs svečiai. „Labai džiaugiausi, kad jie visi atsirado ir atvažiavo“, – sako šiuo metu Klaipėdoje gyvenanti moteris.

Priimti nepažįstamus žmones į savo namus Rima nesibaimina. „O ką pavogs, juk buto neišneš“, – juokiasi ji, išgirdusi klausimą, ar nebaisu priimti keliautojus iš užsienio šalių. Į šį jos laisvalaikio praleidimo būdą normaliai reaguoja ir šeimos nariai bei draugai, nors feisbuke sulaukia ir komentarų, kad priima kažkokius neaiškius žmones.

Aišku, Rima yra girdėjusi visokių istorijų, nes žmonių yra visokių – ne tik gerų. Anot jos, esminis dalykas priimant kaučsurferius yra abipusis pasitikėjimas, nes po viešnagės tiek svečias, tiek namų šeimininkas svetainėje parašo atsiliepimus apie vienas kitą. Kadangi moteris užklausų gauna nemažai, peržiūri visus kandidatus, paskaito atsiliepimus apie juos, pasirenka ką įsileisti į savo namus.

Kaučsurfingas gerai tuo, kad nesi įpareigotas būti su svečiais visą jų viešnagės laiką, juos kažkur lydėti. Viskas priklauso nuo šeimininko galimybių, laiko, taip pat nuo to, ką nuveikti susiplanavę keliauninkai.

„Svečiai tiesiog įsipaišo į tavo gyvenimą“, – sako Rima. Visgi būdama svetinga lietuvė, ji stengiasi prie svečių atvykimo priderinti savo darbo grafiką, kartu su jais išeina į miestą, aprodo įdomiausias vietas.

Tapo draugais

Su dauguma savo svečių Rima susibičiuliavo. Ji jau buvo nuvažiavusi pas Jolandą į Ispaniją, rugsėjį vyks pas Kristianą į Italiją, o ateities planuose višenagė Olandijoje pas Aną ir Vilemą. 

Naujieji jos draugai dirba įvairiose srityse – nuo dizaino iki informacinių technologijų. Jie bendrauja anglų kalba, o šnekasi apie daug ką: apie politiką, kitas šalis, apie Lietuvą, kaip mes gyvename po Sovietų Sąjungos griūties. Pasak Rimos, užsieniečiai dažniausiai neturi išankstinių nuostatų apie Lietuvą.

„Lietuva graži europietiška šalis. Gamta pas mus irgi graži“, – sako ji, ir savo svečiams stengiasi parodyti pačios mėgstamiausius maršrutus Klaipėdoje, Šilutės krašte. Vaikščiodama su svečiais ji papasakoja vietinę istoriją, parodo įdomiausius objektus.

Kartais turai po miestus gimsta spontaniškai. Neseniai Rima turėjo reikalų Šilutėje, ir čia atvažiavo kartu su kanadiečiu Gregu, kuriam surengė ekskursiją po vaikystės miestą.

Kartu su savo svečiais Rima ruošia ir maistą. Dažnai būna, kad pusryčius padaro vieni, pietus kiti, o vakare visi išeina vakarieniauti į miestą, pažinti Klaipėdą. Kai buvo šaltos dienos, merginai iš Ispanijos Rima davė savo striukę kelionei į Nidą. „Tiesiog rūpiniesi žmonėmis, kurie su tavimi bendrauja. Visi padorūs, ramūs, kultūringi žmonės“, – sako ji.

Keliauja viena

Savo draugus Barselonoje Rima aplankė jau keletą kartų ir parsivežė pačius geriausius prisiminimus. Barselona ją labai sužavėjo, nes ten, jos žodžiais sakant, yra viskas viename – jūra, miestas, kalnai. Rima neabejoja, kad ten sugrįš ir trečią kartą, nes dar nepamatė Montserato vienuolyno.

Ji džiaugiasi, kad naujieji jos draugai parodė tokių Barselonos vietų, kurių turistiniuose giduose nerastum. „Barselonos Gotiko rajone gėrėme arbatą ant stogo, matėsi visas senamiestis. Kaučsurfingo dėka gauni tokių galimybių, kurių negausi važiuodamas turistiniu autobusu“, – įsitikinusi pašnekovė.

Neišdildomų įspūdžių ji patyrė ir Turkijos mieste Stambule, kuriame lankėsi šį pavasarį. „Kai išlipau stotyje, trenkė aštrus kvapas, daug žmonių, daug garsų, visko daug“, – įspūdžiais dalinosi Rima. Stambulas jai pasirodė fantastiškas miestas, į kurį norėtų sugrįžti dar kartą ir aplankyti visas mečetes, o taip pat ir ten esančią krikščionišką bažnyčią.

Dar vienas įdomus faktus – Rima keliauja viena. Ji pripažįsta, kad keliauti vienai išties įdomus jausmas, nes visada turi būti pasiruošęs bet kokiems netikėtumams, visada reikia „nepamesti galvos“, laikytis taisyklių, tradicijų ir mėgautis.

Keliaudama ji neturi išankstinio plano, tik kelis kartus kažką norėjo specialiai pamatyti. Pažindama miestus moteris mėgaujasi nauja aplinka, žmonėmis, saule, tiesiog geria naujus įspūdžius.

Keliautojams Rima duoda ir patarimą. Atvykus į miestą, svarbiausia pasižiūrėti, kur gyvensi ir kaip iki tos vietos nuvažiuoti. „Esminis dalykas yra transportas – kaip nuo taško A, dažniausiai oro uosto, pasiekti tašką B – nakvynės vietą. Taip pat svarbu būti atsargiam“, – pataria šilutiškė.

Kelionės biudžetas yra kintantis dalykas ir priklauso nuo to, kiek norisi pramogų. Savo kelionėms moteris taupo kiekvieną dieną, nes žino, kad jų metu norės kažko skanaus paragauti, pamatyti, patirti.

Rima svajoja aplankyti visas Europos šalis, taip pat nuskristi į Niujorką. Į Rytus – toliau Turkijos ir Gruzijos jos netraukia.