Kelionės į kalnų kurortus: daugiau komforto, dar daugiau saugumo

ski park waste incinerator 222Saugumas kalnuose priklauso nuo dviejų dalykų: mūsų pačių ir slidinėjimo kurorto, kurį renkamės. Jau ne vienerius metus žiemos sporto aistruolius į geriausius Europos kurortus skraidinantis tarptautinis kelionių organizatorius „Tez Tour“ pateikia 5 auksines taisykles, kaip elgtis kalnuose, kad saugūs būtumėte ir patys, ir esantys šalia, bei rekomenduoja geriausius, saugiausius kurortus. Taip pat atkreipia dėmesį į atostogaujančiųjų saugumui ypač svarbų aspektą – patį keliavimo būdą į slidinėjimo kurortus.
 
„Lietuviai labai prisirišę prie savo automobilių, tad ir kelionės bei poilsio slidinėjimo kurortuose dažnas neįsivaizduoja be savų ratų, – sakė Inga Aukštuolytė, „Tez Tour“ viešųjų ryšių ir rinkodaros skyriaus vadovė. – Vis dėlto tikiuosi, kad labai greitai ir mūsų aktyvaus sporto mėgėjai paseks Vakarų Europos šalių gyventojų pavyzdžiu, kurie į slidinėjimo kurortus skrenda lėktuvais ir per atostogas kalnuose puikiai išsiverčia be nuosavo automobilio, taip nuo jo ir pailsėdami, ir be reikalo neišlaidaudami degalams“.

I.Aukštuolytė atkreipė dėmesį, jog pasirinktas keliavimo būdas – vienas svarbiausių saugių atostogų faktorių, apie kurį dažnas nepagalvoja: „Žmogus draudžiasi nuo traumų kalnuose, tačiau nė nesusimąsto, kiek kartų padidėja rizika kelyje, kuomet vairuojama ilgiau nei dešimt valandų, naktį, esant prastam matomumui, apsnigtais, apledijusiais, o kelionės pabaigoje, kai vairuotojo dėmesio koncentracija – pati silpniausia, dar ir kalnų keliais“.

Natūralu, jog per naktį vairavęs žmogus kitą dieną galvos ne apie nusileidimą nuo kalnų, o apie… lovą, – taip praktiškai prarandama viena diena kalnuose, o už viešbutį mokėti tenka. Papildomos viešbučio išlaidos prisideda ir nusprendus visa kompanija nakvoti kur nors pusiaukelėje.

Žiemos sporto mėgėjams „Tez Tour“ atstovė rekomenduoja rinktis  skrydžius lėktuvu ne tik dėl saugumo, bet ir akivaizdžios naudos piniginei: „Šiemet, pavyzdžiui, į Austriją į priekį ir atgal skraidiname už 600 litų. Skrendantiems su „Tez Tur“ visa slidinėjimo įranga lėktuvais gabenama nemokamai“.

Daugelis Europos slidinėjimo kurortų turi specialius slidininkams, snieglentininkams skirtus autobusus, kurie, įsigijus slidinėtojo pasą, į kalnus gabena nemokamai.

„Kalbant apie atostogas, ne paskutinėje vietoje lieka ir kelionės komfortas. Vairuotojas ne tik praranda pirmą dieną kalnuose, bet ir atostogas užbaigia ilgu ir varginančiu vairavimu, o kitą dieną, greičiausiai,  jau reikia į darbą, – sakė I.Aukštuolytė. – Nebe pirmus metus slidinėjančių klientų patirtis rodo, jog apsisprendę į kalnus skristi lėktuvu, jie džiaugiasi ir gerai pailsėję, ir atostogoms išleidę mažiau“.

Saugumui kalnuose įtakos turi ir pasirinktas kurortas, kuris ne tik rūpinasi trasų kokybe bei sužymi sudėtingesnius bei pavojingus ruožus, bet ir įspėja poilsiautojus apie oro sąlygas bei galimas sniego griūtis. Prie saugumo kalnuose prisideda ir slidinėjimo mokyklos, kurios moko ne tik slidinėti, bet ir saugaus elgesio kalnuose.

„Kuo aukštesni kurorto vertinimo reitingai, tuo jis bus ir saugesnis, – sakė I.Aukštuolytė. – 2013-tųjų kovą, vos slidinėjimo sezonui pasibaigus, interneto svetainė Skiresort.de, kuri jau ne vienerius metus reitinguoja pasaulio slidinėjimo kurortus, paskelbė slidinėjimo kurortų TOP10, iš kurių net 7 įsikūrę Austrijoje. Didžiuojamės slidinėjimo aistruoliams galėdami pasiūlyti poilsį puikiai vertinamuose Austrijos kurortuose“. Pamėgusiems Austrijos kryptį, „Tez Tour“ šioje šalyje siūlo poilsį daugiau nei 30 slidinėjimo kurortų.

5 auksinės saugumo taisyklės kalnuose

1. Dėvėkite šalmą. Yra apskaičiuota, jog šalmai 50 proc. sumažina galvos traumų riziką.

2. Esant ekstremalioms oro sąlygoms, bet kuriame kurorte yra sniego lavinų tikimybė, tad visuomet atsižvelkite į viešbučiuose ir prie bei pačiose slidinėjimo trasose esančius įspėjimus. Pavojingose vietose statomi specialūs ženklai arba vėliavos. Niekuomet nevažiuokite uždarytomis trasomis. Jei trasa uždaryta, vadinasi, joje nesaugu.

3. Čiuoždami, o ypač – lenkdami kitus, laikykitės saugaus atstumo nuo tų, kurie čiuožia prieš jus. Čiuožiantys priešais jūsų nemato, todėl už save ir esančius priekyje atsakote jūs.

4. Niekuomet nestovėkite slidinėjimo trasos viduryje ir nelipkite ja nuo kalno. Tai daryti galima tik trasos pakraščiu, kad nesukeltumėte pavojaus sau ir kitiems. Nesustokite prasto matomumo trasos vietose.

5. Net jei čiuožiate puikiai, nepervertinkite savo galimybių.