Valstybės įmonė „Kelių priežiūra“ iki rugpjūčio 1 d. magistraliniuose ir krašto keliuose, ir iki spalio 1 d. – regioniniuose keliuose šienauja žolynus, kurie driekiasi palei valstybinį kelią. Šienavimas padeda saugoti kelio konstrukciją, gerina matomumą.
„Kelių priežiūra“ šienauja pakeles pagal Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD) parengtas taisykles. Jos nurodo, kad prioritetinėje – pirmojoje šienavimo zonoje tvarkomas žemės sankasos paviršius – skiriamoji juosta, saugumo salelės, kelkraščiai ir vieno metro pločio juosta už kelio briaunos. Antrąją šienavimo zoną sudaro vidinis šlaitas, griovio dugnas ir 1 metro pločio juosta išoriniame šlaite. „Kelių priežiūra“ šienauja tik tuos šlaitus, kurie yra neapsodinti dekoratyviniais augalais arba apsauginiais želdiniais arba neapaugę mišku.
Nušienautos pakelės užtikrina saugumą
Pasak „Kelių priežiūros“ Rytų regiono vadovo Veniamino Kiljono, pakelių augmenija ardo kelio konstrukciją, trukdo nubėgti vandeniui, mažina matomumą. Nupjovus žolę, saugoma kelio danga, kelkraštyje vizualiai praplatėja kelias – prasiplečia vairuotojo matomumo laukas.
„Nušienavus pakeles važiuoti keliu tampa saugiau, nes atsiveria kelkraščiai, grioviai ir šlaitai. Nupjauta žolė ne tik pagerina važiavimą keliais, bet ir leidžia anksčiau pamatyti besiartinančius prie kelio laukinius gyvūnus, neužstoja ženklų, signaliniuose stulpeliuose bei atitvaruose įmontuotų atšvaitų“, – sako V.Kiljonas.
Darbų vykdymo laikotarpiu magistraliniuose ir krašto keliuose esančius žolynus „Kelių priežiūra“ šienaus du kartus, rajoniniuose keliuose – vieną.
„Pirmiausiai žolė pjaunama magistraliniuose keliuose, vėliau krašto ir regioniniuose keliuose. Pjaunami kelkraščiai, paskui kelio grioviai ir šlaitai.
Vadovaujantis tokiu eiliškumu žolė pjaunama palei visą kelio ruožą, o vietose, kur yra tvoros, pjaunama iki jų. Sudėtingai prieinami šlaitai šienaujami nuotoliniu būdu valdomu įrenginiu, kuris dažniausiai naudojamas magistraliniuose keliuose, nes įprastai juos juosia aukštesni šlaitai. Šio įrenginio naudojimas leidžia per tą patį laiką pasiekti daug geresnį rezultatą ir sutaupyti lėšų“, – vardija pašnekovas.
Naikina ir Sosnovskio barščius
V.Kiljonas pabrėžia, kad „Kelių priežiūra“ žolę pjauna prižiūrimų kelių pakelėse, kelio grioviuose ir šlaituose. Kelininkų pareiga šienauti žolynus, kurie driekiasi palei valstybinį kelią. Šienaujamuose šlaituose naikinami ir Sosnovskio barščiai.
„Nors šį invazinį augalą naikiname kasmet jau ne vienerius metus, bet visiškai jų išnaikinti nepavyksta, nes vėjo atneštos Sosnovskio barščių sėklos iš apleistų laukų kasmet prie kelio pasėja naują jų derlių“, – pastebi V.Kiljonas.
Ekspertas pabrėžia, kad visiškam šių augalų išnaikinimui reikalingas ir savivaldybių įsitraukimas.
„Įmonė itin atidžiai naikina pakelėse, kelio grioviuose, šlaituose esančius Sosnovskio barščius. Tiesa po metų jie vėl užauga – stipriname bendradarbiavimą su vietos savivaldybėmis, kad jos užtikrintų, jog ir toliau nuo kelio esantys laukai būtų prižiūrimi“, – sako V.Kiljonas.
Grėsmę kelia pakelėse esančios šiukšlės
Pašnekovas pabrėžia, kaip svarbu nešiukšlinti pakelėse, nes kyla rizika, kad pjaunanti technika kliudys pakelėse pamestus daiktus, kurie gali išlėkti į kelią ir susidurti su pravažiuojančiais automobiliais.
„Pjaunant žolę kyla pavojus, kad kelkraštyje gali būti iš mašinų išmestų metalinių ir plastikinių dalių, kurių nesimato ir žolę pjaunanti technika, kliudžiusi šias kliūtis, gali jas pakelti į orą, taip keliant grėsmę visiems vairuotojams“, – paaiškina „Kelių priežiūros“ Rytų regiono vadovas.
Ragina vairuotojus kelyje išlikti budriems
V.Kiljonas ragina vairuotojus, pamačius, kad pakelėse pjaunama žolė, išlikti budriems, įvertinti situaciją, tai yra atvažiuojančius ir pravažiuojančius automobilius ir saugiai apvažiuoti dirbančią techniką.
Vairuotojai kelyje apskritai turi neprarasti budrumo, nušienautas metras pakelės neužtikrina, kad bus pastebėtas į kelią išbėgantis žvėris ar iš šalutinio kelio išsukantis automobilis. Kelyje reikia būti atsakingiems ir atidiems, ypač dabar, kai aplinka pradeda domėtis žvėrių mažyliai. Reikėtų paisyti ženklų, kurie įspėja apie į kelią galintį išbėgti žvėrį.
VĮ „Kelių priežiūra“ inf.
Rašyti atsakymą