Keliuose – naujovė: leistinas greitis keisis pagal orus

Leistino greičio viršijimas arba nesaugus greitis – pagrindinė pastarųjų 5 metų eismo įvykių, dėl kurių keliuose nukentėjo žmonės, priežastis Lietuvoje.

JP.LT nuotr.

Todėl Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) su IT bendrove „CGI Lithuania” įdiegė naują greičio valdymo ir įspėjimo programinę įrangą (GVIS). Reaguodama į eismo ir oro sąlygas ji keičia leistiną greitį Lietuvos keliuose. Vairuotojams teks atidžiau stebėti kelio ženklus, nes jie nurodo didžiausią leistiną greitį susidariusioms sąlygoms. Sistema jau veikia.

Lietuvoje vasarą galima važiuoti automagistrale 130 km/h, žiemą – 110 km/h. Kai kelias slidus ar matomumas blogas, šie ribojimai yra per bendri ir toks greitis neapsaugo nuo autoįvykių. Todėl pagrindiniuose Lietuvos keliuose įrengti kintamos informacijos ženklai, kuriuose, esant prastoms eismo sąlygoms, vairuotojai matys ne tik įspėjimus, bet ir saugiausią leistiną greitį.

Naujieji ženklai priklauso įspėjamųjų ir draudžiamųjų grupėms, todėl pamatę, pavyzdžiui, automagistralėje: „Slidu” ir greičio ribojimo ženklą „100 km/h”, privalote vadovautis šiuo greičiu. Ženkle nurodytas greičio ribojimas – oficialus ir jo reikia laikytis. Pati sistema greičio viršijimo neregistruos, bet jeigu jo viršijimą užfiksuos matuokliai, vairuotojų laukia įprastos drausminės priemonės.

Keliuose Vilnius – Kaunas – Klaipėda (A1), Kaunas – Marijampolė – Suvalkai (A5), Panevėžio aplinkkelyje (A17) ir Vilnius – Panevėžys (A2) jau yra daugiau nei 100 kintamos informacijos ženklų postų, kurių ženklus valdo „CGI Lithuania“ sukurta įranga. Todėl pamatę mažesnį nei įprasta leistiną greitį, vairuotojai privalo juo vadovautis.

Kiekvienas ženklas valdomas individualiai, o visa sistema trimis būdais: rankiniu, kai sistemą stebintis operatorius gali, atsižvelgęs į oro arba eismo sąlygas, keisti leistiną greitį pats; pusiau automatiniu, kai sistema operatoriui pasiūlo, į kokį greitį kurį kelio ženklą pakeisti; ir pilnai automatiniu būdu.
Sistema pradėta diegti po to, kai 2021 metų gruodį LAKD pasirašė 131 920 Eur (be PVM) vertės sutartį su „CGI Lithuania“.