Ketvirtoji pramonės revoliucija Šilutėje: kavą virs robotas

 

Eivano robotas_baristas_copyGalbūt greitu laiku Šilutėje, kur nors Lietuvininkų gatvėje, atsiras pirmasis robotas Lietuvoje, kuris virs gardžią kavą ir darys tai su elegantišku grakštumu – lyg koks akrobotas iš pasaulinio lygio cirko. Jums tereikės paspausti savo mėgstamo gėrimo pasirinkimą ekrane, o už stiklo esantis robotas išvirs jums latė, kapučino ar tiesiog geros rytinės espreso kavos.

„Kol Lietuvos didmiesčiuose tik kalbama apie ketvirtąją pramonės revoliuciją, Šilutėje tai daroma be jokių nereikalingų kalbų“, – įsitikinęs ties šiuo projektu intensyviai dirbantis Šilutės robotikos mokyklos vadovas Eivanas Maksvytis.

„Tavo robotas“ dėka Šilutės vardas vis dažniau skamba mokslo, akademiniame pasaulyje. Šilutiškiai Klaipėdos universitete (KU) jau atidarė antrąją robotikos laboratorijos klasę, pradėjo bandradarbiauti su Kauno technologijos universitetu (KTU) ir Vilniaus Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parku, gavo daugiaženklę paramą iš Arvydo Janulaičio fondo.

Šilutėje vykdoma veikla vis labiau domisi pasaulio lietuviai, o neseniai E. Maksvytis tapo vienu iš Mariaus Jakulio Jason paramos fondo (MJJ fondas), kurio vertė 3,5 mln. Eur, ambasadorių.

Su kanadiečiu kuria įdomų projektą

Pasaulyje kavą gaminantis robotas nėra naujiena, tačiau Lietuvoje ir Šilutėje – taip. Šiuo metu Eivanas intensyviai dirba ties projektu, kad šilutiškiai galėtų atsigerti roboto išvirtos kavos – juodos, baltos, gardintos įvairiais priedais. Galvojama, kad robotas bus pritaikytas ne kavinės darbe, bet stovės paviljone kur nors netoli Šilutės savivaldybės pastato. Moderniame paviljone bus visa reikalinga įranga pagaminti bet kokiam kavos gėrimui.

Paviljono korpuse bus integruotas liečiamas ekranas, kuriame esančios nuorodos leis užsisakyti norimos kavos, atsiskaityti bus galima bankine kortele. Robotas baristas ne tik padarys kavą, bet jus pralinksmins ir kokiu nors linksmu judesiu nuotaikai praskaidrinti.

E. Maksvytis pasakojo, kad paviljonas iš pradžių stovės Šilutėje, o vėliau, kad projektas atsipirktų, bus išvežtas į Vokietijos ar Švedijos didmiestį, kur dideli srautai žmonių. „Mašina labai brangi, su atvežimu kainuoja apie 12 000 eurų“, – pasakoja programuotojas.

Šį savaitgalį į Šilutės robotikos laboratoriją atvažiuos lietuvis inžinierius, grįžęs iš Kanados Justas Mišeikis, kuris Eivanui talkins gaminti robotą baristą. Justas daug metų dirba prie mašininio mokymo algoritmų, taigi Eivanas spręs roboto judesių, mechaninę dalį, o svečias iš Kanados – programavimo.

„Tai klaikiai įdomus projektas ir gerai parodys robotikos buvimą šalia žmonių, ketvirtosios pramonės revoliucijos vystymąsi. Nes dabar dažniausiai mašinos uždarytos fabrikuose dirba, nėra prieigos prie jų. O dabar galėsite ateiti į Lietuvininkų gatvėje ir pasižiūrėti kaip robotas daro kavą“, – intriguoja šilutiškis.

Klaipėdoje atidarė antrąją laboratoriją

Neseniai šilutiškių „Tavo robotas“ komanda, bendradarbiaudama su bendraminčiais kolegomis iš Vilniaus, atidarė antrąją laboratoriją Klaipėdos universiteto patalpose. E. Maksvytis pasakojo, kad naujosios laboratorijos tikslas atgaivinti universiteto mechatronikos laboratoriją, kuri yra apleista, prastos būklės, stokoja finansavimo, įrangos, studentų dėmesio.

Klaipėdoje esanti laboratorija yra didesnė, jos pajėgumai bus jau kitokie. Tuo tarpu Šilutėje esanti robotikos mokykla nebegali sutalpinti visų norinčių jaunųjų studentų. Čia renkasi vaikai ne tik iš Šilutės, bet ir Švėkšnos, Vilkyčių, Saugų, Kintų, Usėnų, Juknaičių. Iš viso iš rajono gyvenviečių užsiregistravo 122 vaikai, tačiau visų norinčiųjų neįmanoma priimti. Šiuo metu „Tavo robotas“ prioritetą teikia paaugliams nuo 11 iki 18 metų ir intensyviai ieško mokytojo, kuris galėtų talkinti laboratorijos veikloje, dirbti su mokiniais.

E. Maksvytis pasakojo, kad Savivaldybė skyrė lėšų mokiniams iš rajono į užsiėmimus Šilutėje atvežti, tačiau ne visos mokyklos nori tą padaryti, kai kurios nurodo neaiškias priežastis.

„Yra direktorių, kurie pasakė, kad neapsimoka atsivežti vaikų, tai jiems savaitės dienos neįtinka, tai dar kas nors. Toks požiūris kelia dvejonių. Neinvestuoti į pažangų jaunimo švietimą yra nesuprantama“, – sakė robotikos mokyklos vadovas.

E. Maksvytis pastebėjo, kad jaunimas iš rajono turi žinių badą, jiems trūksta prasmingos užklasinės veiklos, jie yra dėmesingi, jų protai smalsesni, nei miesto vaikų. Tai džiugina robotikos mokytoją, kuris stengiasi, kad jo pamokos būtų įdomios.

Priėmė kvietimą kurti Lietuvos labui

Vasarį veiklą Lietuvoje pradėjo vieno didžiausių privačių investuotojų Lietuvoje Mariaus Jakulio Jason paramos fondas (MJJ fondas). 3,5 milijonų EUR vertės fondas finansiškai rems įvairių sričių mokslininkus, atvykstančius į Lietuvą tęsti mokslinį darbą ir dalintis žiniomis su lietuvių studentais, investuos į naujas grįžtančių ar atvykstančių verslininkų įmones ir teiks stipendijas talentingų Lietuvos studentų magistro studijoms geriausiuose pasaulio universitetuose.

Vienu iš šio fondo ambasadorių tapo E. Maksvytis – VšĮ „Tavo robotas“ steigėjas, „mokslintojas“, IT specialistas į Šilutę grįžęs po 5 metų Skandinavijoje. Įsteigęs ten robotikos mokyklą bei ketinantis plėsti tokių mokyklų tinklą Lietuvoje.

Pasak E. Maksvyčio, fondo tikslas yra pakviesti talentingus lietuvius, norinčius dirbti mokslo, akademinėje srityje (atidaryti laboratorijas, atlikti tyrimus) arba inicijuoti verslą ir taip gerinti Lietuvos ūkinę padėti. Pasak šilutiškio, būti MJJ fondo ambasadoriumi yra ir garbė, ir atsakomybė, nes vertindamas IT srities paraiškas paramai gauti, gali apspręsti žmogaus likimą.

Visgi šiuo metu Eivano dalyvavimas aktyvioje fondo veikloje yra ribotas, nes jis turi atlikti daug savų darbų.

E. Maksvytis džiaugiasi, kad Šilutės laboratoriją daugiaženkle suma parėmė A. Jaunulaičio fondas. Su šiuo akademiku biotechnologu, kuris taip pat remia gabius mokslininkus, Eivanas susipažino Globalios Lietuvos apdovanojimų ceremonijoje praeitų metų gale.