Kiaulių augintojai primiršo deklaravimą

kiaules-parsai-60469471Ūkininkai privalo prisiminti, kad visi smulkieji kiaulių laikytojai kiekvieno metų ketvirčio pirmąjį mėnesį privalo deklaruoti jų laikomas kiaules.

Tačiau ne visi, kurie tai atsakingai darė pernai antrąjį pusmetį, tokią prievolę atlieka šiemet. Šilutės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai skambina pavojaus vapais, mat kol kas suregistruota vos trečdalis to kiaulių kiekio, kurį mūsų rajono kiaulių augintojai buvo deklaravę prieš pat Naujuosius metus.

Specialistai įspėja, kad ūkininkai patys turėtų būti suinteresuoti deklaruoti turimas kiaules, mat jei kiaulių maras pasiektų mūsų rajoną ir tektų išskersti visas kiaules, jų nedeklaravę ūkininkai negautų jokių kompensacijų.

O liga plinta, kiekvieną savaitę šalyje užregistruojami vis nauji jos židiniai.

Po Naujųjų kiaulės išgaravo?

Pernai vasarą vis plečiantis teritorijai, kurioje buvo užfiksuoti kiaulių maro židiniai, Lietuvos VMVT nurodė atsakingoms institucijoms suskaičiuoti visus šalies kiaulių augintojus ir jų augintines.

Šilutės VMVT veterinarijos specialistai irgi ragino ūkininkus deklaruoti savo kiaules.

Ūkininkai nurodymus vykdė – praėjusių metų pabaigoje kiaules buvo deklaravę 867 jų laikytojai. Iš viso mūsų rajone buvo auginama apie 18 500 kiaulių.

„Tačiau peržengus metų slenkstį, ūkininkai prisnūdo. O gal tiesiog priprato prie anksčiau nerimą kėlusių pranešimų ir mano, kad grėsmė jau praėjo”, – svarsto Šilutės VMVT viršininkas Edmundas Ciparis. Mat šiemet, jau dviem mėnesiams praėjus, kol kas kiaulaites deklaravo tik apie 300 jų augintojų.

Pasak vyr. veterinarijos gydytojos – inspektorės Dalios Majauskienės, kuri registruoja kiaulaites, ūkininkai turėtų neužmiršti, jog deklaruoti kiaules privalo kiekvieną pirmąjį kiekvieno ketvirčio mėnesį, taigi, tą padaryti jie privalėjo sausį.
D.Majauskienė pastebi, kad yra ir išvykusių ūkininkų, o kai kurie pavėlavusieji tikina sirgę.

Deklaruoti svarbu, nes pavojinga liga sparčiai plinta. Pastaruoju metu nėra savaitės, kad nebūtų užregistruojami nauji afrikinio kiaulių maro židiniai laukinėje faunoje. Anot E.Cipario, vien tik šiais metais šalyje užregistruota apie 20 naujų židinių.

Neatsakingieji bus baudžiami

Panaši situacija susiklostė – ūkininkai privalomą deklaravimą primiršo – ir visoje šalyje. Todėl vasario viduryje Lietuvos VMVT direktorius Jonas Milius rajoninėms tarnyboms išsiuntinėjo raštą, primenantį, jog specialistai privalo nuolat analizuoti ir vertinti Ūkinių gyvūnų registro duomenis. Ypač nurodoma atkreipti dėmesį į tas vietoves, kur pernai kiaulės buvo deklaruotos, o šiemet jų neva nebeliko. Tokias vietas nurodyta patikrinti.

Tikrindami kiaulių laikymo vietas, inspektoriai privalo įvertinti, ar jos atitinka biologinio saugumo priemonių reikalavimus.

Tiems ūkininkams, kurie nesilaiko nustatytų teisės aktų, reglamentuojančių ūkinių gyvūnų ženklinimą ir registravimą nurodymų, J.Miliaus nurodymu, bus taikomos poveikio priemonės.

Tokių griežtų priemonių imamasi dėl to, kad kilus ligos protrūkiui būtų galima atsekti gyvulių judėjimą ir žinoti visas kiaulių laikymo vietas.

Be to, kiaulių nedeklaravę ūkininkai rizikuoja negauti kompensacijų, jei ligai atėjus tektų išskersti visas kiaules.

Pranešti reikia ir paskerdus

Šilutės VMVT atstovė D.Majauskienė primena, kad privalu deklaruoti ne tik jau laikomas kiaules, bet ir naujai įsigytus paršelius.

Tą padaryti reikia per 7 dienas. Be to, ūkininkai pirkti paršelius gali tik iš veterinarinį pažymėjimą turinčių ūkių. O papjovus paršelį irgi per 7 dienas apie tai reikia pranešti VMVT.

Todėl užmaršiesiems apie deklaravimo būtinybę primenama ir telefono skambučiais, o tiems, kurie turi didesnį kiekį kiaulių, jau tenka rašyti ir pasiaiškinimus dėl pavėluoto deklaravimo.