Kiaulių maras plinta toliau

kiaule copyAfrikinis kiaulių maras toliau plinta, nauji ligos židiniai jau užregistruoti Rokiškio rajone. Iš viso šiuo metu šalyje jau registruota 20 laukinės faunos židinių ir 6 – kiaulių ūkiuose.

Todėl Šilutės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai dar kartą primena būtinas apsaugos nuo šios ligos priemones.

Viršininko pavaduotojas Vytautas Jasaitis įspėja, kad kiaulių laikytojai privalo registruoti visas kiaules, o duomenis atnaujinti kiekvieno ketvirčio pirmą mėnesį.

Prieš perkeliant į kitą laikymo vietą ar bandą, kiaulės turi būti ženklinamos į ausį įsegant vieną dviejų dalių įsagą su bandos numeriu. Į skerdyklą Lietuvos teritorijoje vežamos kiaulės gali būti ženklinamos į užpakalinę šlaunį tatuiruote, kurioje nurodytas bandos numeris.

Išvežus ar atvežus kiaules arba paskerdus jas savoms reikmėms, laikytojai duomenis ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas turi užregistruoti Centrinėje duomenų bazėje arba informuoti Šilutės VMVT, užpildydami GŽ-2 arba GŽ-2a formą. Visi gyvūnų ženklinimo ir apskaitos žurnalai turi būti saugomi 3 metus po paskutinio juose padaryto įrašo.

Šiemet rugpjūčio 28 d. įsigaliojo reikalavimas, kad LR teritorijoje perkeliamas kiaules ne anksčiau kaip per 24 val. iki perkėlimo į kitą vietą turi apžiūrėti vet. gydytojas ir jų siuntas turi lydėti veterinarijos pažymėjimas.

Kai gyvūnai vežami parduoti ar į skerdyklą privalu turėti dokumentą – LR vežamų gyvūnų važtaraštį.

Lietuvoje draudžiama prekiauti kiaulėmis turguose ir organizuoti renginius su ligai imliais kiaulinių šeimos gyvūnais.

Vienintelis būdas apsisaugoti nuo afrikinio kiaulių maro užkrato – biosaugos reikalavimų laikymasis. Ūkių teritorijos turi būti aptvertos, kontroliuojami ir kenkėjai, ir ūkių lankytojai, turi būti naudojama efektyvi dezinfekcija ir griežtai draudžiama šerti gyvulius virtuvės atliekomis – tai vienas pagrindinių užkrato šaltinių.

– Pastebėjus bent menkus kiaulių sveikatos pakitimus nedelsiant reikia kreiptis į vet. gydytoją ar į VMVT (tel.: (8 441) 62286, 8 693 58441), – sako V.Jasaitis.