Kiaulių maras vis arčiau, bet ir ūkininkai grėsmę jau suprato

kiauliu marasValstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad šių metų kovo 30 – balandžio 5 d. afrikinis kiaulių maras (AKM) Lietuvoje nustatytas 141 šernų gaišenai ir vienam sumedžiotam šernui.

Pasak Šilutės VMVT viršininko Vytauto Jasaičio, tai didelis ir nerimą keliantis skaičius. Arčiausiai Šilutės rajono liga plinta vos už 100 kilometrų esančiame Jurbarko rajone, Veliuonos seniūnijoje.

VMVT informacijoje teigiama, kad Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute ištyrus pristatytus šernų mėginius, AKM nustatytas Akmenės, Alytaus, Anykščių, Jurbarko, Kėdainių,  Kupiškio, Lazdijų, Mažeikių, Molėtų, Pakruojo, Panevėžio, Pasvalio, Raseinių, Širvintų, Ukmergės rajonuose. Kai kuriuose rajonuose aptiktos kelios, o kai kur – net ir po keliolika užsikrėtusių šernų gaišenų.

O iš viso nuo šių metų pradžios laukinėje faunoje AKM patvirtintas jau 630-yje Lietuvos vietų, kur aptikta 1 541 užsikrėtęs šernas: 1 383 iš jų jau buvo nugaišę, ir 158 sumedžioti.   Netoli Šilutės rajono savivaldybės esančioje Kaliningrado srityje (Rusijos Federacija) AKM nustatytas virš 11 šernų vietų ir vienoje kiaulių fermoje. Arčiausiai Šilutės savivaldybės AKM esama Jurbarko rajone, šia liga jau yra apimtos penkios seniūnijos.

Šilutės VMVT viršininkas V.Jasaitis sako, jog pirmoji (paprasčiau sakant – ligos priežiūros) zona jau prieina net iki Tauragės. Trečioji – pavojingiausia ligos zona, kurioje jau yra patvirtinti židiniai ir laukinėje faunoje, ir namų ūkiuose, šiemet kol kas nebeplinta.

Pasak V.Jasaičio, pasidžiaugti galima nebent tuo, kad visos šalies, o ir Pamario ūkininkai jau supranta realią šios ligos grėsmę ir galimus padarinius, ir pradeda atsakingai laikytis visų saugos priemonių.

„Mūsų specialistai nuolat atlieka kiaulių ūkių, kuriuose laikoma iki 100 kiaulių savo reikmėms ir pardavimui patikrinimus. Ir matome, kad žmonės supranta, jog biosaugos priemonės yra reikalingos, nes kitaip jie neišsaugos savo kiaulių ūkių“, – sakė Šilutės VMVT viršininkas.

Apie nustatytus AKM atvejus VMVT nuolat informuoja Europos Komisiją, Europos Sąjungos valstybių narių veterinarijos tarnybas, Pasaulinę gyvūnų sveikatos organizaciją.