Kiaulių maro atvejų mažėja, kiaulių augintojams skiriama parama

animal-1867180 960_720Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, jog atslūgus vasaros karščiams pradėjo mažėti afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejų laukinėje faunoje. O nebeauginti kiaulių sutikę ūkininkai kviečiami kreiptis valstybės skiriamos paramos.

Palietė ir Šilutės rajoną

VMVT duomenimis, ištyrus šių metų rugpjūčio 31 – rugsėjo 7 d. pristatytus  šernų gaišenų ir skerdenų mėginius, AKM buvo nustatytas 5 nugaišusiems ir 5 sumedžiotiems šernams. AKM nustatytas Akmenės, Alytaus, Elektrėnų, Joniškio, Lazdijų, Šiaulių rajonuose rastoms gaišenoms ir sumedžiotiems šernams.

Šilutės rajone taip pat šiemet jau buvo nustatytas vienas AKM atvejis – užkrato nešiotojas buvo liepos 18 dieną Rusnės seniūnijos Skirvytės kaime rastas šernas.

Nuo 2018 m. pradžios Lietuvos laukinėje faunoje AKM jau patvirtintas 1 192 vietose 2 714 šernų (2 434 nugaišusiems ir 280 sumedžiotų). O rugsėjo 1 d. buvo nustatytas 49 AKM židinys Mažeikių r. ūkyje, kur žmonės savo reikmėms augino vieną kiaulaitę.

Naikinantys kiaules gauna paramą

Šilutės VMVT viršininkas Vytautas Jasaitis informavo, kad ir mūsų rajono pasitraukusiems smulkiems kiaulių augintojams taip pat skiriama parama nuo rugsėjo. Piniginė parama teikiama ūkininkams, kurių kiaulių laikymo vietos yra rajonuose, kuriuose 2018 metais nustatyti AKM atvejai. Šilutės rajonas taip pat minimas VMVT puslapyje, tad paramos gali siekti ir mūsų rajono gyventojai.

Parama įsigyjant ūkinius gyvūnus (išskyrus kiaules) rajonuose, kuriuose šiemet nustatyti AKM atvejai, skiriama žmonėms, kurie paskutinį mėnesį prieš paramos taisyklių įsigaliojimą (rugpjūčio 28 d.) laikė nuo 1 iki 100 kiaulių, ir visas jas paskerdė, sunaikino arba jos nugaišo dėl AKM. Pareiškėjai turės įsipareigoti 3 metus nuo pagalbos skyrimo dienos nelaikyti kiaulių ir auginti kitų rūšių ūkinius gyvūnus.

Kiaulių laikytojams bus atlyginta iki 90 proc., bet ne daugiau kaip 1 500 Eur vienam pareiškėjui, kitų (išskyrus kiaules) ūkinių gyvūnų įsigijimo išlaidų. Tokia pat parama – iki 1 500 Eur skiriama ir pareiškėjams, kurių kiaulių laikymo vietos yra registruotos 2018 metais, ir jie įsigijo biologinio saugumo reikalavimų įgyvendinimui užtikrinti reikalingas priemones.

Ūkininkai raginami kreiptis į savivaldybės administraciją ir pateikti paraiškas ir kitus privalomus dokumentus.

Teikti paraiškas gali ir tie kiaulių laikytojai, kurie iki 2018 m. gruodžio 31 d. atsisakys 3 metus auginti ir iki to laiko paskers visas šiuo metu laikomas savo kiaules. Paramą galės gauti žmonės, laikę nuo 1 iki 100 kiaulių. Sąlygas atitinkantiems pareiškėjams bus mokama 100 Eur išmoka už kiekvieną paskerstą kiaulę.