Kiek atliekų į mūsų namus atneša Kalėdų Senelis?

atliekos spalvoti konteineriaiGražiausios metų šventės namus pripildo geros nuotaikos, vaišių, dovanų ir, deja, atliekų. Vyniojamasis popierius, kalėdinio vyno buteliai, kepiniams naudojama folija, gėrimų skardinės ir dar daug visko.

Šventiniu laikotarpiu mūsų namuose įvairių atliekų padaugėja maždaug trečdaliu. Tad ką daryti, kad šiemet Kalėdos būtų dosnios, o kartu ekologiškos?

Ekologijos klaidos

Kalėdų Senelis, nešdamas dovanas, vertina visus mūsų per metus nuveiktus darbus. O kiek per tuos dvylika mėnesių savo namuose prikaupiame atliekų?

Suskaičiuota, kad kasmet Lietuvos namuose surenkama arti 1 mln. tonų buitinių atliekų, apie 90 t plastiko, beveik 300 t stiklo ir daugiau nei 4000 t popieriaus.

Didžiausios Lietuvoje atliekų tvarkymo bendrovės „Ecoservice“ duomenimis, vien Šilutės rajone į aplinką kasmet iškeliauja apie 13000 tonų buitinių atliekų, daugiau nei 45 t plastiko, beveik 150  t stiklo ir apie 92 t popieriaus – tiek jo tilptų į maždaug tris 60 kv.m ploto dviejų kambarių butus.

Net ir su tiek daug atliekų galima kovoti jas tinkamai rūšiuojant ir perdirbant. Pavyzdžiui, perdirbtas popierius gali atgimti kaip dovanų dėžutė, o plastikas – nauju eglutės žaisliuku.

Pirmas žingsnis teisingai rūšiuojant antrines (tas, kurias galima perdirbti) atliekas – jas mesti ne į bendrus, o specialius – plastmasės, stiklo ir popieriaus – rūšiavimo konteinerius. Paprastai jie yra geltonos, žalios ir mėlynos spalvos.

Bendrovės „Ecoservice“ Šilutės padalinio l.e.p. vadovė Jūratė Glazauskienė, žinodama rūšiavimo klaidas, gyventojams primena į popieriaus rūšiavimo konteinerius nemesti maisto likučiais sutepto popieriaus, popierinių nosinaičių, servetėlių, vaškuoto, tepaluoto popieriaus, popieriaus, padengto plastiku celofanu, folija, bitumu.

Tokiuose konteineriuose vieta popierinėms ir kartoninėms pakuotėms, laikraščiams, žurnalams ar brošiūroms apie kalėdinius išpardavimus.

Į plastmasės konteinerius turėtų keliauti plastikiniai buteliai, maišeliai, indai, kartoninės gėrimų pakuotės („Tetrapak“, „Elopak“ ir pan.), metaliniai dangteliai, aliuminio folija.

„Prieš metant plastikinę tarą į konteinerį, Šilutės gyventojų  paprašyčiau kiek įmanoma ją suspausti. Be to, atkreipiu dėmesį, kad į tokį konteinerį negalima mesti taros nuo dezinfekcijos priemonių, įvairių skiediklių, kitų skysčių, kurių sudėtyje yra pavojingų cheminių medžiagų, pavyzdžiui, virtuvės ar vonios valiklių“, – pataria J.Glazauskienė.

Butelius nuo kalėdinio vyno, stiklainius nuo aviečių uogienės ir kitų produktų, stiklinio kalėdinio žaisliuko duženas drąsiai galima mesti į stiklui skirtą konteinerį. Tačiau ten neturėtų atsidurti veidrodžiai, porcelianas, keramika, elektros lemputės, akinių stiklai ar medicininės ampulės.

Pavojingos dovanos

Per šventes kiekvienuose namuose padaugėja ir pavojingų atliekų. Tai įvairios baterijos, perdegusios kalėdinių eglučių lemputės ar elektros prietaisai, aerozoliniai flakonėliai, fejerverkai, kurių galiojimo terminas baigėsi, jų liekanos ir kt.

„Dalis šių atliekų atrodo labai mažos, pavyzdžiui, nedidelės nuo girliandos atsiskyrusios eglutės lemputės. Tad natūralu, kad gyventojai mano, kad jos nėra labai kenksmingos. Tačiau patekusios į bendrą atliekų sąvartyną pavojingose atliekose esančios medžiagos gali prasiskverbti į dirvožemį, užteršti gruntinius vandenis, o vėliau net patekti į žmogaus organizmą“, – sako bendrovės „Ecoservice“ Šilutės padalinio l.e.p. vadovė.

Kur ne tik per šventes turi keliauti pavojingos atliekos?

Baterijas nuneškite iki artimiausios parduotuvės, prekybos centro ar bibliotekos, kur yra specialiai joms skirtos dėžutės.
Perdegusias lemputes priduokite jomis prekiaujančiose vietose.

Elektroninius žaislus ir prietaisus, aerozolinius flakonėlius, chemikalais užterštas pakuotes, nebeveikiančias lemputes išvežkite į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles.

Aplinkai pavojingų atliekų susikaupia ne tik pas jus, todėl jas gabenkite kartu su kaimynais. Taip patogiau, greičiau ir smagiau.
Kaip namuose, nesumažinant šventinės nuotaikos, sumažinti atliekų kiekį?

Dovanas vyniokite į perdirbtą popierių arba naudokite tokias daugkartines pakuotes kaip krepšiai, medžiagos skiautės, skaros. Tausokite medžius, iš kurių gaminamas popierius, kalėdinius sveikinimus siųskite elektroniniu paštu.

Pamirškite vienkartinius indus – ant šventinio stalo dėkite įprastas lėkštes, puoškite jį medžiaginėmis servetėlėmis.

Atvirai atsakykite į klausimą – ar tikrai visi į konteinerius keliaujantys daiktai ir drabužiai nieko nebeverti? Gal jais galite pasidalyti su tais, kurie galėtų toliau juos naudoti ar nešioti?