Kiek kainuoja mūsų socialiniai globotiniai?

5829621-portrait-of-walking-old-man-in-a-hat-with-walkingstickŠilutės rajone yra trys socialinės globos įstaigos, kuriose gyvena ar tik dienos prieglobstį gauna apie 140 vaikų ir suaugusių žmonių, kurie be Savivaldybės paramos turėtų toli gražu ne tokį kokybišką gyvenimą nei dabar.

Apskritus metus Šilutės senelių globos namuose gyvena 40 žmonių, Saugų vaikų globos namuose – 80 vaikų, o Šilutės socialinių paslaugų centre dienomis globojami 20 suaugusių neįgalių žmonių.

Rajono politikai 2014-ųjų metų išvakarėse patvirtino mūsų rajono socialinių įstaigų globotinių maitinimo, jiems skiriamų išlaidų medikamentams, patalynei ir aprangai finansinius normatyvus vienam asmeniui.

Seneliai – sotūs ir aprengti

Rajono politikai nusprendė, kad 2014 metais Šilutės senelių globos namuose vienam seneliui pamaitinti per dieną turi būti išleidžiama 11,50 litų. Tai yra 1 litu daugiau nei praėjusiais 2013 metais. Senelių globos namuose yra sava virtuvė ir, pasak direktorės Danutės Valodskienės, seneliai maistu nesiskundžia.

Senelių globos namų gyventojams nemažai reikia medikamentų bei slaugos priemonių. Šioms išlaidoms patvirtintas normatyvas 6,8 Lt per dieną.

Skirtingai nei kitose dviejose įstaigose, Senelių globos namai palyginti mažai sunaudoja lėšų aprangai ir patalynei pirkti – tik 80 litų per metus vienam asmeniui.

Pasak D.Valodskienės, įstaiga bendradarbiauja su pigesnių drabužių parduotuvėmis ir pusdykiai gauna puikių naujų rūbų ir patalynės.

2013 metais Šilutės senelių namų išlaikymui rajono Savivaldybė skyrė 841,1 tūkst. litų. Vieno senelio išlaikymas per mėnesį, suskaičiavus visą priežiūrą bei komunalines išlaidas, atsieina 1761 litą per mėnesį, o kai senelis turi sunkią negalią – net ir 2362 litai per mėnesį.

Apskrities finansavimas – tik prisiminimuose

Saugų vaikų globos namų auklėtiniai maitinami neprasčiau nei senelių namų gyventojai. Rajono politikai nustatė, kad ikimokyklinio amžiaus vaikams vienos dienos maitinimui turi užtekti 10,50 litų, mokyklinukams reikia 11,50 litų. Be to, sekmadieniais ir švenčių dienomis normatyvas didinamas 70 centų.

Globos namų auklėtiniams, kaip ir seneliams, yra skiriama lėšų medikamentams ir slaugos priemonėms. Tik jiems ši norma yra nepalyginamai mažesnė – vos 0,7 Lt per dieną.

Rajono politikai nustatė, kad patalynei, aprangai ir apavui vienam vaikui per metus galima skirti 600 litų.

Tačiau, pasak Saugų vaikų globos namų direktoriaus Eugenijaus Judeikio, net šis normatyvas, tikriausiai kaip ir praėjusiais metais, bus tik siekiamybė. Mat pagal praėjusių metų rajono politikų nustatytą normatyvą vaikų aprangai ir patalynei turėjo būti skirta apie 40 tūkst. Lt. Deja, globos namus pasiekė tik 13 tūkst. litų toms reikmėms skirtų Savivaldybės lėšų.

Pasak direktoriaus E.Judeikio, vienam vaikui išlaikyti per 2013 metus įstaigoje išleista 22 345 Lt, o sunkios negalios vaikui – net 27 552 Lt. Saugų vaikų namams išlaikyti per metus skiriamas 1,5 mln. litų finansavimas, įstaiga yra nemažai įsiskolinusi tiekėjams.

Pasak E.Judeikio, mokyklos kolektyvas su nostalgija prisimena tuos laikus, kai globos namai priklausė ne Savivaldybei, o Klaipėdos apskrities administracijai. Tuomet įstaigos metų biudžetas buvo mažiausiai 2,2 mln. litų. Taigi visa tai, ką įstaiga turi įsigijusi (baldus, šeimynų buities įrangą, kompiuterius), yra pirkta iš tuometinių laikų finansavimo.

Maitina tik neįgaliuosius

Šilutės socialinių paslaugų centro direktorė Rasa Jakienė „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad laikino apgyvendinimo namuose gali apsigyventi 36 žmonės. Didžiausio skaičiaus gyventojų tikimasi sulaukti, kai spustelės šaltukas.

Laikinai apgyvendinami asmenys šiame centre nėra maitinami, tačiau skiriamos lėšos pagaminti pietus Socialinių paslaugų centro Dienos centro lankytojams. Jiems rajono politikai nustatė 8,5 Lt normatyvą. Į šį centrą sueina ar yra atvežami neįgalūs suaugusieji žmonės. Dienos centre jie tik pietauja.

Šilutės socialinių paslaugų centrui rajono politikai paskyrė 655 litus, už kuriuos gali nupirkti patalynės ir aprangos vienam asmeniui per metus. Direktorė R.Jakienė tikisi, kad gaus lėšų ne tiek, kiek konkrečiai čia gyvens asmenų, o tiek, kiek bus paskaičiuota pagal centre esančias gyvenamąsias vietas. Įstaiga veikia tik pusmetį, tad metams skirtas finansavimas dar nėra žinomas.