Kiekvienas gali sustabdyti girtuoklių puotas

girtuokliai kureneŠilutiškiai nori gražiai gyventi, siekia, kad viešosios miesto erdvės būtų jaukios visiems norintiems kultūringai pailsėti. Tai liudija skambučiai redakcijai, kuriais džiaugiamasi, kad seniūnijai pavyko sutvarkyti kurį nors miesto ar kaimo kampelį, kad policija iš jo išvaikė tiesiog po atviru dangumi girtaujančius asmenis.

Tačiau tokių tvarkytinų kampelių Šilutėje dar yra, ir apie tai kalbamės su Šilutės policijos komisariato vadovu Artūru Mikalausku.

Laivelis mėgiamas, bet…

Per Šilutę tekančios Šyšos pakrantės, žinoma, yra viena patraukliausių vietų trumpam poilsiui. Ypač – upės vingis ties senojo Turgaus aikšte, ties kuriuo prieš kelerius metus buvo pastatytas suolas – kurėnas. Jo statytojai, be abejo, tikėjosi, kad ši vieta taps dar patrauklesnė ir vaikams, ir vyresnio amžiaus šilutiškiams, kurie čia galės prisėsti, norėdami įkvėpti upės gaivos.

Originalaus suolo statytojai beveik neapsiriko, – vieta išties tapo patraukli ir lankoma. Bėda tik ta, kad šiemet ją vis dažniau okupuoja ypač „pavargę“ piliečiai. Tiesiog laivelyje jie atsikemša savo butelius ir „bambalius“, juos ištuština, o reikalui prispyrus tiesiog čia pat, per bortą, ir gamtinius reikalus atlieka…

Pylimu einantiems šilutiškiams belieka tik akis ir nosis į šoną sukti nuo širdį pykinančių vaizdų ir kvapų…

Žinia, suaugęs pilietis jau prie visko pratęs, jį menkai nustebinsi. Bet stebint tuos vaizdelius pro redakcijos langą labiausiai būna gaila vaikų. Jie senovinę valtelę primenančioje atokvėpio vietoje priversti sėsti ant girtuoklių apspjaudytų suoliukų ir traukti į plaučius aplink tvyrantį šlapimo ir dar kai ko tvaiką…

Supratingos mamos ilgai su vaikais čia ir neužsibūna…

Girtuokliai ir į atlapus kimba

Dar viena pastaruoju metu girtuoklių pamėgta vieta – šalia statomos Vydūno gimnazijos ir „Raudonkepuraitės“ vaikų darželio esantis nedidukas parkelis. Pradėjus statybas jis tapo beveik uždaras, todėl – ir pamėgtas visų gamtos prieglobsčio ištroškusiųjų. Tarp jų – ir piliečių, nuo ryto iki vakaro turinčių vieną tikslą – kuo greičiau susirinkti vakarykščiai čia pat išmestus „depozitus“ (t.y. – tuščius butelius) ir suskubus į parduotuvę vėl grįžti atgal. O tada prasideda po kelias valandas trunkantys „pobūviai“ po žaliais beržais…

Greta gyvenantiems šilutiškiams pikčiausia dėl to, kad tiesiog po tais pačiais beržais šie vyrai, o kartais – ir jų „damos“, gamtinius reikalus atlieka. Tad nedaug trūksta, kad iš čia šlapimo bei dar kai ko pritvinkusios žemės kvapai pradėtų skverbtis ir į butus.

Aplinkiniai gyventojai jau ne kartą ir ne du kvietė policiją, mat vietinių vyrų bandymas gražiuoju išprašyti girtuoklius iš pamėgtos vietelės vos nesibaigė liūdnai: pasipiktinę pageidavimu negirtauti viešoje teritorijoje, vos ant kojų bepastovintys vyrai blaiviems kaimynams kibo į atlapus…

Gyventojai ne kartą skambino į Bendrąjį pagalbos centrą, mat jiems ne tik sava ramybė rūpi – pikta ir dėl to, kad tokius gyvenimo pavyzdžius fiksuoja prošal traukiantys gimnazistai…

Kartą atvykę pareigūnai surašė girtuokliams protokolus, keletą kartų gražiuoju išprašė juos iš skvero. Bet jie jau kitą dieną vėl sėdo įpraston vieton…

Vydūno gatvės skverą „išvalė“

Šilutiškiai dar puikiai prisimena, kad panašių vaizdelių prieš kelerius metus apsčiai visi prisižiūrėdavome Tilžės gatvėje. Čia esantis skveras buvo tapęs išskirtinai girtuoklių „rezidencija“. Jie čia leisdavo dienų dienas, čia pat savo „bambalius“ atsidarinėdavo, numigdavo, fontane nusiprausdavo ir kitus reikaliukus atlikdavo.

Tačiau sutvarkius skvero aplinką ir fontaną, aktyviau darbo ėmėsi ir policija. Rezultatų ilgai laukti nereikėjo: girtuokliai iš skvero buvo išgyvendinti, tad dabar jų čia pamatysi retai. Jų vietas ant suoliukų užėmė kultūringai besiilsintis jaunimas, šeimos su vaikais.

Todėl šilutiškiams neaišku, kodėl girtuokliams leidžiama puotauti minėtose dviejose miesto piktžaizdėse? Pagaliau, tokių vietų, kur policijos pareigūnams vertėtų pasisukioti dažniau, mieste rastume ir daugiau.

Reikia nebūti abejingiems ir skambinti

Vos kelis mėnesius Šilutės policijos komisariatui vadovaujantis A.Mikalauskas sako dar nesuspėjęs pažinti visų Šilutės skaudžiausių vietų ir viską pasižymi savo užrašuose.

Pasak A.Mikalausko, šilutiškiai turi nebūti abejingi ir skambinti, skambinti, skambinti. T.y., apie tokius vaizdelius visada pranešti telefonu 112, bendruomenės pareigūnams arba apylinkės inspektoriams.

„Mes visi atsakingi už tvarką“, – sako komisariato viršininkas.

Vienok nereikia tikėtis, kad visais atvejais girtuokliai bus susodinti į policijos automobilius ir išgabenti į komisariatą. Mat vien girto buvimas viešoje vietoje atsakomybės neužtraukia. Jei žmogus smarkiai nesvirduliuoja, nekelia grėsmės sau nei aplinkiniams, laikoma, kad jis nedaro teisės pažeidimo. Tokiais atvejais policija privalo užfiksuoti pažeidimą – surašyti protokolą, bet pilietis nebūtinai bus išgabentas į komisariatą.

Iš viešųjų vietų jose girtaujantys asmenys bus nuvežami tik tada, kai bus užfiksuotas girtavimo faktas, viešosios tvarkos drumstimas, kiti šiurkštūs pažeidimai.

Šlapinimasis viešoje vietoje vertinamas kaip smulkus chuliganizmas, bet policija tokį asmenį gali nubausti tik tada, kai šlapinimosi faktas yra užfiksuotas nuotraukoje ar vaizdo įraše. Pasak A.Mikalausko, užtektų, kad pareigūnus iškvietę gyventojai paliudytų matę tokius vaizdus – protokolą jau būtų galima surašyti.

Policininkai išveš ir tokius asmenis, kurie tiek girti, kad nebegali savimi pasirūpinti. Tuos, kurie tik sėdi išgėrę ar muzikos garsiau klausosi, policininkai įspės ir surašys ATPK pažeidimo protokolus.

Tokios tvarkos, pasak PK viršininko, imtasi siekiant, kad pareigūnai kuo mažiau laiko praleistų kabinetuose rašydami popierius, o daugiau būtų gatvėse – arčiau žmonių.

Policijos komisariatas atnaujina seniūnijose kabančias informacines lentas, kuriose bus viešinami ir apylinkės inspektorių telefonų numeriai. Jiems irgi galima pranešti apie piktinančius vaizdus viešose vietose.

A.Mikalauskas patikino, kad visas minėtas ir kitas viešąsias vietas, kurios bus žinomos kaip girtavimo vietos, nuo šiol dažniau aplankys neuniformuoti pareigūnai.