Kiekvienas skirtukas – maža nauja istorija, pažintis, susitikimas

traksedziu biblioteka_knygu_skirtuku_parodaTraksėdžių bibliotekoje pristatyta šilutiškės Birutės Morkevičienės knygų skirtukų paroda „Pasislėpę tarp knygų“, skirta Gimtosios kalbos dienai (vasario 21 d.) ir Knygos skirtuko dienai (vasario 25 d.).

Susitikime dalyvaujantiems mokiniams ir skaitytojoms nebuvo naujiena, kad buvusi ilgametė Traksėdžių pagrindinės mokyklos direktorė B.Morkevičienė kolekcionuoja skirtukus. Juos pati gamino su savo mokiniais, dalyvavo konkursuose, mėgo dovanoti ir iki šiol tai daro.

Kolekcijos atsiradimo istorija

B.Morkevičienė skirtukus pradėjo rimčiau kolekcionuoti 2011 metais, kai nemažai jų buvo pagaminta prie jos eilėraščių knygelės „Žodis gėlei“. Pamažu skirtukų daugėjo, ir šiandien kolekcijoje jų jau yra apie 500.

„Eksponuodama skirtukus bandžiau juos suskirstyti pagal temas, pagal tai, iš ko jie pagaminti ar iš kokių šalių parvežti. Visada stengiuosi parsivežti iš kelionių ar draugai jų parveža. Šiuo metu mano kolekcijoje jau yra skirtukų iš Anglijos, Afrikos, Japonijos, Turkijos, Čekijos, Vokietijos, Lenkijos, Ispanijos, Švedijos, Vengrijos, Estijos, Latvijos“, – pasakojo parodos autorė.

Kreipdamasi į vaikus ji kalbėjo, kad kolekcionuoti skirtukus lengva, nes juos nesunku parsivežti iš kelionių ar parsisiųsti, be to jie labai informatyvūs.

„Skirtukai gali pasakoti gimtojo miesto istoriją, supažindinti su įžymiomis vietomis bei įdomiais žmonėmis. Ant skirtukų publikuojamos rašytojų nuotraukos, jie gali tarnauti vietoj liniuotės ar atlikti kalendoriaus funkciją“, – dalijosi savo mintimis B.Morkevičienė.

Pomėgis, teikiantis džiaugsmą

„Man skirtukų kolekcionavimas teikia džiaugsmą. Kai juos laikau rankose, tarsi jaučiu to žmogaus šilumą ir nuotaiką, kuris man juos dovanojo: nesvarbu, ar tai būtų draugas, knygyno pardavėja ar mažai pažįstamas žmogus. Tarp mūsų atsiranda bendrystė“, – pasakojo B.Morkevičienė.

Anot jos, namiškiai jau žino, kad nuvažiavusi į kokį nors miestą ji apsilankys informaciniame centre ar suvenyrų parduotuvėje – ieškos ne tik miesto žemėlapio, bet ir skirtukų. Pedagogės kolekcijoje yra medinių, odinių, metalinių, siuvinėtų, austų, megztų, pagamintų iš popieriaus skirtukų. Yra ir rankų darbo, ir spaustuvėse atspausdintų. Ypač ji džiaugiasi, kai skirtukus dovanoja dukros Agnė ir Indrė, kai juos gauna iš Šilutės bibliotekininkių ar laiškuose feisbuko draugų.

Ne vieną megztą skirtuką savo kolegei yra padovanojusi Laimutė Sirtautienė. Ir šį kartą ji atnešė pačios išaustą skirtuką su vardu „Birutė“. Kolekcijoje yra ir megzti Traksėdžių bendruomenės pirmininkės Eglės Paulauskienės bei Sirpoletos Pielikienės dovanoti skirtukai.

Paklausta, koks skirtukas yra brangiausias, B.Morkevičienė sakė, kad ne viską galima įvertinti pinigais. „Jie visi savotiškai brangūs ir svarbūs. Daugelis kainuoja nuo 80 centų iki 6 -7 eurų. Brangiausias parsivežtas iš Venecijos – odinis, kuriame atsispindi Venecijos panorama, puoštas metalo ornamentu ir kutu, įpakuotas gražioje dėžutėje – kainavo 19 eurų“, – pasakojo  B.Morkevičienė.

Mokiniams ji linkėjo turėti mielų pomėgių ir kad knygoje visada būtų skirtukas ir nereikėtų lankstyti puslapių.