Kintiškis Klaipėdoje pastatė džiazuojančią vėtrungę

vetrungeJubiliejinio, 20-ojo ir vis dar NEMOKAMO Klaipėdos pilies džiazo festivalio bei vėtrungių metų proga uostamiestyje, greta Pilies jachtų uosto kuriama nauja Džiazo vėtrungių alėja.

“Penktadienį alėjoje įrengta pirmoji džiazuojančio, laisvo vėjo kryptį rodanti vėtrungė. O vis po naują vėtrungę alėjoje ketiname pastatyti prieš kiekvieną festivalį.  Tikime, jog tai taps gražia festivalio ir miesto tradicija”, – sakė Klaipėdos pilies džiazo festivalio prezidentė Inga Grubliauskienė.

Pirmąją alėjos vėtrungę sukūrusio meistro kintiškio Lauryno Juodeškos teigimu, tokia džiazuojanti vėtrungė yra kone vienintelė visoje Lietuvoje.

“Vėtrungės priekyje pavaizduota smuiko ir boso raktų sintezė, suformuojanti savotišką širdelę bei taip kalbanti apie meilę muzikai”, – sakė L. Juodeška.

Džiazuojanti vėtrungė taip pat papuošta pilies bokštu, burlaiviu, džiazo muzikantų figūrėlėmis bei kitais uostamiesčio ir festivalio simboliais.

Laurynas Juodeška yra įkūręs turizmo centrą Kintų miestelyje, savo senelių Kiminių sodyboje. Čia nuomuojamas sportinis inventorius (vandens aitvarai, katamaranai, baidarės ir dviračiai), organizuojamas jaunimo vasaros aktyvus poilsis ir vėtrungių gamyba.

Vėtrungės pradėtos gaminti neatsitiktinai, paveldėjęs senelio sodybą, kurioje vaikystėje leisdavo vasaras L. Juodeška paveldėjo ir staliaus įrankius – visa tai ir pastūmėjo pradėti pamario krašto simbolių  vėtrungių gamybą.

Vėtrungių istorija prasidėjo nuo XIX a. vidurio, kai jomis buvo pradėti puošti ir žymėti Kuršių marių žvejų laivai, kai tuometinis laivybos inspektorius išleido įsakymą, pagal kurį visi žvejai privalėjo paženklinti laivus neišvaizdžiais, atitinkmų spalvų, stačiakampiais ženklais – taip buvę lengviau kontroliuoti, ar žvejys laimikį gaudo savo kaimui skirtuose vandenyse. Juodą ir baltą spalvas gavo vakarinis marių krantas, Klaipėda, geltoną ir mėlyną – pietinis (dabartinė Kaliningrado sritis), o raudoną ir baltą – rytinis žemyno krantas (dabartinis Šilutės rajonas). Kol galiausiai ištobulintos vėtrungės tapo kiekvieno kaimo savitu ženklu.

2014-uosius Klaipėda yra paskelbusi vėtrungių metais ir kviečia prie vėtrungių alėjos kūrimo prisidėti ir Šilutės bei Nidos savivaldybes. Šilutės r. savivaldybė kol kas dar neapsisprendė, nes vėlokai gavusi tokį kvietimą biudžete nenumatė lėšų vėtrungei sukurti.

Plačiau apie Šilutės rajone ir kitose Pamario savivaldybėse  kuriamą vėtrungių kelią ir kitas turizmo sektoriaus aktualijas bus kalbama gegužės 23 d. 11.00 val. viloje „Ventainė” rengiamoje konferencijoje „Pajūrio regiono turizmo raida ir įtaka Lietuvos turizmo sektoriui. Siekiamybė ir galimybės”.