Kintų bendruomenė ir „Minijos nafta“ raginamos ieškoti kompromisų

KINTAI„Minijos nafta“ atsiliepė į Kintų bendruomenės kvietimą ieškoti kompromisų ir Šilutės rajono savivaldybės tarybai pristatė atnaujintą poveiko aplinkai vertinimo (PAV) ataskaitą dėl planų greta Kintų ieškoti ir išgauti naftą. Tačiau taryba dar kartą nusileido Kintų seniūnijos bendruomenės atstovams ir posėdyje nusprendė net nepradėti ataskaitos derinimo.

UAB „Minijos nafta“ atstovai kartu su Pajūrio tyrimų ir planavimo instituto direktoriumi dr. Sauliumi Gulbinsku savivaldybės politikams, administracijai ir Kintų bendruomenės nariams padalijo aplankus su atnaujinta PAV ataskaita, kurioje yra ir naujausių pakeitimų, atsižvelgiant į Kintų bendruomenės ir specialistų pastabas.

Atnaujintoje ataskaitoje, be viso kito, įvertinta galimybė atsisakyti naftos gavybos ant marių kranto, perkeliant ją į nuošalesnį sklypą. Tai yra būtent tai, ko siekia Kintų bendruomenė.

Tačiau akivaizdu, kad į gautą informaciją politikai nespėjo įsigilinti ir dėl PAV ataskaitos balsavo taip, kaip jau buvo iš anksto aptarę ir įsipareigoję Kintų bendruomenės nariams: visi Tarybos nariai, išskyrus tris susilaikiusius, spaudė mygtukus nederinti PAV.   

Istorija sena ir jai baigti reikia kompromisų

Sprendimo projektą dėl atnaujintos PAV ataskaitos pristatė Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas Steponas Kazlauskas. Jis priminė, kad su šia istorija Šilutės savivaldybės taryba žengia jau į antrą dešimtmetį. Jis pakartojo savo nuomonę, prieš savaitę išsakytą Kintų bendruomenės atstovams, dalyvavusiems Ekonomikos ir finansų komiteto posėdyje: „UAB „Minijos nafta“ verslininkai anksčiau ar vėliau teisiniu keliu pasieks savo tikslą – ieškoti naftos Kintuose. Todėl neaišku, kieno išdidumas ir puikybė neleidžia susėsti prie bendro stalo ir sutarti“.

Pasak S.Kazlausko, laikas pasiekti sutarimą, ir geriausia būtų kintiškiams su naftininkais susitarti gražiuoju ir gauti kuo daugiau ekonominės naudos bendruomenei. Tam būtini abipusiai kompromisai.

Tuomet komiteto posėdyje Kintų bendruomenės atstovas Andrius Varnas sakė, kad bendruomenė jau nėra griežtai nusiteikusi prieš naftos verslovę. Jis tik sakė neprarandantis vilties, jog pavyks įtikinti naftininkus atsisakyti ketinimų naftos ieškoti ir ją išgauti ant marių kranto.

„Minijos nafta“ – saugi ir socialiai atsakinga

„Minijos nafta“ atsiliepė į Kintų bendruomenės siūlomą kompromisą – savivaldybės Tarybos posėdyje pristatytoje atnaujintoje PAV ataskaitoje įvertintas ir tas variantas, kad naftos būtų ieškoma ne ant marių kranto esančiame sklype Nr.1, bet nuošalesniame sklype Nr.3 – aikštelėje už senųjų techninių dirbtuvių.

PAV ataskaitoje mokslininkai pabrėžė, kad per 20 metų, kai „Minijos nafta“ išgauna naftą, neužfiksuota nė vieno aplinkosaugos pažeidimo, nebuvo nė vieno ekstremalaus įvykio, turėjusio poveikio aplinkai ar žmonėms. Nepaisant to,  parengtoje ataskaitoje išanalizuotos visos galimos rizikos, įvertinti visi faktoriai – bendruomenės lūkesčiai, aplinkosauginiai ir kiti reikalavimai, ekonominiai skaičiavimai, kurie svarbūs ir Šilutės savivaldybės, ir visos Lietuvos valstybės biudžetui.

Nuo pat savo veiklos pradžios Šilutės rajone Saugų seniūnijos Vilkyčių apylinkėse „Minijos nafta“ palaiko tradiciją savo licencinių plotų ribose esančioms vietos bendruomenėms teikti visokeriopą finansinę ir socialinę paramą.

„Minijos naftos“ veikla Kintuose papildytų ir Šilutės rajono savivaldybės biudžetą. Neseniai įsigaliojo įstatymo pataisos, kad dalis mokesčių už valstybinius gamtos išteklius atiteks toms savivaldybėms, kurių teritorijoje tie ištekliai išgaunami. Taigi ir Šilutės r. savivaldybė gaus numatytus 10 proc. valstybinių gamtos išteklių mokesčio.
UAB „Minijos nafta“ atstovė ryšiams su visuomene Kristina Paukštytė – Brazdauskienė „Šilutės naujienoms“ sakė, kad atnaujintai PAV ataskaitai jau pritarė keturios iš penkių institucijų, su kuriomis ji turi būti suderinta.

„Minijos nafta“ ir toliau yra pasiruošusi dialogui, kad išsklaidytų bendruomenės abejones ir pasiektų kompromisinių susitarimų“, – sakė ji.