Kintų festivalyje grosianti Danijos smuiko žvaigždė Ch. Åstrand: „Pakviesta čia iškart atsakiau: „Taip!“

Kintų muzikos festivalis keliasi į kitą Kuršių marių pusę ir liepos 29-ąją Nidoje, Thomo Manno kultūros centre, kviečia išgirsti Danijos įžymybes: Karališkojo simfoninio orkestro pirmąją koncertmeisterę Christiną Åstrand ir visame pasaulyje laukiamą pianistę Rikkę Sandberg. Koncerte „Danija – Lietuva“ prie jų prisidės ir žinomi Lietuvos muzikantai – šįsyk altu griešianti smuikininkė Dalia Dėdinskaitė bei violončelininkas Glebas Pyšniakas.

Christina Åstrand. Bjarne Stæhr nuotr.

„Christina yra viena ryškiausių ir žinomiausių asmenybių Danijos muzikiniame pasaulyje. Dar labai jauna ji tapo Danijos Karališkojo orkestro koncertmeistere, tačiau šalia to ji yra nuostabi solistė, kamerinės muzikos atlikėja ir tiesiog labai šiltas ir atviras žmogus. Pakviesti ją į Lietuvą norėjau seniai. Džiaugiuosi, kad šįmet atsirado tokia galimybė. Labai laukiu susitikimo, repeticijų ir koncerto!“ – džiaugėsi D. Dėdinskaitė.

Dalia Dėdinskaitė. Egidijaus Kindurio nuotr.

„Su Dalia susipažinome Bornholmo saloje, kur drauge grojome styginių kvartete, sudarytame iš Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Danijos muzikantų. Dirbti kartu mums labai patiko, užtat ir palaikėme draugiškus ryšius iki šiol. Kai Dalia pakvietė kartu su ja ir jos vyru Glebu dalyvauti Kintų muzikos festivalyje, iškart atsakiau: „Taip!“ Ji – nuostabi muzikantė, džiaugiuosi ir didžiuojuosi galėdama groti kartu“, – pasakojo Ch. Åstrand. Nors į Lietuvą atvyksta pirmąsyk, atlikėja neabejoja, jog mūsų šalis, kaip ir Danija, yra „puiki vieta kamerinei muzikai skambėti, čia, ypač vasaromis, vyksta daug įdomių festivalių“.

Viena žymiausių Danijos smuikininkių, griežianti legendinio Antonio Stradivari gamintu instrumentu, koncertą pradės su savo šalies fortepijono žvaigžde R. Sandberg, kuri dažnai koncertuoja toli už gimtinės ribų – žymiausiose Europos ir JAV koncertų salėse su garsiausiais solistais ir dirigentais. Pianistė, daugybės Danijos kultūros stipendijų ir prizų laureatė, profesiją studijavo ne tik savo šalyje, bet ir Niujorke – prestižinėse Manhatano ir Juilliardo mokyklose.

Viešnios atliks danų kompozitoriaus ir smuikininko Carlo Nielseno Sonatą smuikui ir fortepijonui Nr. 2, op. 35, suomių klasiko Jeano Sibelijaus kūrinį „Norden“ ir Maurice’o Ravelio Sonatą smuikui ir fortepijonui. Antroje koncerto dalyje prie jų prisijungs Kintų muzikos festivalio meno vadovas, vienas ryškiausių Lietuvos violončelininkų G. Pyšniakas ir D. Dėdinskaitė. Jungtinės Danijos ir Lietuvos atlikėjų pajėgos publikai dovanos Johanneso Brahmso Fortepijoninį kvartetą g-moll, op. 25.

„Šioje programoje – vieni mėgstamiausių mano kūrinių: Nielseno ir Ravelio Sonatos lydi mane nuolatos, Brahmso Fortepijoninis kvartetas taip pat nuostabus. Ir aš, ir Rikke labai norime jį atlikti su Dalia ir Glebu. Nesvarbu, iš kurios šalies esi, muzika – ta jungianti kalba, kurią supranta visas pasaulis“, – sakė Lietuvą per Kintus ir Nidą pažinsianti Ch. Åstrand. Kolegei pritaria ir D. Dėdinskaitė: „Draugystės ir ryšiai geriausiai mezgasi per muziką – kartu grojant puikiai atsiskleidžia požiūriai, vertybės, charakteris, humoro jausmas. Jei šie dalykai sutampa, gimsta nuostabių draugysčių. Manau, Christina jaučia tą patį, todėl jos ir nereikėjo ilgai įkalbinėti atvykti. Abi žinome, kad smagiai praleisime laiką ir atliksime nuostabią muziką. Su tokiais atlikėjais paimti altą į rankas man – didžiausias malonumas.“

Visa Kintų muzikos festivalio programa: https://kintaiarts.lt/muzikos-festivalis/