Kintų meno rezidencija ir paroda „Piknik“

piknik dailininkaiRugpjūčio 5 dieną Kintuose, liuteronų evangelikų parapijos daržinėje įvyko šešių jaunų menininkų iš Leipcigo parodos „Piknik“ atidarymas.

Parodoje eksponuojami darbai sukurti menininkams dvi savaites reziduojant pirmojoje Kintuose Užsienio meno rezidencijoje, kurios idėjos autorė ir iniciatorė yra Kintų muzikos festivalio įkūrėja Audra Juodeškienė.

Plenero metu autoriai savo idėjų ir nuoseklaus darbo dėka Kintų daržinę pavertė unikalia parodine erdve. Čia autoriai kūrė plataus kūrybinio diapazono darbus, atspindinčius jų nuoširdų santykį su vietove bei ką tik pasibaigusiu Kintų muzikos festivaliu, nes temą apsprendė pats projekto pavadinimas „Gamtos ir muzikos refleksijos mene pristatant žemyninį Kuršių marių krantą ir Kintus“. Senoji daržinė jau dvejus metus naudojama kaip erdvė Kintų muzikos festivalio muzikiniams projektams rengti, o štai dabar jos panaudojimo galimybė gerokai išsiplėtė – ji tapo atvira kitų meno sričių kūrėjams.

Kintų medžio meistrai – įmonės „Kuršis“ savininkai Vytas ir Romas Valiukevičiai sukalė didžiulę konstrukciją Adrian Mudder ir Matthias Jun Wilhelm bendram kūriniui „Saulės smūgis“. Tai – sieninės tapybos darbas su ryškiai geltoname fone įkomponuotomis smulkiomis akvarelinėmis improvizacijomis, kurias įkvėpė tiek Kintų muzikos festivalis, vykęs rezidencijos pradžioje, tiek „tuščios lentos“ apmąstymai, išprovokavę netikėtas ir spontaniškas formas.

Miestelio vaikai ir muzikos festivalio savanoriai prisidėjo prie japono Miya Hiro darbo „Meilė ir ego“ kūrimo. Vaikai tapė ant 10-ies metrų ilgio drobės, ištiestos ant žolės priešais daržinę. M.Hiro iš šios drobės fragmentų sukūrė įspūdingą koliažą, kuriame pritaikytos ankstesnės gyventojų iš Japonijos ir Leipcigo tapytų drobių dalys, o jų įrėminimui panaudoti tradiciniai Mažosios Lietuvos regionui būdingi architektūrinės puošybos elementai.
piknik piesia
Lukas Brüggebusch ir Robert Ernst kartu sukūrė skulptūrinį objektą „Mažos dėžutės“, kurio reljefas atkartoja medinės daržinės sienas. Darbas „Unko“ – Robert Ernst skulptūra iš gipso, taip pat įkomponuota atsižvelgiant į daržinės sienų „peizažą“. Šis daugiabriaunis objektas, stebimas iš skirtingų kampų, siūlo netikėtus horizontus. „Form 1 (sitzend)“ – ramiai sėdinti Lukas Brüggebusch skulptūra, suręsta iš detalių, rastų daržinėje, įgavusi baltai apsirengusio stebėtojo formą.

Vietinis kviestinis svečias, šilutiškis architektas Egidijus Vidrinskas plenero metu džiaugėsi gavęs galimybę piešiniais įamžinti jį ilgą laiką žavėjusias Kintų vietoves. Dažniausiai, važinėdamas į Kintus darbo ar kitais reikalais, gražias vietas fiksuodavo savo atmintyje, o šios rezidencijos metu jis jas perkėlė į popieriaus lapą. Piešinių serija „Metų laikai. Vasara“ rado savo vietą senuose lango rėmuose bei muziejiniuose stenduose, rastuose čia pat, senojoje daržinėje.

Parodos kuratorė Gabija Vidrinskaitė kaip ir jos tėtis Egidijus piešė po atviru dangumi. Ji ieškojo vietų, kurios jai teikė galimybę, popierių pasitiesus ant žemės, ramioje meditacinėje būsenoje nuoširdžiai suartėti su vaizduojamaisiais objektais. Jos darbų serija, pavadinta „Delta“, laisvai kabo ant daržinės sienų, o kūrinių judesį ir šnarėjimą diktuoja nevaržomi vėjo gūsiai.

Pirmą kartą Kintų daržinėje pasireikšti šiems dailininkams nebūtų buvę įmanoma be Lietuvos kultūros tarybos bei dalinio Šilutės rajono savivaldybės finansavimo ir puikių partnerių – Vyto bei Romo Valiukevičių, gelbėjusių konstruktyvų bei kitos įrangos pagaminimo klausimais; Algirdo Skripkausko, padėjusio išspręsti apšvietimo problemas; Kintų Vydūno kultūros centro, pakvietusio į savo metalo keramikos plenerą; Kintų seniūnijos pagalbos ir Liuteronų evangelikų bendruomenės bei kunigo Mindaugo Žilinskio palaikymo ir nepaprasto Audros Juodeškienės svetingumo.

piknik namasMenininkams buvo nepaprastai svarbus santykis su Pamario kraštu. Jie siekė ne tik suprasti jo specifiką (gamtos grožį, vietos kultūrą), bet ir įtraukti vietos žmones į kūrybinį procesą. Šiltas atvykusių menininkų santykis su aplinka sukūrė labai skirtingus ir nuoširdumu įkrautus kūrinius, kurie tampa unikaliais vietovės atspindžiais šių užsienio menininkų akimis, o darbų pavadinimai, įamžinti emalio lentelėse, sukurtose Kintų Vydūno kultūros centro organizuoto emalio simpoziumo metu, ilgai tarnaus kaip pirmosios užsienio dailininkų rezidencijos atminimas.

Japonų menininkas Miya Hiro padėką išreiškė šiais žodžiais: „Jaučiausi taip, tarsi Jūs esate mano šeima. Mano širdis buvo šilta. Jūsų projektas tik prasidėjo, o mes esame maža grupė, todėl esu labai laimingas, nes galime daug bendrauti. Kartu mes galime kurti ateitį, galvoti kartu, valgyti kartu… Jūs jau turite medžio ir metalo dirbtuves, nors ir nedideles, tačiau labai svarbias Jūsų bendruomenei. Mažame Kintų miestelyje yra keletas žmonių ir stipri kultūra. Ačiū Jums labai už didžiulį darbą, kurį nudirbote mums. Aš tikiuosi, jog Jūs išlaikysite tą natūralumą ir kūrybingumą Kintuose“.

Paroda veiks iki rugsėjo 30 d. Parodą pamatyti galima kasdien darbo valandomis Kintų miestelio centre esančioje daržinėje tarp bažnyčių, o savaitgaliais – suderinus apsilankymo laiką telefonu 8 686 34006 – organizatorius VšĮ „Kintai Arts“.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.